Článek
Léto a doba dovolených se pomalu chýlí ke konci a my jsme na náš poslední dovolenkový týden vyrazili k Egejskému moři. Poprvé jsme zvolili all inclusive pobyt, ze kterého si odvážím čerstvé dojmy. Ty jsou vesměs pozitivní a nejraději bych tady ještě zůstala, ale z jednoho nešvaru dovolenkářů je mi vážně smutno a myslím si, že by se mu mělo zamezit.
Všimla jsem si, že na all inclusive dovolených se hrozně plýtvá jídlem. Nechápu, proč si někteří lidé nakládají na svůj talíř porci, kterou by nesnědlo ani malé slůně. Štve mě to, protože plýtvání nesnáším, ale na naší dovolené ho vidím denně.
Na světě se vyhodí přibližně jedna třetina produkce, což je asi 1,3 miliardy tun. Toto množství by dokázalo nasytit až tři miliardy lidí.
Berou, co unesou
Copak někteří dovolenkáři neví, jaké množství jídla jsou schopni sníst? Berou si tolik jídla, protože to přeci mají zaplaceno a je jim jedno, že jídlo se následně vyhodí? Jsou líní zvednout se ze židle a jít si nabrat znovu? Důvody turistů na dovolených s konceptem neomezeného množství jídla a pití, aniž byste u sebe museli nosit peněženku, mohou být různé.
Anketa
Vážně nemám problém s tím, že se dovolenkáři přejídají, protože to k dovolené tak trochu patří. Přijde mi ovšem přes čáru zanechat po sobě plný talíř jídla, kterého se nikdo ani nedotknul. Jednou jsem u oběda viděla dokonce hromadu jídla pod stolem, která vypadala, jako by ji tam někdo vysypal cíleně. Někteří lidé zkrátka neberou ohledy na personál a úcta a základní slušnost k lidem, díky kterým si můžeme užít náš pobyt, je bohužel nulová.
Snack bar a netknuté jídlo v odpadkovém koši
Neurvalé plýtvání jídlem se neděje jen za zavřenými dveřmi jídelny. Personál hotelu, ve kterém bydlíme, pro hosty připravuje také odpolední svačinky v podobě gyrosu, pizzy a hranolek. Jednou jsem si dala vynikající gyros a když jsem šla vyhodit špinavý ubrousek, nestačila jsem se divit. V koši bylo naházeno několik gyrosů zabalených v pita chlebu, přesně tak, jak nám byly naservírovány. Vážně si někdo vezme jídlo jen proto, aby ho vyhodil do koše? Je to zvláštní a také smutné.
Plýtvání bych pokutovala
Myslím si, že na extrémní plýtvače a neurvalce by se měl zavést bič, například v podobě pokut nebo alespoň napomenutí či edukace. Tato opatření by možná turisty přiměla ke skoncování se zbytečným plýtváním.
Uvědomuji si, že pokuty by byly docela radikálním a omezujícím řešením. Odejde-li ale někdo od stolu s talíři plnými jídla, kterého se ani nedotkl, a spousta potravin se díky němu zbytečně vyhodí, nemělo by to zůstat bez povšimnutí, a to i přesto, že za pobyt zaplatil desetitisíce.
Na druhé straně vyvstává otázka, kolik jídla na all inclusive pobytech vyhodí samotný personál hotelů. Plýtvání není nikdy správné, ale absolutně za hranou je tehdy, když čerstvé jídlo vyhazujeme záměrně a možná i s dobrým pocitem. Vždyť si to zaplatili, tak proč by se nerozšoupli.
Problém samozřejmě není jen v hotelech. Týká se hlavně domácností, a proto na závěr přidám jednu obecnější zajímavost, která stojí k zamyšlení. Evropané prý ročně vyhodí potraviny odhadem za 149 miliard eur a na jednoho Evropana připadá asi 96 až 115 kg vyhozeného jídla za rok.
Anketa
Zdroj: