Hlavní obsah
Finance

První banka v Česku, kterou NEmáte rádi (název uvnitř)

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com
24. 1. 9:01

První banka, která bude měřit vaše finanční zdraví.

Článek

Určitě jste slyšeli slogan: „První banka, kterou máte rádi.“ Jestli si pod tím představujete, že si v bance sjednáte všechno a bez většího přemýšlení, a to včetně nejrůznějších spotřebitelských úvěrů, tak následující banku mít rádi nebudete. Nově se totiž chlubí sloganem: „Jsme první, kdo se stará o vaše finanční zdraví.“ A tou bankou je (jak jsem vám slíbil v titulku)… Česká spořitelna.

Odměna bankéře dle vašeho finančního zdraví

Součástí strategie banky je nový koncept poradenství, na jehož základě jsou bankéři hodnoceni také podle toho, zda zvyšují finanční zdraví klientů. Spořitelna zároveň plánuje nové produkty a služby, které budou klienty motivovat ke změně finančních návyků a zvyšování finančního zdraví.

Šest indikátorů finančního zdraví

Spolu s veřejnými závazky bude banka měřit naplňování strategie na základě šesti indikátorů finančního zdraví a celkové spokojenosti klientů. Bankéři musí navíc ohodnotit celkovou finanční kondici klienta, a především mu nabídnout řešení, která zlepšují jeho finanční návyky a zdraví a nemají nutně prodejní charakter. To má bankéřům usnadnit nová aplikace, která automaticky vyhodnotí finanční kondici klienta na základě šesti indikátorů finančního zdraví:

  1. Mám přehled o rozpočtu (více v knize Nenech se dojit)
  2. Mám krátkodobou rezervu
  3. Vytvářím si dlouhodobou rezervu a zajištění se na stáří (více v knize Jak nás podvádějí)
  4. Mám splátky pod kontrolou
  5. Bydlím v klidu
  6. Chráním sebe, rodinu a majetek (více v knize Život jako riziko)

Česká spořitelna tak vstupuje do segmentu finančních poradců, jejichž hlavní náplní by mělo být prostřednictvím řady různých nástrojů přispívat k finančnímu zdraví klientů.

Otestovat finanční zdraví optikou České spořitelny je možné zde.

Ať se vám nový přístup Spořitelny líbí či nikoliv, jedno je zřejmé. Finanční zdraví je pojem, o kterém nepochybně budeme v budoucnu slýchat mnohem častěji. V zahraničí je běžné, že banky a různé mobilní aplikaci finanční zdraví měří a napomáhají mu. Domnívám se, že obdobný vývoj lze čekat i u nás.

Pokud se České spořitelně podaří významně snížit objem poskytovaných spotřebitelských úvěrů a správně nastavit produktový mix, tak někteří budou říkat, že nemají tuto banku rádi, ale půjde o pochvaly hodný počin pro zdraví finančně vystresovaných Čechů. Držím palce!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz