Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ukrajinci nás mohou naučit zapomenuté tradice našich předků

Foto: Mikhail Kapychka/ Wikimedia commons/CC BY-SA 4.0

Řada slovanských zvyklostí a svátků bylo u nás potlačováno křesťany i kulturami sousedních zemí. Například noc Ivana Kupaly byla jednou z nejvýznamnějších událostí našich předků.

Článek

Česká republika se řadí mezi další východoevropské země se slovanským původem obyvatelstva. Rusko, Ukrajina, Polsko nebo například Bělorusko slaví tzv. Kupadelské svátky, které vyvrcholí nocí Ivana Kupala. Tyto slavnosti slunovratu se sice na našem území kdysi slavily, ale postupně vymizely.

Slované a jejich mytologie vycházeli ze spojení s přírodou, kterému podřídili své svátky a vytvořili svá božstva. Jednou z nejvýznamnějších událostí roku byl pro Slovany jarní slunovrat, který značil konec zimy a neúrody a předznamenával dobu plodnosti. Svátek Ivana Kupaly tradičně připadá na noc z 23. na 24. června.

První záznamy dokládající tyto oslavy se datují do roku 1128. Dá se však předpokládat, že jsou mnohem starší. Určité náznaky tohoto veselí se dají najít už v kronice, kterou na našem území sepsal kronikář Kosmas. Dá se tedy předpokládat, že tyto oslavy probíhaly i v českých zemích.

Tato noc je spojována s bujarými oslavami. Scházely se nejen celé rodiny, ale i celé osady a vesnice. Slavnosti probíhaly do dlouhých nočních hodin a byly spojeny se spoustou jídla i alkoholu. Během těchto oslav v dřívějších dobách bylo zvykem, že mladí lidé nazí přeskakovali ohně, a vše bylo doplněno o tanec, hudbu i nezávazné sexuální radovánky.

S vývojem společnosti však řada prvků vymizela a v současnosti by se daly přirovnat k našemu pálení čarodějnic, které probíhá 30. dubna. Na našem území se však od noci Ivana Kupaly postupně upustilo. Může za to hlavně vliv západních kultur přicházejících k nám zejména z Německa a Rakouska.

Na našem území byla až do konce 2. světové války početná německá menšina. Navíc vše ovlivnilo také to, že jsme byli součástí rakouské monarchie. Až do vydání tolerančního patentu roku 1781 byly pohanské svátky a tradice na území monarchie tvrdě potlačovány a tyto tradice postupně vymizely.

Jenže jak nám zahraniční vlivy ze západu a jihu naše slovanské tradice vzaly, tak příchod imigrantů z Ukrajiny by nám je mohl opět přinést. V případě, že na jakékoli území přichází výrazná menšina, což přes 350 tisíc Ukrajinců rozhodně je, dochází k prolínání těchto kultur.

Ukrajinská kultura se té naší přitom velmi podobá. Navíc noc Ivana Kupaly byla svátkem, který naši předkové slavili stovky let, ale postupně jsme na něj zapomněli. Záleží však pouze na tom, zda budou Ukrajinci ochotni slavit veřejně své svátky a zda budou Češi ochotni se těchto oslav účastnit.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz