Hlavní obsah
Umění a zábava

„Kačer Donald pro dospělé“: Arne vyzrál na Walt Disney Company

Foto: Jan Ainali Permission, Creative Commons Attribution 3.0

Autor kačera Arneho CHarlie Christensen

Kačerovi Donaldovi se Arne podobá jako vejce vejci, a tak není divu, že se o něj zajímaly Disneyho právníci. Kreslíř Charlie Christensen se s nimi dokázal místo v soudní síni vypořádat v komiksu.

Článek

Časopisy Kačer Donald patřily v osmdesátých letech k nejpopulárnějším časopisům v celé Skandinávii. V Norsku byly dokonce nejprodávanější: časopis si týden co týden koupilo 250 tisíc ze 4 milionů obyvatel.

Švédský kreslíř Charlie Christensen kačera Donalda miloval, ale štvala jej Donaldova nedospělost. V roce 1983 proto vymyslel Donaldova dvojníka kačera Arneho, který žije nezodpovědným dospělým životem: je cynický, nadržený, přehání to s alkoholem, kouří, rozumuje o životě, miluje poezii a kritizuje společnost.

Začalo to jednostránkovými komiksy v časopisech, které Christensen podepisoval pseudonymem. Ty si Norové rychle oblíbili a v roce 1989 vyšel první samostatný Arneho komiks.

Toho už si všimli v pobočce Walta Disneyho ve Skandinávii a poslali Christensenovi výzvu, aby zanechal tvorby Kačera Arneho, všechny existující výtisky komiksu stáhnul z prodeje a už nikdy nenapodoboval žádnou z postav od Walta Disneyho.

O předem prohranou soudní při s bohatou korporací Christensen samozřejmě neměl zájem. Také mu ale bylo líto ukončit úspěšný komiks, který ho tolik bavilo tvořit. A vymyslel šalamounský plán, jak situaci vyřešit.

V příštím komiksu Arne fingoval vlastní smrt a podstoupil plastickou operaci. Dokonce se zúčastnil vlastního pohřbu, kde se předvedl s novým špičatým zobákem. Těžko říct, za jakého ptáka se nyní vydával, ale určitě už nebyl kačer. To bylo ostatně patrné i z nového názvu komiksu. Ten se přejmenoval z „Kačer Arne“ (Arne Anka) na „Arne X.“

Nějakou dobu se pak Arne objevoval se špičatým zobákem. Byl stejně zábavný jako dřív, ale čtenáři ani postavy v komiksu si na něj nemohli zvyknout. Poslední kapkou bylo, když mu změnu vizáže začala vyčítat vlastní matka. To už komiksovému Arnemu nezbylo než problém se zobákem nějak vyřešit. A vyřešil ho brilantně.

V obchodě s ptákovinami si koupil masku kachního zobáku a tu od té doby nosí. Občas se v komiksu ukáže zezadu, aby bylo vidět, že má okolo hlavy gumičku, která mu drží falešný zobák. Že se za kačera Donalda pouze převléká, ale nekopíruje ho. Aby byla iluze kachny dokonalá, opět svůj komiks přejmenoval na „Kačer Arne.“

Pro jistotu si schoval i účtenku za falešný zobák. V komiksu ovšem Christensen vyobrazil fotku skutečné účtenky za masku kachny; potvrzení o nákupu pak poslal poštou na ústředí Walt Disney Company.

Dál tvoří Arneho každý týden a vydal 17 samostatných sešitů. Z komiksu se stal „Donald pro dospělé“ — děti čtou Donalda a velcí čtenáři spíše Arneho, který nedávno oslavil čtyřicáté narozeniny.

Právníci od Disneyho už dali Christensenovi pokoj. Není jasné, zda jeho kličku považují za neprůstřelnou, nebo zda prostě Arneho v masce nepoznali.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz