Článek
Kouření není svoboda
Kuřáci se všem zákazům a omezením brání poukazem na to, že jde o omezení jejich osobní svobody. Nevadí jim přitom, že sami kouřením omezují svobodu ostatních. Že otravují vzduch, poškozují zdraví a někdy i majetek.
Nositel Nobelovy ceny Amartya Sen upozorňuje, že kouřením lidé svoji svobodu nezvyšují, ale omezují. Zejména u mladých lidí je první cigareta rozhodnutím, na které nejsou dostatečně zralí. 9 z 10 lidí přitom začne kouřit před dosažením dospělosti. Omezení prodeje cigaret od 18 let zjevně není dostatečnou ochranou nezletilých.
Svobodou není se svobody zříct.
Úplným zákazem kouření bychom potenciálním kuřákům znemožnili se zříkat svobody a zdraví. Skončily by debaty, zda má kuřák právo otravovat vzduch ostatním. Svoboda naší společnosti by se zvýšila.
Však také asi sedm z deseti kuřáků říká, že by raději nekouřili, což znamená, že kolem 1,5 milionu lidí u nás si denně kupuje něco, co vůbec nechce.
Kouření a zdravotnictví
Se závislostí na kouření si kuřáci přivozují nemoci a zatěžují naše zdravotnictví. Často se brání tím, že státu přispívají na vysoké spotřební dani z cigaret. Jenže žádné peníze nemohou zaplatit tu zátěž, kterou kuřáci našemu zdravotnictví působí. Kolik jiných úkonů by mohli lékaři stihnout, kdyby neřešili všechna ta onemocnění a komplikace způsobená kouřením?
Často slýcháme návrhy, že by léčení kuřáků nemělo být hrazeno ze zdravotního pojištění nebo by si kuřáci měli na zdravotní péči přispívat. K tomu je mnoho překážek. Jak bychom prokazovali, kdo je kuřák? Jak bychom určovali, jaké nemoci si způsobil sám? Především by ale vyloučení nebo omezení zdravotní péče bylo zjevně v rozporu s lidskými právy, proti ústavě. To není cesta.
Na druhé straně úplný zákaz kouření by byl nejlepší prevencí nemocí způsobených kouřením. Zcela by jim zamezil.
Jak na to
Dobrý nápad, jak zákaz kouření zavést, měli v roce 2014 překvapivě v Rusku: zakázat prodej cigaret lidem podle data narození. Návrh se týkal lidí narozených v roce 2015 a později. Ti by si už nemohli koupit cigarety. Od roku 2033 by se tak počet kuřáků snižoval.
To je něco, čím se můžeme inspirovat.
Když naši poslanci příští rok přijmou podobný zákon, mohou také zakázat prodej lidem narozeným v roce 2015 a později. Těm je dnes 9 let, příští rok 10. Zákaz se tak nedotkne nikoho, kdo už kouří, takže odpor bude menší.
Půjde o proces na desítky let. Kuřáků bude ubývat po ročnících. Úplného zákazu se nedožijeme. Ale naši potomci ano. Mluvíme o šťastnější budoucnosti naší země, naší společnosti, našich dětí.
Jistě, bude se pašovat, prodávat načerno, kouřit v soukromí. Ale oproti pátrání po pašerácích, výrobcích a dealerech jiných návykových látek bude řešení nelegálních cigaret pro policii mnohem snadnější. Půjde podle smradu.
Zákaz kouření je dříve či později nevyhnutelný. Bude kolem něj spousta dohadování, které debatu o omezování kouření doprovází vždy. Tentokrát to ale bude úplně naposledy. Kouření se pozvolna přesune z veřejné debaty do učebnic historie, z regálů obchodů do muzeí. Tam přesně patří.
Jde totiž o historický omyl lidstva. Vypořádejme se s ním jednou provždy. Staňme se zdravější a svobodnější společností.
Zpracováno na základě: Unrestrained smoking is a libertarian half-way house, FT, Amartya Sen. Závislost na tabáku, NZIP. Zákaz kouření. Kuřák se bez cigaret mizerně cítit nemusí, říká odbornice, Lidovky. Russia plans to ban all tobacco sales in 2033, ZME. Závislost na tabáku je nemoc.