Hlavní obsah
Lidé a společnost

V Severní Korei uplatňují třígenerační tresty

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Yeowatzup/ Wikimedia commons/ CC BY 2.0

Severokorejci jsou pod neustálou hrozbou, že budou tvrdě potrestáni. Nejenom, že stačí banální provinění, ale dokonce nemusíte ani sami nic udělat. Od roku 1972 totiž v KLDR platí zákon o trestech pro tři geneace.

Článek

Severní Korea je jednou z posledních existujících komunistických diktatur. Vládnoucí rodina Kimů se u moci drží hlavně díky své tvrdé ruce, kterou vládne svému lidu. Zdejší poměry jsou velmi přísné a sebemenší přestupky jsou tvrdě trestány. Trestu se však nedočká pouze samotný viník, ale i tři generace jeho rodiny, včetně těch, kteří se ještě ani nenarodili.

V České republice a Evropě obecně se od minulého století výrazně změnilo vnímání trestů odnětí svobody. Zatímco v minulosti šlo hlavně o potrestání, nyní se náš vězeňský systém snaží viníky napravit a umožnit jim návrat do společnosti. K vězňům je přistupováno velmi lidsky a ve výkonu trestu mohou pracovat nebo studovat.

V KLDR se však rozhodli jít opačnou cestou. Zločinům, zejména těm proti režimu, se snaží předcházet drakonickými tresty. Výjimkou nejsou dlouhé tresty v převýchovných táborech, doživotní pracovní tábory nebo popravy. Popravu si můžete „vysloužit“ například tím, že posloucháte jihokorejskou hudbu, nebo za nevhodné módní doplňky.

Do pracovního tábora se také můžete dostat velmi jednoduše. Například stačí, aby bylo zjištěno, že doma špatně utíráte prach z portrétů vůdce. Vyřešit to však nelze tím, že byste tyto obrazy neměli, protože to byste mohli čelit i trestu smrti. Jedná se pouze o malý výčet nekonečného seznamu banalit, za které mohou Severokorejci skončit velmi špatně.

Pokud se však nějak proviníte, existuje velká pravděpodobnost, že trest nedostanete pouze vy, ale i členové vaší rodiny po tři generace. To určuje zákon vydaný již v roce 1972. Určitý smysl by to mohlo dávat jako výstraha pro ty, kteří pomýšlí na útěk ze země. Režim by výhružkou, že za útěk mohou zaplatit ti, kteří zůstanou doma, mohl od riskantní cesty uprchlíky odradit.

Jenže ono se to vztahuje na veškeré formy trestů, obzvláště na pobyty v pracovních táborech. Neustále vám tedy hrozí, že skončíte v trestanecké kolonii, a to i v případech, že jste invalidní senior. Nikdy totiž nevíte, jestli váš vnuk například nevyprskne smíchy v nevhodnou dobu.

Samozřejmě tento trest se nevztahuje pouze na vaše předky, ale i na vaše potomky, nehledě na věk, včetně těch ještě nenarozených. Kdyby tedy pár, který očekává dítě, byl odsouzen k nuceným pracím, jejich potomek se narodí již jako odsouzený k tvrdým pracím. Takoví novorozenci jsou většinou ihned popravováni.

Navíc rozdíl oproti evropským věznicím je i ten, že se nejspíše nedočkáte propuštění. Tyto tábory jsou v mnohém podobné těm nacistickým, až na to, že lidé jsou zde likvidováni těžkou prací, kterou mnohdy nevydrží a zemřou.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz