Hlavní obsah
Lidé a společnost

Proč obsah s tematikou týrání zvířat pochází převážně z Číny?

Foto: iStockphoto

Čína je známá pro svou krásu přírody, úchvatné scenérie velkoměst a lásku pro přítulné pandy… Každá mince má však dvě strany. Ničí násilný obsah na internetu Číně reputaci?

Článek

Ještě před 50 lety byla v Číně chudoba běžná (převážně na venkově) a lidé byli nuceni schylovat se k různě drastickým metodám přežití. Teprve po uplatnění rozsáhlých ekonomických reforem v roce 1978 mohli obyvatelé pocítit pravou stránku života. Můžeme tedy spekulovat, že normalizace mravů starší i nynější generace pramení právě z tohoto období.

Jak každý ví, týrání zvířat se bohužel děje všude a na denní bázi. Na internetu se sociálními sítěmi hemží otřesné záběry krutého zacházení se zvířaty za bílého dne a před zraky kolemjdoucích. Nikdo se však neohlédne zpátky. Bohužel, většinou pocházejí právě z Číny. Tamní lidé se snaží proti systému bojovat (záchrannou zvířat z ulic, klecí tržišť,…), avšak ten jde často proti nim. Faktu ani nepřispívá v podstatě neexistující zákon proti týrání domestikovaných zvířat. Zvíře, dalo by se říct, tam znamená něco jako ‚věc‘.

Proč teda Čína?

Foto: iStockphoto

Čínská ulice plná lidí

Restrikce kvůli přelidnění

Čína je hned po Indii druhou nejlidnatější zemí světa. Politiku jednoho dítěte Peking zavedl před více než 40 lety za účelem bránit růstu populace a vyrovnat převahu porodnosti chlapců nad dívkami (v průměru sto dvacet chlapců na sto dívek). V roce 2021 vláda sice rodinám umožnila rozrůst se až o potomky tři, jenže léta restrikcí zapříčinily výraznou nerovnováhu mezi počtem svobodných mužů a žen - rozdíl se pohybuje okolo 40 milionů nedostatku žen. Ve studii z roku 2005 bezmála 60 procent respondentů přiznalo pocity osamění, což zapříčiňuje narůstající hněv.

Další důvod, který byl již zmíněn, je normalizace. Lidé ze svého chování nemají špatný pocit, jelikož to jako děti vypozorovali u svých rodičů, kteří to vypozorovali u jejich prarodičů a z toho se nám stává nekonečná smyčka. Ani současná generace stereotyp kruté nátury neboří. Běžné jsou videa dětí, které do nebohých zvířat úmyslně kopou nebo je bijou holemi. Obrázek si každý udělá sám.

Foto: iStockphoto

V Číně žijí i lidé, kteří se o zvířata starají

Globální problém

V současné době je v Číně velmi málo práv, která by pro zvířata představovala přímou ochranu. Čínská vláda se bojí legislativu zřídit kvůli údajnému „zpomalení“ ekonomického růstu, jestliže není dostatečně stabilní. Takové odkládání dává psychopatům prostor svobodně týrat zvířata bez obav trestního stíhání. A někteří to dotáhnou až k živě vysílanému mučení…

Feline Guardians

Většinu lidí by ani nenapadlo přivydělávat si týráním zvířat na video, nicméně pro některé je tato praktika obvyklou záležitostí. Konkrétně v Číně si dokonce můžete objednat metodu týrání kočky za nemalé peníze a video Vám následující den bude posláno. Neziskové sdružení Feline Guardians se touto problematikou zabývá už od března 2023, kdy se otřesné záběry 36hodinového mučení kočky z nepochopitelných důvodů staly virální… Od té doby aktivisté protlačují kontroverzní téma do veřejnoprávních médií, politických diskuzí, pořádají protesty ve všech koutech světadílů, atd.

Foto: Feline Guardians Czechia

První protest v Česku, Ostrava, Masarykovo náměstí

Pro více informací a nadcházející protesty navštivte ochrancikocek.cz nebo sledujte @feline_guardians_czechia na Instagramu, kde je problematika vysvětlena v češtině.

Zdroje:

https://plus.rozhlas.cz/v-cine-chybi-40-milionu-zen-politika-jednoho-ditete-ale-prinesla-zemi-ekonomicky-8360483

https://www.forbes.com/sites/michaeltobias/2012/11/02/animal-rights-in-china/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz