Článek
Ztratili tak imunitu vůči zatčení nebo obvinění z trestného činu, což ukazuje na rozsáhlá disciplinární opatření. Jde o pokračování čistek v armádě, které začaly v létě loňského roku, kdy byly zatčeny, vyslýchány nebo zmizely desítky důstojníků ČLOA. Stejně jako v předchozích případech Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců nesdělil důvod jejich odvolání.
Jaké jsou širší souvislosti?
Konec prosince, čas, kdy je Západ pohlcen oslavami a nevěnuje se mezinárodní politice, představuje pro světové diktátory vhodnou chvíli, aby konali kroky bez větších zásahů demokratického světa.
Vánoce se v Číně neslaví stejně jako na Západě. Čínská státní média se tentokrát rozhodla ještě více odklonit a nabídla alternativní verzi Santy Clause tvrdíce, že mír lidem přináší Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLOA), nikoli starý muž ze Západu. Čínská vláda se snaží zlepšit veřejný obraz svých ozbrojených sil na domácí půdě. Jak však ukazuje současný vývoj, ČLOA čelí některým vážným problémům.
29. prosince odvolal Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců devět vojenských představitelů z jejich pozic lidových zástupců. Mezi nimi byli tři bývalí velitelé Raketových sil ČLOA (PLA Rocket Force, PLARF), organizace, která byla cílem nedávných čistek.
Jde o pokračování velkých čistek uvnitř ČLOA, jež přitáhly pozornost médií v létě poté, co byli odvoláni a zmizeli dva velitelé PLARF. Bývalý šéf raketových sil ČLOA, generál Li Jü-čchao (李玉超), a jeho bývalý zástupce a současný zástupce náčelníka generálního štábu oddělení spojeného štábu Ústřední vojenské komise Čang Čen-čung (張振中) jsou od července loňského roku vyšetřováni proti korupci.
V říjnu byl rovněž odvolán čínský ministr obrany Li Šang-fu (李尚福) a podroben anti-korupčnímu vyšetřování. Jeho předchůdce Wej Feng-che (魏鳳和), který také sloužil jako šéf Raketových sil ČLOA (říjen 2012 – září 2017), se nachází ve stejné svízelné situaci. Skutečnost, že poslední tři velitelé Raketových sil(Li Jü-čchao, Čou Ja-ning a Wej Feng-che) jsou podrobeni vyšetřování a jejich místo pobytu zůstává neznámé, naznačuje, že čistky jsou zaměřeny proti této mocné organizaci. Další jména na prosincovém seznamu jsou také spojena s raketovými silami, nejtajnější organizací v rámci ČLOA, která zodpovídá za jaderný arzenál země, je vybavena balistickými raketami, jadernými hlavicemi atd. Raketové síly by byly také hlavní silou v jakékoli případné útočné válce.
Další cílovou organizací čistek je oddělení vývoje vybavení (EDD) Ústřední vojenské komise, což naznačuje korupci při nákupu vybavení ČLOA.
Proč je to důležité?
Zprávy naznačují tři možné scénáře toho, co se v ČLOA děje. Pravděpodobná je korupce související s logistikou a nákupem armádního vybavení. Druhý scénář pracuje s potrestáním armádních úředníků v souvislosti s únikem vojenských zpravodajských informací do rukou amerických služeb. Poslední, ale stejně dobře pravděpodobná, je otázka loajality. Si Ťin-pching (習近平) může mít zájem zajistit, aby mu jedna z nejmocnějších organizací v rámci ČLOA zůstala zcela loajální a aby velitelé nepředstavovali žádné překážky jeho sevření moci.
Skutečnost, že některé důstojníky povýšil sám Si Ťin-pching, naznačuje vážnost situace a potenciálně nejistou pozici čínského vůdce. Si Ťin-pching ve svém novoročním projevu prohlásil, že sjednocení s Tchaj-wanem je „historickou nevyhnutelností“ (歷史必然). Situace v organizaci, která by byla při ozbrojeném útoku klíčová, však zůstává nejistá. Alespoň prozatím.
Tento článek je součástí brífinku Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Indo-pacifik aktuálně.