Hlavní obsah
Lidé a společnost

Zmizení lodi Mary Celeste: Proč posádka opustila loď uprostřed oceánu

Foto: Unconfirmed/ Wikimedia commons/ Public domain

Moře je zrádné a v dřívějších dobách bylo běžné, že se lodě často nevrátily do svých přístavů. Příběh lodě Mary Celeste je však jiný. Loď se našla na širém moři, ale po její posádce se slehla zem.

Článek

V prosinci roku 1782 se začal psát příběh jedné z největších záhad mořeplavectví. Uprostřed Atlantiku byla objevena ztracená loď známá jako Mary Celeste. Loď se nechala unášet proudem k břehům Portugalska. Háček byl však v tom, že na její palubě nebyl nikdo – ani živí, ani mrtví. Byla nalezena zhruba 900 kilometrů od místa, kde byla naposledy pozorována.

Když v listopadu roku 1782 nakládal kapitán Benjamin Spooner Briggs zásilku denaturovaného lihu, určitě ani nepomyslel na to, že zanedlouho bude on i zbytek jeho devítičlenné posádky tím nejdiskutovanějším tématem mezi námořníky. Těsně před vyplutím stihl ještě odeslat dopis adresovaný své matce, která se starala o jeho syna.

Dvojstěžňová plachetnice Mary Celeste vyplula 5. listopadu z New Yorku a mířila do italského Janova, kde měla vyložit svůj náklad v hodnotě 35 tisíc tehdejších dolarů. Posádku tvořili lidé různých národností, na palubě byla také manželka a dvouletá dcera kapitána.

Když loď nedorazila do cíle ani několik dní po plánovaném datu připlutí, všichni se obávali nejhoršího. Ostatně v té době nebyly námořní nehody ničím výjimečným. Obchodníci, pro které bylo zboží určeno, sčítali ztráty a příbuzní posádky se postupně smiřovali s nejhorším.

Loď a její osud se staly záhadou až měsíc po zmizení. Tehdy totiž kapitán další obchodní lodi spatřil na obzoru plavidlo s potrhanými plachtami, které se zdálo být bez posádky. Kapitán vydal rozkaz se k lodi přiblížit a poté, co nikoho na palubě neviděli, se část jeho posádky vydala na palubu Mary Celeste.

Na palubě však na námořníky čekala záhada. Nikde nikdo nebyl a nic nenasvědčovalo tomu, že by proběhla nějaká evakuace. V kajutách byly osobní věci posádky i s jejich cennostmi. Navíc vše bylo na svém místě, což nenaznačovalo útok pirátů ani žádnou ničivou bouři. Jediné, co na palubě chybělo, bylo náčiní pro určení polohy a záchranné čluny.

Ihned začalo vyšetřování, které bylo pro britské úředníky velmi frustrující. Neexistovaly žádné indicie, podle kterých by se dalo odvodit, co se s lidmi na palubě stalo. Dokonce se jedná o jediný případ na moři, kdy úřady Velké Británie nedokázaly stanovit alespoň přibližnou příčinu tragédie.

Bezradnost námořních vyšetřovatelů však nebránila veřejnosti, aby přicházela s nejrůznějšími teoriemi. Jednou z těch pravděpodobných je halucinogenní plíseň na žitném chlebu nebo nákaza vzteklinou od kočky, kterou kapitán Briggs vzal na palubu pro svou dceru.

V průběhu doby se však objevily i jiné velmi nekonvenční teorie. Jednou z nich je například útok UFO nebo obří chobotnice. Kvůli absenci záchranných člunů je pravděpodobné, že se posádka rozhodla z nějakého důvodu loď opustit. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné důkazy, zůstane tento případ nejspíše navždy nevyřešený.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz