Článek
Mohla si užívat života mezi italskou smetánkou. Místo toho si vybrala temnou cestu, která skončila kulkou, hanbou a veřejným lynčem ještě po smrti.
Půvabná Clara Petacciová se narodila v roce 1912 do významné a bohaté rodiny z Říma. Její otec měl vazby na Vatikán, Francesco Saverio Petaci byl osobním lékařem papeže. Clara měla předurčeno žít životem krásných a bohatých. Byla umělecky nadaná a skvěle hrála na housle. Své nadání však nikdy nezužitkovala. Její život se proměnil v bláznivé uctívání fašistického diktátora.
Roku 1921 se v Itálii dostali k moci fašisté, pro Claru jde o začátek konce. Petacciovy s režimem okamžitě souzněli. Lídr Národní fašistické stranyBenito Mussolini se stal hlavním tématem rodinných večeří. Náctiletá Clara začala Benita bezmezně obdivovat. Půvabná dívka byla o 28 let mladší, přesto jí okouzlil holohlavý uřvaný cholerik se statnou postavou. Stal se její platonickou láskou.
Zbožňovaný Duce
7. dubna 1926 je na Mussoliniho spáchán atentát. Kulka ze zbraně Violet Gibsonové však diktátora jen škrábne do nosu. Italská veřejnost zůstala v šoku, stejně jako Clara, která se rozhodne napsat svému idolovi dopis. „Proč jsem tam nemohla být s vámi? Zaškrtila bych tu vražedkyni.“ V dopise ho oslovuje jako „Duce“. (v překladu vůdce) Tak si rád nechává říkat i sám Mussolini.
Prvnímu setkání nahrál sám osud. V dubnu 1932 se rodina Petacciova vydala na výlet do Ostie. Byl to poklidný den, když najednou dvacetiletá Clara zahlédla vůz, ve kterém seděl nikdo jiný než samotný Benito. Dívka začala divoce mávat. A světe div se – diktátor opravdu zastavil. Krátká konverzace stačila na to, aby okouzlený Mussolini, tehdy ženatý otec pěti dětí, krásnou Claru pozval do své kanceláře. Odtud už zbýval jen krůček k tajnému milostnému poměru.
Italský vůdce měl pro krásné ženy slabost. Údajně prošlo jeho postelí až 400 žen. Románek s mladou Clarou trval dva roky, poté dal dívce sbohem. Ač bylo Clařino srdce zlomené, dlouho netruchlila a zamilovala se do pilota Riccarda Federica. Toho si nakonec i vzala za muže. Její náklonnost k fašistickému monstru však nikdy neskončila.
Matka dohazovačka
Vášnivému románku mohl být konec. Do hry však nečekaně vstoupila ambiciózní Clařina matka Giuseppina. Ta o vztahu své dcery moc dobře věděla. A nejenže jí to nevadilo – byla z toho doslova nadšená! Představa moci ji naprosto pohltila. Koupila vilu hned Mussoliniho sídla a osobně dohlížela na to, aby se Clara s diktátorem vídala co nejčastěji. Proti nebyl ani otec s bratrem. Z Clařina tajného románku se tak rázem stala téměř rodinná mise. A nutno říct, že vdaná Clara rozhodně neprotestovala. Rozvedla se a nadšeně se znovu vrhla do náruče nejmocnějšího muže Itálie. Tentokrát byl vztah velmi intenzivní. Clara byla Mussolinimu doslova v patách – volali a setkávali se téměř každý den. Duce jí vykládal i to, co by neřekl vlastní ženě. A Clara? Ta si všechno pečlivě zapisovala. Její deníky byly plné pikantností. Obsahovaly Mussoliniho žárlivé chování, ponižování, sexuální apetit a dokonce i popisy jeho orgasmů.
Clara byla nadále Benitovou utajenou láskou. O vztahu vědělo jen několik vyvolených. Všechno prasklo až v roce 1943, když se fašistický režim začal hroutit. Spojenci začali pomalu dobývat Itálii. Románek se dostal až do novin. Na veřejnost začaly pronikat zprávy o rodině Petacciových, která ze vztahu těžila – hlavně bratr Marcello, co se lehce dostal na prestižní univerzitu a tuneloval charitu, kterou společně se sestrou založil právě díky vazbám na vůdce.
Když to šlo s Itálií z kopce, Mussolini musel vztah s Clarou „oficiálně“ ukončit. Jenže Clara se diktátora nehodlala vzdát. V září roku 1943 byl Benito na útěku a padl do zajetí. Z něho ho dokázali vysvobodit němečtí výsadkáři. Následně pobýval u Gardského jezera. Clara utekla za ním. Jejich milostný vztah pokračoval.
Poprava
Postup Spojenců byl nezadržitelný. Na jaře 1945 byl Mussolini opět na útěku. Clara odmítla utéct s rodinou, raději volila smrt po boku poraženého diktátora. Při pokusu o útěk do Švýcarska byla Mussoliniho kolona vozů odhalena italskými partyzány. 28. dubna 1945 byl zastřelen společně se svou milenkou. Clara se ho údajně v osudový moment pevně držela. O den později bylo Mussoliniho mrtvé tělo vystaveno před zraky frustrované italské veřejnosti. Spolu s Clarou a dalšími popravenými nacisty bylo pověšeno hlavou dolů na vybombardované čerpací stanici v Miláně. Fotografie z veřejného lynče se zapsala do historie.