Článek
Lesníci dávají v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří prostor přirozeně se obnovujícím původním druhům dřevin. Lesy šetrně prosvětlují s cílem vypěstovat stabilní porosty, které odolají klimatické změně.
Ještě před dvaceti lety byla většina tamějších porostů s převahou buků zhruba stejně stará, vysoká a objemná. Ekologická stabilita takových porostů je ale, bez ohledu na dřevinu, vždy nižší než lesů, které mají více stromových etáží různých dřevin různého věku. K tomuto stádiu lesa lze samovolným vývojem porostu dospět za stovky let, nebo taky za desítky, a to cílenými lesnickými zásahy. Vzhledem k aktuálnímu riziku dopadů klimatické změny považují Lesy ČR pro zajištění kontinuity lesních porostů druhou variantu jako bezpečnější. Proto lesníci porosty postupně a šetrně obnovují, vždy v souladu se Souhrnem doporučených opatření vydaných pro tuto evropsky významnou lokalitu Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Prosvětlením lesa podporují jeho přirozenou obnovu, a tím i budoucí pestrou druhovou skladbu dřevin. Současně také vyčleňují v porostu kvůli podpoře biodiverzity biotopové stromy a ponechávají i vybrané a veřejně bezpečné části porostů bez zásahu, tedy samovolnému vývoji.
Pokud Greenpeace skutečně zajímá osud krušnohorských bučin, měli by lesníky spíš podpořit, protože jim jde o stejnou věc. Je to ale pravda? Namísto toho navrhují „nekácení“, a tedy konzervaci stavu, což v praxi znamená odklad řešení problému a zvýšení rizika plošného rozpadu porostů. Aktivisté opakují, že jim záleží na ochraně Východního Krušnohoří. Těch lesů, které dnes obdivují díky práci generací lesníků. I oni ale porosty obnovovali, a věděli proč. Nedůvěra vůči lesníkům a věčné ataky tedy nejsou moc pochopitelné. - Podívejte se, jak dnes vypadají Krušné hory díky práci našich lesníků | Lesy České republiky, s. p. (lesycr.cz)
Greenpeace záměrně vyvolává strach, vzbuzuje paniku a upozorňuje tak na svou důležitost. Realitu však vnímá jen svou optikou. Ta připomíná ideologii. Nedejte se proto zastrašit. Lesu zdar!