Článek
První práci získala v nočním klubu
Celým jménem Angela Brigid Lansbury se narodila v Regent's Park v Londýně dne 16. října 1925 do významné rodiny vyšší střední třídy. Její matka byla irská herečka Moyna Macgill a její otec byl bohatý anglický obchodník se dřevem, politik a člen Komunistické strany Velké Británie a Strany práce, Edgar Lansbury. Angela měla také starší nevlastní sestru Isoldu a mladší sourozence, dvojčata Bruce a Edgara. Angela s rodinou bydlela od roku 1930 v domě v Mill Hill v Londýně a víkendy trávili na venkovském statku v Oxfordshire. V jejích 9 letech postihla její rodinu tragédie, když její otec předčasně zemřel na rakovinu žaludku. Od té doby se prý Angela raději uzavřela do fiktivního světa divadla, knih a filmu. Angela se podle svých slov stala úplným filmovým fanatikem a často si představovala sama sebe v různých rolích. Roku 1940 zahájila studium zaměřené na herectví na Webber Douglas School of Singing and Gramatic Art v Kensingtonu v Londýně. Poté, co se s matkou a sourozenci přestěhovala do Spojených států, získala stipendium a od roku 1940 do roku 1942 studovala herectví na škole Feagin School of Dramatic Art v New Yorku. Její matka poté vyrazila na divadelní turné po Kanadě a Angela si během cest našla svoji první práci jako zpěvačka v nočním klubu Samovar Club. Tehdy musela lhát zaměstnavateli o svém věku, aby ji přijal, a tak tvrdila, že je jí 19 let, ačkoliv jí bylo v té době pouhých 16. Svým zpěvem si vydělala 60 dolarů za týden.
První filmová role jí přinesla nominaci na Oscara
Angela byla velmi krásnou dívkou a měla tvář jako porcelánová panenka. Díky své matce se seznámila se scénáristou Johnem Van Drutenem, který Angelu obsadil do role Nancy Oliverové ve filmu Plynové lampy z roku 1944. Tak získala Angela svoji první filmovou roli již ve svých 17 letech a za roli byla následně nominována na Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli. Poté podepsala sedmiletou smlouvu s filmovým studiem Metro-Goldwyn-Mayer a objevila se v jedenácti dalších filmech tohoto studia. Za svůj výkon ve filmu The Picture of Dorian Gray z roku 1945 získala Zlatý glóbus a další nominaci na Oscara. Nominována byla i za roli ve filmu Mandžuský kandidát z roku 1962, čímž utvrdila svoji pozici coby uznávané hollywoodské herečky. V roce 1984 získala svoji nejslavnější roli Jessicy Fletecher v populární seriálu To je vražda, napsala. Její jméno se tak navždy spojilo s rolí úspěšné spisovatelky mysteriózních románů z Maine, kde se jako Jessica Fletecher setkává se skutečnými případy vražd a úspěšně se podílí na odhalení vrahů. Během celé své kariéry herečka získala pět cen Tony, šest Zlatých glóbů a cenu Olivier. V roce 2013 jí královna Alžběta II. vyznamenala za zásluhy šlechtickým titulem Dáma britského impéria. Získala také svoji hvězdu na Holkywoodském chodníku slávy.
Našla si čas i a rodinný život
Angela Lansbury se v roce 1945 provdala za herce Richarda Cromwella, který byl o téměř 16 let starší. Později se však Cromwell přiznal k homosexualitě, a tak se rozvedli. Zůstali však až do jeho smrti dobrými přáteli. Od roku 1946 byla Angela ve vztahu s hercem Peterem Shawem, kterého si roku 1949 vzala. Byli spolu krásných 54 let, dokud Shaw roku 2003 nezemřel. Měli spolu dvě děti, Anthonyho Petera a Deidre Ann. Z Peterovo předchozího manželství měla Angela nevlastního syna Davida. V roce 2022 se Angela naposledy objevila na obrazovkách v krimi komedii Na nože: Glass Onion. Zemřela ve spánku ve svém domě v Los Angeles dne 11. října roku 2022 pouhých pět dní před svými 97. narozeninami.
Zdroje: Smooth Radio, Britannica