Článek
Komunistická strana Čech a Moravy se po neúspěchu ve sněmovních volbách v roce 2021 snaží o obnovení své značky. A nejspíše úspěšně – skryli se pod značku STAČILO!, díky níž letos získali 2 europoslance a zastoupení v 11 krajských zastupitelstvech. Díky tomu, že si jejich marketingový tým uvědomuje, že cesta k úspěchu vede přes zviditelnění, začali komunisté prodávat reklamní předměty.
Přes internet prodávají trička a placky, díky nimž mohou hrdě ukazovat světu své sympatie ke komunismu. Nabídka triček je velmi pestrá a lze si vybrat od těch s logem KSČM nebo STAČILO!, přes různá hesla až po několik triček s podobiznami postav komunistického režimu u nás i ve světě.
Je nutné uznat, že komunisté stanovili ceny triček tak, aby si je mohl dovolit opravdu každý jejich fanoušek. Vzhledem k tomu, že víme, jaké zločiny komunistický režim u nás i jinde páchal na svých obyvatelích, je však propagace těchto politiků minimálně velmi kontroverzní.
Mezi tričky s podobiznami revolucionáře Che Guevary nebo posledního komunistického prezidenta Československa Gustáva Husáka však jedna osobnost vyčnívá a ukazuje, že komunisté rozhodně svou krvavou minulost za sebou nenechali. Jde o trička s tváří Lenina.
Tričko s nápisem „Lenin je in“ vyobrazuje zakladatele Sovětského svazu hledícího na východ s barevným punkerským účesem. Zcela jistě má tato grafika přilákat mladé lidi. A proto je důležité připomenout, že Lenin není „in“, ale je to pouze jeden z řady masových vrahů minulého století.
Leninovy zločiny
Vladimir Iljič Uljanov, kterému dnes nikdo neřekne jinak než Lenin, byl v mládí studentem práv, ale z univerzity byl vyloučen kvůli účasti na studentských protestech. Studoval i po odchodu ze školy, ale už ne práva, nýbrž se dostal ke spisům Marxe a dalších teoretiků beztřídní společnosti.
V hlavním městě carského Ruska, v Petrohradě, se rychle dostal do čela marxistického hnutí a na konci 19. století strávil několik let ve vyhnanství na Sibiři. Na začátku 1. světové války odešel ze země a podařilo se mu získat finanční prostředky pro revoluci od nepřátel tehdejšího Ruska, hlavně od Německa a Rakouska-Uherska.
V roce 1917 došlo ke svržení cara Mikuláše II. a Lenin se spolu se svými spolupracovníky ihned vrátil zpět do země, aby v nastalém zmatku uchopil moc v největší zemi světa. Jenže prozatímní vláda nechtěla předat moc do rukou bolševiků, a tak začala občanská válka mezi rudými a bílými.
Občanskou válku nakonec Lenin vyhrál. Jenže tato výhra měla cenu 7 až 12 milionů obyvatel jeho země. Kvůli bojům v nejrůznějších částech rozsáhlé země se přesný počet obětí nedal určit. Ani krev milionů však Lenina nezastavila v jeho cestě za upevněním moci.
V době jeho nástupu k moci byl v Rusku zrušen trest smrti. Lenin se rozhodl nejvyšší trest obnovit a navíc umožnit jeho vykonávání svými jednotkami bez jakéhokoli soudu. Kvůli zmatkům a absenci jakýchkoliv záznamů není možné přesně určit počet popravených, ale historici se shodují na počtu mezi 60 až 200 tisíci lidmi. Mezi nimi byla i celá carská rodina včetně dětí.
V prvních letech jeho vlády proběhlo několik povstání, ať už rolnických nebo kozáckých, která Lenin vždy potlačil brutální silou. V těchto bojích zahynulo dalších zhruba 700 tisíc lidí. Také za Leninovy vlády vypukl hladomor v Povolží, který byl důsledkem komunistického vyvlastňování půdy a přesunu vypěstovaných plodin k bojujícím revolučním jednotkám. Předpokládá se, že v Povolží v důsledku Leninovy potravinové politiky zemřelo až 5 milionů lidí.
Sice žijeme ve svobodné společnosti, ale hlásit se k odkazu někoho, kdo má na svědomí tolik lidských životů, je za hranou společenské únosnosti. Obléct si tričko s Leninovou podobiznou je naprosto stejné, jako si vzít oblečení s natisknutým obličejem nacistických vůdců nebo islámských teroristů.
Právně v pořádku
U nás sice existuje zákon, který zakazuje propagaci totalitních režimů, jako je komunismus nebo nacismus, ale prodávat oblečení s motivy představitelů těchto ideologií je legální. Je to stejný případ, jako když na přelomu roku 2016 a 2017 jistý obchod prodával předměty s podobiznou Adolfa Hitlera.
Obchod se tehdy obhajoval tím, že neprojevuje politické smýšlení a pouze vyhověl poptávce zákazníků. Židovská obec sice proti tomu protestovala a tyto produkty byly nakonec staženy z prodeje, ale žádný trest nepřišel.
Je to kvůli tomu, že je nutné prokázat opravdový záměr propagovat tyto zločinné ideologie. To bohužel není tak jednoduché, protože v případě obhajoby finanční motivací je to zcela legální. I když mohou být reklamní předměty s Leninem nebo Hitlerem právně v pořádku, společnost by neměla mlčet a přihlížet snahám glorifikovat vrahy.
Anketa
Zdroje: