Článek
Většina map, které byly nakresleny po roce 1956, využívá metodu Mercatorovy projekce. Jenže problém nastává v tom, že se snažíme trojrozměrný model koule překreslit ve formátu 2D. To zkresluje vnímání velikosti, přičemž platí, že místa blíže k rovníku působí menší, než ve skutečnosti jsou, a naopak, čím blíže pólům, tím opticky působí větší.
Tento způsob zakreslení mapy planety vytvořil vlámský kartograf Gerardus Mercator, po kterém je pojmenován. V současnosti se jedná o nejpoužívanější způsob zobrazení světa, který má však mnoho úskalí. Tím hlavním je zvětšování severních a jižních oblastí oproti těm u rovníku.
Kdybychom v grafickém programu sloupnuli glóbus, rozhodně bychom nezískali nic podobného obdélníku, ve kterém jsou obvykle zobrazovány mapy světa. Kdybychom ho následně pomocí grafických funkcí roztáhli do obdélníku, mohli bychom si všimnout zajímavého zkreslení. Zatímco čáry poledníků zůstávají od sebe stejně daleko, čím dále jsou rovnoběžky od rovníku, tím větší jsou mezi nimi rozestupy.
Pokud se podíváme na takto zobrazenou mapu, můžeme nabýt dojmu, že Ruská federace je větší než celý africký kontinent. Jenže celá Afrika má přes 30 milionů čtverečných kilometrů, zatímco Ruská federace má rozlohu „pouze“ 17 milionů čtverečných kilometrů. I když to tak možná nevypadá, Afrika je téměř dvakrát větší než Ruská federace.
Ještě větší rozdíl je mezi Afrikou a Grónskem. Zatímco na klasických mapách se zdají stejně velké, Grónsko, přestože je největším ostrovem na světě, je téměř 9krát menší s rozlohou 2 miliony čtverečných kilometrů.
Zatímco Skandinávský poloostrov s Norskem a Švédskem na mapě vidíme zhruba dvakrát až třikrát větší než Indii, ve skutečnosti je Indie více než čtyřikrát větší. Skandinávie má rozlohu 750 tisíc kilometrů čtverečných, zatímco samostatná Indie má rozlohu 3,3 milionu kilometrů čtverečných.
Kdyby se například Česká republika nenacházela ve střední Evropě, ale na území Arktidy, působil by náš stát na mapě podobně velký jako Německo, i když by se jeho reálná rozloha nezvětšila ani o milimetr čtvereční. Naopak, kdybychom byli rovníkový stát, na mapě bychom nebyli větší než Morava.
Samozřejmě toto zkreslení nemá vliv na žebříček největších zemí světa, ve kterém je Ruská federace na prvním místě. Ovšem je důležité si uvědomit, že dnešní mapy stále nejsou dokonalé právě kvůli kulatému tvaru naší planety.
Zdroje: