Článek
Pohnuté dětství
Mariam Natabanzi nezná přesné datum svého narození. Nejspíš se narodila v roce 1980. Vypráví, že její matka rodinu opustila krátce po jejím narození. Otci vedle malé Mariam zanechala i pět jejích bratrů.
Otec si našel další ženu, která malou Mariam a její bratry neměla ráda. Mariam Natabanzi tvrdí, že dala jejím sourozencům do jídla rozdrcené sklo a zavraždila je.
Nešťastné manželství
Když jí bylo 12 let, rodiče ji provdali. Vůbec nechápala, že probíhá svatba. Myslela, že cizí lidé jenom přinesli dary. Z domu rodičů odešla s tetou. Myslela že jdou na procházku, ale teta ji předala jednomu z těch cizích lidí. Až v tu chvíli se malá Mariam dozvěděla, že to je její manžel.
Od rodičů mě koupil.
Brzy poté zjistila, že je polygamní násilník. Musela se starat o jeho děti z předchozích manželství. Když řekla něco, co se mu nelíbilo, zbil ji.
O rok později, ve 13 letech, mu porodila první dvě děti, dvojčátka. Těm bude letos 32 let. Pak přišla trojčátka, pak čtyřčátka. Nepřišlo jí to divné, v jejím rodu jde o obvyklou věc.
Můj otec zplodil s různými ženami celkem 45 dětí. Všechny se narodily jako paterčata, čtyřčata, dvojčata nebo trojčata.
Postupně se jí narodilo 44 dětí, z toho přežilo 38. Rodila patnáctkrát. Pětkrát se jí narodila čtyřčata, pětkrát trojčata, čtyřikrát dovjčata a pouze jednou měla jediné dítě, to poslední. To šlo ven císařským řezem. Letos je mu 7 let.
Hyper-ovulation humfanya mwanamke azalishe mayai zaidi ya moja kwenye kila mzunguko na kumfanya aweze kushika ujauzito wa mtoto zaidi ya mmoja, ni ishu ya vinasaba inayokua katika familia.
— Bonge La Afya (@BongeLaAfya) November 18, 2022
Uganda Mariam Nabatanzi akiwa na miaka 39 tu tayari alikua na watoto 42 na kuvunja rekodi. pic.twitter.com/OPYmeHWxEB
S dětmi jí manžel nikdy nepomáhal. Většinu času nebyl doma a vracel se pouze kvůli dalšímu plození. Nepřijížděl ani po porodech. Děti pojmenovával po telefonu. V roce 2015 zmizel úplně. Z hlediska rodiny je to prý spíš úleva.
Jsme jenom rádi. Mámina velká láska nám k životu stačí.
Sterilizace
Lékaři její sklon k vícečetným těhotenstvím vysvětlili jako hyperovulaci způsobenou nadprůměrnou velikostí vaječníků, ze kterých se uvolňuje až 12 vajíček najednou.
Mariam Natabanzi si už okolo svého dvacátého roku přála přísun dětí zastavit. Po šestém porodu žádala lékaře o nějaký chirurgický zákrok, ale ten to nedoporučil. Vysvětlil jí, že snaha zastavit přísun vajíček by mohla vést k předčasnému úmrtí.
Vyzkoušela injekčně podanou hormonální antikoncepci. Ta jí ale způsobila nevolnosti, krvácení a dokonce upadla do komatu. Půl roku se léčila v nemocnici. Ve 23 letech, když už měla 25 dětí, žádala znovu o sterilizaci. Lékař jí vysvětlil, že má ještě příliš mnoho vajíček. Teprve když se jí narodilo čtyřicáté čtvrté dítě, lékař jí konečně podvázal vejcovody.
Početnou rodinu je těžké uživit
Její domácnost se skládá přibližně z 60 lidí. Vedle dětí a vnoučat jsou to také snachy. Jednou z priorit Mariam Natabanzi je platit školné. Pracuje jako kadeřnice, švadlena a bylinkářka. Mnoho dětí už také pracuje. Přesto jsou závislí na darech a almužnách.
Mým dětem toho chybí hodně, ale škola nikdy.
Starší děti jí snad pomohou s jejím velkým plánem: rozjet podnikání a založit rodinnou firmu.
Obdivuhodná žena
Pro nás Evropany je obtížné pochopit životní cestu a situaci „Matky Ugandy“ Mariam Nabatanzi. Domluvený sňatek, bezohledný manžel, genetická porucha a pověrčiví lékaři, to jsou čtyři hlavní důvody podivuhodného osudu a rozsáhlé rodiny, která je pro ni životní motivací a úžasným požehnáním. Zaslouží si ho.