Hlavní obsah
Věda a historie

Královská etiketa: Co (ne)můžete dělat, když potkáte člena rodiny?

Foto: Pete Souza / Wikimedia Common / Licence: P040109PS-0691_1, White House

Prezident Barack Obama a první dáma Michelle Obamová jsou přivítáni Jejím Veličenstvem královnou Alžbětou II. v Buckinghamském paláci v Londýně, 1. dubna 2009.

Sníte o setkání s členem britské královské rodiny? Co (ne)dělat, abyste se vyhnuli faux pas? Královská etiketa má jasná pravidla. Od správného oslovení po fyzický kontakt – vše pro plynulé a úctivé setkání. Zjistěte, jak se chovat.

Článek

Snění o náhodném setkání s členem britské královské rodiny je pro mnohé realitou, ať už na veřejné akci, nebo třeba během návštěvy paláce. Ale co dělat, když se takový okamžik naskytne? Je objímání povoleno? Měli byste se klanět? A co takový selfie? Královská etiketa, ačkoliv se v průběhu let uvolňuje, má svá jasná pravidla, jejichž dodržování vám zajistí, že se vyhnete trapným momentům a projevíte náležitou úctu.

Oslovení a pozdrav: Formálnost především

Prvním a nejdůležitějším pravidlem je správné oslovení. Při prvním setkání byste měli použít plný titul: „Vaše Veličenstvo“ (pro krále nebo královnu) nebo „Vaše Královská Výsosti“ (pro prince a princezny). V průběhu konverzace pak můžete přejít na „Sire“ (pro krále či prince) nebo „Madam“ (pro královnu či princeznu). Zapomeňte na „Ahoj Harry“ nebo „Dobrý den Kate“ – uvolněnost sem nepatří.

Tradiční formy pozdravu jsou poklona pro ženy (jemné ohnutí kolen s jednou nohou vzadu) a krátké kývnutí hlavou (tzv. "neck bow") pro muže. Ačkoli se tyto zvyklosti v dnešní době nevyžadují přísně po všech (zejména po turistech), jsou stále považovány za projev úcty. Pokud si nejste jisti, stačí decentní kývnutí hlavou.

Fyzický kontakt: Ruce pryč!

Zlaté pravidlo pro fyzický kontakt je jednoduché: nedotýkejte se jich, pokud oni nedají podnět. To zahrnuje objímání, poplácávání po zádech nebo dokonce podávání ruky, pokud vám ji nenabídnou jako první. Královská rodina je zvyklá na osobní prostor a jakýkoli neoprávněný dotyk může být považován za narušení protokolu. Podání ruky je však běžné, pokud vám ho nabídnou.

Konverzace: Věcně, stručně a s respektem

Pokud se s vámi člen rodiny dá do řeči, držte se věcných a obecných témat. Vyhněte se politice, osobním otázkám nebo jakýmkoliv kontroverzním tématům. Buďte struční a zdvořilí. Pamatujte, že mluvíte s nimi, nikoli k nim. Důležité je také neotočit se k nim zády, když odcházejí – počkejte, až se otočí oni.

Fotografování a selfie: Dříve tabu, dnes opatrně

Dlouhou dobu bylo fotografování členů královské rodiny na veřejných akcích omezeno a selfie byly téměř nemyslitelné. Dnes je situace uvolněnější, ale stále platí určitá pravidla. Pokud je panovník nebo jiný člen rodiny zaneprázdněn oficiálními povinnostmi, zdržte se selfie. Není vhodné je přerušovat jen kvůli fotografii. Pokud se však dostanete do situace, kdy se zastaví a interagují s davem, a vidíte, že si lidé fotí, můžete to zkusit. Vždy ale s respektem a bez blesku.

Dárky a občerstvení: S rozmyslem

Pokud byste chtěli předat dárek, je lepší jej poslat předem na oficiální adresu paláce, kde projde bezpečnostními kontrolami. Pokoušet se předat dárek osobně na veřejné akci se nedoporučuje. A co se týče jídla či pití – nikdy nenabízejte občerstvení. Členové rodiny mají svůj personál a protokoly, které se o ně starají.

I když se královská etiketa zdá přísná, jejím cílem je především zajistit bezpečnost, důstojnost a plynulost oficiálních setkání. Pokud se budete řídit těmito základními pravidly a projevíte zdravý rozum a respekt, vaše setkání s členem královské rodiny může být příjemným a nezapomenutelným zážitkem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz