Článek
Barevné exploze nad hlavou. Po obloze lítá jedna ohnivá koule za druhou, barvy, rachot, jásot, opojení, oslavy nového roku. Rachot, děs, stres, schovat se, rychle pryč, uletět, náraz, bolest, bezvědomí, smrt. To je dvojí pohled na novoroční ohňostroj. Zábava jedněch vykoupená bolestí i krví druhých. Jsme již natolik kulturní, že zbytečně způsobenou bolest a smrt zvířat vnímáme jako amorální. Tak možná přišel čas sebrat odvahu a říct si, že tato zábava je barbarská, nekulturní a jako takovou ji odmítnout. Co říkáte?
Zraněná a mrtvá zvířata po letošním Silvestru
Hlučné exploze a intenzivní světelné záblesky působí na zvířata jako silný stresor. Psi, kočky, ptáci, koně a další divoká zvířata mají mnohem citlivější sluch než lidé, což znamená, že ohňostroj vnímají jako extrémně hlasitý a děsí je. Zvířata se snaží schovat a uniknout od zdroje hluku. Ptáci jsou zvláště zranitelní, bezhlavě odlétají od místa exploze. Naráží do překážek, což může skončit nejen zraněním (foto mladé labutě, která se zranila o tramvajovou trolej), ale i smrtí. Letos na Vysočině zemřelo 23 labutí poté, co v děsu vletěly do elektrických drátů. Hejno se odklonilo od směru letu nad město, kde začal ohňostroj.
Letošní bilance je opět děsivá:
https://stoppyro.cz/silvestr-2024-novy-rok-2025-teror-a-hruza-pro-zvirata-i-lidi/
Kobyla na pastvě v obci u Chomutova v šoku a stresu porodila mrtvé hříbě.
Koně bijící hlavou o stěny stáje, když jednoho výtečníka – dokonce voleného zástupce lidu, poslance Huberta Langa (ANO) – nenapadlo nic lepšího, než v Bílově na Plzeňsku odpálit ohňostroj v blízkosti stájí.
Králičice v obci ve Středočeském kraji v šoku udupala 3 mláďata.
Šimpanzí samec Dingo v Safari Parku v Dvoře Králové podlehl vnitřním zraněním zřejmě v důsledku pádu kvůli stresu z rachejtlí.
Zraněné labutě se našly i v Praze před zavedením zákazu odpalování pyrotechniky kolem vodních toku v roce 2020. Nyní se situace významně zlepšila.
TRAGICKÝ SILVESTR Pro pražské labutě nebyl vstup do nového roku bohužel vůbec šťastný 😢. Lidé slavili konec roku v...
Posted by Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy on Wednesday, January 1, 2020
Arsen na vaši hlavu
Ohňostroje jsou hlučné a znečišťují ovzduší. To je fakt. Při jejich odpalu se do atmosféry uvolňuje velké množství škodlivých látek, jemné prachové částice, těžké kovy a jedovaté prvky jako arsen, baryum a stroncium obsažené v barvivech. Tyto látky mají negativní dopad na zdraví lidí. Kdyby vám někdo řekl, že vám nasype na hlavu arsen a stroncium, možná právem propadnete panice. Úroveň znečištění ovzduší na řadě míst České republiky přesahuje limity. Je paradoxem, jak s vysokými náklady společnost znečištění ovzduší snižuje a potom nechá do vzduchu vypustit tento jedovatý koktejl.
Petardy jako pomsta psům
Ještě chápu touhu lidí po světelných efektech, ale práskat petardy jen, abych udělal hluk, to je opravdu primitivní. Zachytila jsem dokonce čísi vyjádření, že práská petardy, aby ublížil psům. To je naprosto amorální. Pokud mám s přítomností psů problém, třeba nesebrání exkrementů, nebo nebezpečný pohyb bez vodítka, mám to řešit s majitelem, a ne se psem, ten za to nemůže.
Hluk je jeden z nejvýznamnějších stresorů, má prokazatelný negativní vliv na zdraví lidí. Stejně jako v případě ovzduší stát vynakládá stovky milionů korun z peněz daňových poplatníků na zlepšení současného neuspokojivého stavu a na realizaci protihlukových opatření (např. postavit jeden kilometr protihlukové stěny stojí cca 20 milionů Kč) a pak nereguluje odpalování petard.
Legislativa pomalými krůčky vpřed, zase na chvostě kulturních zemí
Legislativa se zpřísňuje, ale zase zaostáváme i za našimi sousedy. Proto rachejtle u nás volně prodejné přináší zranění či smrt nejen zvířatům a lidem v tuzemsku. Chlapec, kterému pyrotechnika utrhla prsty v Sasku, si ji dovezl od nás. V Německu by si ji koupit nesměl. Zákon na alespoň dílčí zlepšení současného stavu, např. zpřísnění prodeje pyrotechniky F3 a F4 a omezení míst, kde ji lze odpálit, je již vládou odsouhlasený a projednává ho Poslanecká sněmovna. Doufejme, že se do voleb podaří schválit. Obdobná omezení na místa možného odpalu, jaká připravuje zákon, přijalo vyhláškou hl. m. Praha již v roce 2020. Zakazuje např. i během Silvestra odpalovat pyrotechniku v historickém centru, v parcích a u vodních toků. Vyhláška dává policii oporu zasáhnout a udělit pokuty. Na 80ti výjezdech loňský Silvestr udělila 14 pokut v celkové výši 30 tisíc Kč a řadě odpálení zabránila.
Slavit se dá i kulturně
Alternativou klasických ohňostrojů jsou moderní světelné show s využitím dronů, laserů a jiných technologií, které jsou šetrné k přírodě a zvířatům. Nový rok by měl být začátkem pozitivních změn. Pevně doufám, že se jednou naše společnost dostane na takovou kulturní výši, že od barbarského zvyku ohňostrojů upustí.