Hlavní obsah
Zdraví

E-cigarety škodí víc, než lidé věří. Jak moc, to zjistíme až na současných uživatelích

Foto: Lindsay Fox, Creative Commons Attribution 2.0

Ne, děkuji. Je to jedovaté, tak si to radši nedám.

Elektronické cigarety nejsou tak zdraví škodlivé jako cigarety klasické — to je pravdivé tvrzení. Mnozí lidé si z něj však vezmou mylný závěr, že e-cigarety a vaping zdraví neškodí.

Článek

Již dnes můžeme říct, že e-cigarety lidskému zdraví škodí. Nevíme ale přesně jak. Naše tělo je totiž uzpůsobené k dýchání vzduchu. Horký aerosol, který vdechuje uživatel e-cigarety, dýchacímu ústrojí nevyhovuje a dráždí ho.

Tento aerosol obsahuje různé chemikálie, jejichž dopad na lidské zdraví není znám nebo je znám zčásti (krátkodobě). Výrobci a prodejci e-cigaret často argumentují, že ony látky jsou testované jako bezpečné v potravinářství a kosmetice. Přitom ovšem pomíjejí fakt, že kvůli potravinářství a kosmetice se netestuje dopad vdechování zahřáté chemikálie.

U tabáku máme za sebou šest dekád precizních výzkumů, díky nimž víme, které ze 7000 chemikálií vdechovaných v kouři mají dopad na plíce. U vapingu zatím prostě nevíme, jaké má krátkodobé a dlouhodobé dopady, ani které složky e-cigarety je způsobují.
Steven Broderick z Univerzity Johnse Hopkinse

Škodlivost látek se tak postupně ukazuje v praxi, pokud lékaři prokáží jejich souvislost se zdravotními problémy. To už se podařilo u látky diacetyl. Způsobuje však jizvičky v plicních sklípcích. Její škodlivost se závažně projevila u dělníků v potravinových provozech, kteří vyráběli popcorn — diacetyl v něm používali jako máslovou příchuť a kvůli zahřívání kukuřice jej v nebezpečné formě vdechovali.

Evropská unie proto v roce 2016 diacetyl v e-cigaretách zakázala. Mimo Evropu však výrobci e-cigaret chemikálii k dosažení máslové a dalších příchutí běžně používají dál.*)

Aromata

Další v e-cigaretách běžně používaná potravinářská dochucovadla vytváří při zahřátí reakcí s propylenglykolem v náplni e-cigarety chemikálie, které jsou lidským plicím nebezpečné a škodlivé. Patří k nim skořicový aldehyd, vanilin, ethylvanilin a benzaldehyd (ovocné nebo mandlové příchutě). Zkoumání jejich dopadů na zdraví člověka je však stále v plenkách.

A mezitím přibývají další příchutě.

Foto: Sarah Johnson, Creative Commons Attribution 2.0

Elektronické cigarety v roce 2018. Ve většině z nich ještě byly zahřívací spirálky, které uvolňovaly rakovinotvorné částečky těžkých kovů. Od té doby došlo k velkému technologickému zlepšení e-cigaret. A také k rozmachu příchutí. Ty jsou velkým lákadlem pro mladé, kterým vaping připadá atraktivnější a dostupnější než klasické cigarety.

Poranění plic v důsledku vapingu

V září 2019 se v USA rozjela „epidemie“ životu nebezpečného poškození plic v důsledku kouření e-cigaret a vapingu, pro které se vžila zkratka EVALI. Nástup covidu sledování problému zkomplikoval — symptomy EVALI a covidu jsou podobné, případy EVALI proto bylo obtížnější zjistit a zkoumat.

Z dat je však zřejmé, že EVALI postihuje především uživatele zařízení na inhalaci THC. Lékaři už identifikovali i konkrétní látku, která je se vznikem EVALI spojená: vitamin E, který byl v náplních jako konzervant nebo zhušťovadlo. Po zahřátí však plíce dráždí.

Současně ale lékaři zjistili, že podobným způsobem na plíce v menší míře působí i základní složky náplně.

Glycerol a propylenglykol

Zatímco neregulované tekutiny do e-cigaret mohou obsahovat až 2000 různých látek, na trzích EU by tekutiny měly obsahovat pouze několik málo chemikálií. Vedle aromat jde především o glycerol a propylenglykol.**) Propylenglykol dráždí oči a dýchací ústrojí — dokonce se proto přestal používat k výrobě mlhy na jevišti. Při zahřívání se rozkládá na další látky; tím vzniká mimo jiné i rakovinotvorný propylenoxid.

Ani působení těchto dvou základních složek tekutin do e-cigaret není do hloubky prozkoumané.

Zahřívaný tabák

O něco lépe než u vapingu se lékařům daří mapovat dopady kouření zahřívaného tabáku. Ten má podobné složení jako v klasické cigaretě, zahřívá se však přibližně na 270° C místo přibližně 800 °C v klasické cigaretě. Díky tomu dýchací ústrojí o něco méně dráždí. Část lidí se proto mylně domnívá, že není nebezpečný.

Výrobci uvádějí, že množství toxických látek v aerosolu zahřívaného tabáku je menší než v cigaretovém kouři. Jednotlivé studie se však nemohou shodnout, o kolik. S nižším množstvím toxických látek se automaticky nesnižuje riziko rozvoje karcinomu plic či jiných onemocnění. Aerosol navíc obsahuje látky, které se v cigaretovém kouři nevyskytují a jejichž biologický efekt zatím neznáme.
Tomáš Kratochvíl z Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice v Brně, tisková zpráva, 2023

Velký experiment

Tak. To byla ta zatím nejzávažnější zjištění o dopadu užívání e-cigaret. Nebýt uživatelů, neměli bychom je proč, jak a na kom je zkoumat. V následujících letech a dekádách se díky nim dozvíme ještě hodně informací o následcích vdechování nejrůznějších chemických látek. S nadsázkou tak můžeme říct, že se dobrovolně podílejí na jednom z největších lékařských experimentů v dějinách lidstva. Vesměs si to neuvědomují — věří, že e-cigarety jsou v podstatě neškodné.

Připomíná to období před 100 lety, kdy se nevědělo nic o následcích kouření. Lidé jej vnímali jako druh životního stylu. V reklamách na cigarety občas účinkovali lékaři. Kouření žen tabákový průmysl prezentoval jako otázku rovnoprávnosti. Dnes díky tehdejším kuřákům víme hodně vlivu kouření na vznik rakoviny plic a kardiovaskulárních onemocnění.

Jak asi budeme za 10, 20, 30 let koukat na elektronické cigarety?

*) Ve větší míře se vyskytuje i v běžných cigaretách.

**) Může v menší míře obsahovat také vodu, alkohol a organické kyseliny.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz