Článek
V minulém článku Průchodnost dýchacích cest u seniorů jsem zmínila podpůrnou metodu, se kterou bych vás ráda seznámila blíže.
O co jde v míčkování?
Využití míčkování je poměrně univerzální a profitovat z něj mohou jak děti, tak dospělí mladšího či staršího věku. Metoda pomáhá uvolnit svalové napětí, zlepšuje dýchání a podporuje správné držení těla. Může se využít také jako prevence zánětů dutin a při léčbě chronických zánětů nosohltanu či uší. Míčkování pomáhá zvyšovat kvalitu a odolnost kůže, tedy i imunitního systému.
Má také úžasný psychický efekt – napomáhá k relaxaci, odpočinku, a uvolnění, v pozdějším sledu i k podpoře svalové aktivity, lépe řečeno chuti do života. Na obličeji dokáže vykouzlit klid a harmonii.
Historie metody
Autorkou metody je česká fyzioterapeutka Zdeňka Jebavá, jejíž jsem žačkou. V její rodině údajně nápad vznikl poté, co se pod vánočním stromkem objevil tzv. líný tenis jako dárek. K nápadu tedy stačilo správné načasování.
Jak míčkování funguje?
Podstatou techniky je souvislé koulení nebo jemné tření molitanového míčku předem danými tahy, které respektují směr toku lymfy a krevního oběhu. Míčkování patří mezi měkké fyzioterapeutické techniky, které přímo ovlivňují měkké tkáně (kůži, podkoží, fascie a svaly) a reflexně i další tělesné struktury.
Jde o doplňkovou pasivní techniku, kdy klient přijímá péči od druhého (terapeuta, pečujícího). Pro lepší pochopení se používá i přesnější název metody – míčková facilitace. Pojem facilitace pochází z latinského facilis, což znamená „lehký, snadný“. V tomto případě tedy půjde o zmírnění svalového napětí a na něj navazující ulehčení pohybu či funkce, nebo zmírnění nežádoucích jevů.
Co použít na míčkování?
K míčkování se používají pratelné molitanové míčky různých velikostí, v závislosti na konkrétní části těla, kterou chceme terapeuticky ovlivnit. Na obličej se hodí nejmenší míček. Díky své měkkosti zajišťuje nenásilný a laskavý přístup k opečovávanému, proto se hodí zejména u dětí a seniorů.
Při míčkování se nepoužívají oleje ani krémy. Pokud je kůže opocená, lze ji lehce napudrovat například dětským pudrem. Míčkovat lze také přes tenčí vrstvu neklouzavého oblečení.
Podrobnější účinky na fyzické úrovni
Na základě vlastní praxe mohu potvrdit, že míčkování se osvědčilo v následujících případech:
- Vadné držení těla – vsedě na pevné židli, terapeut míčkuje oblast zad a hrudníku – po určité chvíli registruji prohloubené dýchání, narovnání zad.
- Podpora dýchání (astma, alergie, kašel, nachlazení, rýma) – míčkování oblasti horních zad a hrudníku, obličeje – uvolňuje, podpoří odkašlávání, lymfaticky napomáhá k urychlení procesu nemoci.
- Artróza, vady prstů a chodidel – míčkování v oblasti dolních končetin, chodidla, nártu, prstů - facilituje příslušné svalové skupiny, napomáhá tvorbě a udržení obou nožních kleneb.
- Parézy nervů – dle lokalizace, například míčkování obličeje při paréze faciálního nervu.
- Pooperační péče o jizvy – dle lokalizace, napomáhá hojení a neztvrdnutí jizvy.
Psychické účinky
Jsem z těch fyzioterapeutů, kteří při terapiích zaměřených na tělo přikládají zásadní význam i vyvážené komunikaci mezi pečujícím a opečovávaným – vzájemné důvěře a terapeutické pohodě. Opečovávaný se musí cítit důstojně, pohodlně, nebýt stažený.
Uvolnění a úleva na mentální a psychické úrovni přináší zlepšení zdravotního stavu, koncentraci. Pokud jsou mezi vámi jako rodinným příslušníkem a opečovávaným vztahy spíše napjaté, požádejte o pomoc externího fyzioterapeuta nebo pečovatele, kterému důvěřujete.
Kdy se míčkování nehodí?
Míčkování není vhodné vždy. Mezi hlavní kontraindikace patří:
- Poškozená nebo nemocná kůže, která je citlivá na dotek.
- Horečnaté stavy a akutní onkologická onemocnění.
- Míčkování břicha a dolní části zad je nevhodné u těhotných žen.
- Některá psychická onemocnění či těžká vyčerpání mohou způsobit nežádoucí podráždění místo úlevy.
- Pokud při míčkování dojde k tzv. hyperventilaci (zrychlené a neúměrné dýchání), je nutné ihned přestat a změnit polohu.
- Glaukom (zelený zákal) je kontraindikací pro míčkování obličeje.
Jak se naučit míčkovat?
Dnes existují různé možnosti, jak se míčkování naučit – ať už jste laik, nebo pečující profesionál. Doporučuji podívat se například na stránky: www.maserkamirka.cz
Na internetu lze také zakoupit brožuru paní Jebavé Míčkujeme pro zdraví, která nabízí podrobný návod k této metodě.
Andrea Valošeková, autorka je rehabilitační poradkyně Neztratit se ve stáří
Potřebujete poradit?
Neváhejte a obraťte se na naši poradnu:
- E-mail: poradenstvi@sue-ryder.cz
- Poradenská linka: 777 718 465 (informace o provozu linky naleznete na našich webových stránkách)
Zdroje:
- Kociová, K. a kol.: Základy fyzioterapie. Vydavatelstvo osveta. Martin 2013, 1. vyd. ISBN 978-80-8063-389-9
- Jebavá, Z.: Míčkujeme pro zdraví. Brožura.
- Kurz Míčková facilitace pro terapeuty, lektorka Zdena Jebavá, BuďFit, 2017, 16 hodin