Hlavní obsah
Finance

Polovina Čechů nebere ani 38 529 korun. Měli by si říct o víc, nebo odejít

Foto: Shutterstock / Jakub Vacek / license paid

Obrázek je ilustrační

První krok je zjistit, do jaké poloviny pracující populace patříme. Pokud do té, která vydělává méně, máme možnost to změnit. Řešení může být oslovení zaměstnavatele, nebo rovnou změna práce.

Článek

O tom, jestli Češi vydělávají dost, málo, nebo tak akorát, vychází pravidelně nepřeberné množství článků. Jak se v nich ale vyznat? Značná část z nich je totiž bohužel pro nás čtenáře těžko uchopitelná, a často realitu nevědomky zkresluje.

Nenechte se zmást průměrnou mzdou

Tak například informace o průměrné mzdě, která se skloňuje skoro nejčastěji. Ta v druhém kvartálu tohoto roku odpovídala částce 45 854 Kč. A chtělo by se říct, že průměrná mzda musí znamenat, kolik lidé průměrně berou. To sice pravda je, ale narážíme tu na limity průměru. Chtěli byste pracovat ve firmě o deseti lidech, kde je průměrná mzda 50 000 korun? Odhaduji, že ano. Jenže realita může být mnohem horší. Šéf pobírá 230 000 korun měsíčně a zbytek zaměstnanců 30 000 korun. Průměr je opravdu 50 000 korun (součet všech mezd vydělený počtem lidí), ale vy vidíte na výplatní pásce mnohem méně, než je průměr.

Částka 38 529 korun jako dělící čára

A tak jedno z čísel, které by nás mělo zajímat skoro nejvíce, je medián mezd. Za druhý kvartál tohoto roku se jednalo o částku 38 529 korun. Tento ukazatel nám sděluje velmi podstatnou a jednoduše pochopitelnou informaci. Polovina vydělávajících lidí v Česku bere méně než 38 529 korun a druhá polovina více. Pokud se chci tedy dozvědět, jestli patřím do té „hůře“ vydělávající poloviny, stačí si svou výplatní pásku porovnat právě s tímto číslem.

Poznámka pod čarou. Jistě by bylo také praktické ověřit ukazatel modus mezd. Ten nám naopak zase v našem případě říká, jaká konkrétní mzda je ve společnosti nejčastěji zastoupena. Ve fiktivní firmě výše by to bylo zmíněných 30 000 korun. Taková data nám ale v současné době bohužel žádný subjekt neposkytuje.

Je nejvyšší čas si říct o víc

A tak pokud se na tuto částku díváte „zespodu“ a rádi byste se přesunuli do té lépe vydělávající poloviny populace, mám pro vás dva základní tipy, jak postupovat. Ten první považuji zároveň za nejzásadnější.

  1. Řekněte si o vyšší mzdu. Jedná se zdánlivě o ten nejjednodušší krok, jak si polepšit. Některá základní doporučení, jak si o vyšší mzdu říct, shrnul minulý rok analytik Dombrovský. Osobně dodávám, že toto je vhodná možnost i pro konzervativní populaci, která z různých důvodů chce zůstat na stejném pracovním místě. Není třeba měnit obsah práce, místo ani kolektiv. Jen mzdu. Navíc listopad je standardně měsícem tvorby rozpočtů a budgetů na nadcházející rok. Tedy nejvhodnější čas přijít za nadřízeným, stručně shrnout relevantní důvody pro navýšení a navrhnout konkrétní částku. Myslete také na to, že váš případný odchod by byl velmi nepříjemný pro vašeho zaměstnavatele. Ono dnes najít loajálního a kompetentního člověka, který navíc může nastoupit ihned, není nic snadného. A to vše hraje ve váš prospěch.
  2. Změňte práci. I toto se velmi lehce řekne, ale data nám jasně ukazují, že při změně práce si lidé standardně polepšují. Pokud vám tedy váš současný zaměstnavatel není ochoten zvednout peníze, je možná tím nejlepší řešením změna. Navíc jste možná zaregistrovali plánované úpravy zákoníku práce od příštího roku ohledně podpory v nezaměstnanosti. Ta má totiž nově výrazně vzrůst i v případě, že budete vy těmi, kteří dají v práci výpověď. Může to být tedy dalším opěrným bodem, který pomůže k odvaze změnit práci. Tady zároveň dodávám užitečný tip v článku níže, jak zjistit výši mzdy u inzerátu, který vás zaujal.

Ať už se tedy rozhodnete porozhlédnout se po novém zaměstnání, nebo oslovíte vlastního nadřízeného, mějte na paměti jednu zásadní věc. V zaměstnání trávíme v produktivním věku přibližně třetinu našeho dne. Rozhodně tedy stojí za to se otázce výše mzdy důkladně věnovat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz