Hlavní obsah

Jaká je vlastně produktivita v zemědělství

Foto: Famm Vilém

V součastnosti je pěstování obilí 300 x lepší než před 200 lety.

Je ostudné, že nás nezajímá zvýšená produktivita práce pro kvalitu našeho života.

Článek

Dá se ukázat skutečnost, která bude popisovat tu dnešní skutečnost? Tím mám na mysli pozdější odchod do důchodu to, aby mezi námi bylo jasno.

Opakování je matka moudrosti. Rozhodl jsem se, že i vám zopakuji, co jsem již dříve uváděl. Než se však k tomu dostanu, zamyslím se tak trochu nad správností dnešního názvu. Informace, s kterou operuji, nám říká spíše 10 : 2, ale údaje jsou v minutách a vteřinách (hezký, dnes nepoužívaný výraz). Takže by se mělo jednat o 600 : 2 a jsme tedy u 300 : 1.

Václav Smil ve své knize „Jak svět doopravdy funguje“ nám sděluje jeden prostý fakt a tím je narůstající produktivita v zemědělství.

V roce 1801 bylo zapotřebí 10 minut na vypěstování 1 kg obilí.

V roce 2021 na ten 1 kg stačily 2 vteřiny.

Nově z nám toho plyne, že za 10 minut, tj. 600 vteřin, jsme vypěstovali 300 kg obilí a to je právě oněch kouzelných 300 ku 1.

Vidíte tu úžasnou produktivitu? Budete ještě po tomto faktu věřit těm, co vám vyprávějí, že musíte jít později do důchodu? Ženy, které dříve odcházely v 55 tak podle nového též v 67. Nezdá se vám nyní ta propaganda lživá?

Je čas položit si otázku. Kolik peněz přinesla do státního rozpočtu jen taková robotizace?

Myslím, že to samé co okolo roku 1850, kdy stroje začaly měnit svět. Tehdy platilo, že zisky patří majitelům, že pokrok patří jen majitelům. Jsme stále tak hloupí? Patří opravdu pokrok jen majitelům a nikomu jinému? Nepatří tenhle svět i nám?

Je na čase začít přemýšlet nad změnami. Tuto společnost totiž utvářejí v nemalé míře daně a tady jsme u meritu věci.

To, co potřebujeme změnit, je dosavadní danění. Všichni víme, že s ČR jsou zcela beztrestně vyváděny miliardy korun a to dokonce, dá se říci, dvojím způsobem. Na dividendách a pak i pochybnými převody v rámci samotných podniků a nic se neděje.

Ono bylo daleko jednodušší zakleknout na řekněme 2,5 milionu důchodců a sebrat jim každému na zákonných valorizacích 1 tisíc korun a máte ve státní kase každý měsíc 2,5 mld korun.

Tam, kde schází odvaha zakleknout na nadnárodní společnosti, nechybí však pokles morálky k odnětí peněz důchodcům. Taková prostá odvaha trpaslíků.

Nyní jsme si ujasnili, že nám vládnou političtí trpaslíci. S těmi si to musíme vyřídit ve volbách. Na co jsou nám už dokázali. My potřebujeme daně, které zdaní konečně ty, co buď neplatí vůbec a nebo velmi málo.

Odborníci hovoří, že nemáme nástroj jak vybírat peníze, které se vytvořily zvýšenou produktivitou práce a to jsou i ty naše roboty. Opět se musím opakovat. Daně se mají platit tam, kde se peníze vydělaly. Nu a ony falešné převody? Budeme snad muset oprášit socialistickou daň z obratu.

Když já nebo vy vyděláte peníze, neplatíte jenom daň, ale i sociální a zdravotní. Je na čase, aby takhle platily i podniky.

Jak vidíte, možností je víc, jen je nutné zvolit takové, aby zdanění bylo opravdu spravedlivé. Pokud se na toto téma ani nehovoří, nemůže se ani něco změnit.

Nechápu, jak chceme dosáhnout německých platů, když jsme jen montovnou, která nemá ani svoji silnou banku? A mohli bychom mít! Pošta je tím silným místem, kde může základ naší prosperity začít vyrůstat. Neprodávejme dřevo do ciziny, ale finální výrobky. Jsme silní v nanotechnologiích. Cožpak nemůžeme mít státní podnik? Sami jsme kdysi stavěli naše atomové elektrárny.

Jsme svědky toho, že ti, co k nám přišli, tak se spíše více než méně, chovají jako tasemnice. Sají z nás naši sílu, kterou jsme přetvořili v peníze, které pak bez užitku pro nás plynou pryč. Co děláme pro to, aby to, co jsme vytvořili, zůstalo zde? Je naše země ještě naše?

Jen v pohádkách bývá zlo potrestáno a dobro vítězí. Žijeme snad v pohádce? Věci se samy změní? Tak jsem ukázal skutečnost v jiném světle, ale jen proto, abychom začali sami o věci přemýšlet.

Ostatně soudím, že nutně potřebujeme všeobecné referendum.

Probuďme se z pohádky na 111 %.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz