Hlavní obsah
Názory a úvahy

Rodiče, nebo stát mají dětem vysvětlit, co je pro ně dobré a co ne

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pexels

Vláda přišla s řešením nadměrné konzumace energetických nápojů dětmi. Jednoduše je dětem zakáže. Jenže bude takový zákaz fungovat a neměli by sehrát klíčovou roli spíše rodiče?

Článek

Vláda podpořila návrh, který upravuje, kdo si může koupit energetické nápoje. Hranice by měla být stanovena od 15 let. V otázce do jisté míry je to dobře, ale narážíme na řadu úskalí. Například, co je všechno energetický nápoj? Má děti vychovávat stát nebo rodina? A budou dětem zakázány i další nápoje a potraviny?

Problém se zákazem prodeje těchto nápojů je hned v tom, že se těžce posuzuje, co to vlastně je. Zatím, co u alkoholu je to zcela jasné a stačí obsah alkoholu, tak energetický nápoj nemá žádnou konkrétní látku. Samozřejmě základem většiny je kofein, taurin a cukr. Když však jedna z těchto látek bude spadat pod omezení, tak se tomu trh přizpůsobí.

Z pohledu vlády nebo občanů je to jednoduché. Škodí to dětem, tak to regulujme. Jenže společnosti to berou jinak. Chtějí totiž hlavně vydělat a když jim prodej energetických nápojů dětem vydělává peníze, tak budou hledat cesty, jak v tom pokračovat. Proto je potřeba, aby tuto problematiku vláda vyřešila a jasně definovala, co jsou energetické nápoje a co jsou pouze přeslazené limonády.

Navíc marketing firem prodávající tyto nápoje je mnohdy přesně cílený na děti a mladé. Sladká chuť, lákavý obal a téměř nekonečné množství druhů dětské oči přitahují. Navíc na děti a mladistvé jsou kladeny v dnešní společnostni vysoké nároky na energii i pozornost. Skloubit školu, rodinu, přátele nebo videohry dohromady by mohlo být náročné pro každého a příslib přívalu energie pro ně může znít lákavě.

Bohužel, co už se z plechovek na první pohled nedočtou jsou rizika spojená s konzumací. Například problémy se spánkem, které mohou vznikat. Obezita spojená s jejich konzumací. Možnost, že po nich budou děti dehydratované, nebo poškození orgánu jako jsou játra, srdce a mozek.

Problém může představovat i závislost, která na těchto nápojích může vznikat. I když je často podceňována je stejně vážná jako u cigaret nebo alkoholu. Když totiž energie opadne mohou se dostavovat stavy skleslosti, podráždění nebo dokonce deprese, které jsou často vnímány, jako chvíle, kdy si doplnit energii dalším nápojem.

Jenže do jaké míry by tu měl stát suplovat roli rodičů? Ono energetické drinky nejsou jedinou škodlivou věcí, které si mohou děti koupit. Sladkosti nebo fastfood je také problém způsobující zdravotní problémy. Zakážeme je dětem taky? Navíc to nic nemění na tom, že jim je rodiče stejně mohou koupit. Byla by u toho stejná sankce jako, kdyby jim podali alkohol?

A co potom budou děti pít, když ne energetické nápoje? Sladké limonády s vysokým obsahem cukru? Záleží samozřejmě na konkrétních druzích, ale vypít 250 ml energetického pití nebo 2 litry limonády mnohdy může vyjít nastejno. Nebo kofein můžeme nalézt i v mnoha čajích. Stát by místo regulací, které budou pouze výzvou pro nápojový průmysl, měl lidem vysvětlit, co je pro děti škodlivé a hlavně v jakém množství a proč.

Anketa

Kdo by měl sehrát klíčovou roli ve vysvětlení dětem toho, co je škodlivé a co ne?
Zákon
0 %
Rodiče
100 %
Škola
0 %
Celkem hlasoval 1 čtenář.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz