Hlavní obsah
Názory a úvahy

Patent rušící robotu nenápadně zrušen

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Famm Vilém

Splátka dluhu

30. 10. 9:31

Několik slov o novodobém zavedení roboty.

Článek

To bylo radosti v království českém za císaře Ferdinanda V. zvaného Dobrotivý. Byl vydán patent rušící robotu a všechny ostatní poddanské povinnosti. Stalo se tak 7. 9. 1848. Nyní se píše rok 2023 a robotu tu máme nazpět. Přišla nenápadně, ne však dveřmi, ale asi oknem.

Za novodobou robotou považuji stav, kdy jsem nucen vykonávat práci na úhradu závazku, který jsem nezavinil, nezpůsobil, nezapříčinil jedině snad tím, že jsem zvolil do čela státu ne hospodáře, ale správce. Naše země je zadlužena. Splácení úroků věřitelům nás opět postavilo do role nevolníků, kteří se hrbí na robotě, do které ji uvrhli správci naší republiky.

Rok 1989 byl sametově převratný. ČSSR (nebo snad jen ČR) končilo dluhem 79 mld. Kč, což bylo 11 % HDP. Rok 1993 - 158,8 mld. Kč tj. 13,2 HDP, rok 2022 - 2894,8 mld. Kč - 42,9 HDP.

Předestřel jsem tak ve výčtu tří let vývoj dluhu vůči HDP v naší zemi. K tomu socialistickému dluhu je nutné říci, že stát skončil s finanční reservou 85 mld. Kč. Nepodařilo se mi zjistit, kdo a hlavně kolik dlužil dále ČSSR. Nevíme tedy, zda československý socialismus skončil v dluhu nebo snad v přebytku.

Dnešní stav si dovolím považovat za úmyslný čin. Pro věřitele není nic krásnějšího, než žít s pouhopouhého půjčování peněz. Nic nesázíte, nic nechováte, nic nevyrábíte a přesto krásně živi jste. Do těchto rukou nás vložili správci naší republiky. Kasali se, že oni jsou ti správní hospodáři, ale výsledky říkají něco naprosto opačného. Jsme dlužníci a pracujeme na tento dluh.

Tak si musíme položit otázku, proč tomu tak je? Proč nemáme vyrovnané rozpočty? Je výběr daní ke všem stejně spravedlivý? Proč existuje něco, čemu říkáme daňové ráje? Peníze, pokud by se danily tam, kde se vydělaly, by pojem daňový ráj z dnešního pohledu zrušily.

Naše společnost se posouvá k vyššímu stupni. Od jednoduchého způsobu výroby ke složitějšímu, ale daleko výkonnějšímu. V prvobytně pospolné společnosti prvním zotročením člověka nastávala doba otrokářská, kterou vyměnil výkonnější nevolník za řád feudální, který byl pak vystřídán člověkem svobodným, výkonnějším a přišel kapitalismus. Dnešek je opět ve znamení změny skrze nové otrokářství, ale tentokrát jen robotů. Z jejich práce by neměla žít jen vrstva majitelů, ale celá společnost. Jak však danit roboty? Danit zisk firmy a k tomu přidat daň sociální i zdravotní? Obyčejný občan je přeci taky plně zdaněn a až pak šetří na auto, dům či byt.

Musíme si uvědomit, že nebudeme žít tak, jak budeme pracovat, ale tak, jak budeme hospodařit. Hovořme spolu o daních, hovořme spolu, jak zdaníme roboty. Patent rušící robotu byl nenápadně zrušen. Je na čase učinit nápravu. Je nutné pracovat na zrušení státního dluhu a pak pracovat jen s vyrovnanými rozpočty.

Zrušme novodobou robotu na 111 %.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz