Hlavní obsah
Názory a úvahy

Takže vzít seniorům volební právo nestačí. Ani svéprávní bychom neměli být

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
4. 9. 12:00

Že by senioři neměli volit, protože se jich budoucnost už příliš netýká, s tím tu a tam někdo přijde. Před chvílí jsem si ale přečetla, že by měli být zbavení i svéprávnosti.

Článek

Prý jsou senioři velmi naivní a lehce naletí všelijakým podvodníkům, zdržují v obchodech u pokladen, věří kdejakým falešným zprávám, jimž se říká fake news, a hlavně uvěří slibům politiků. To mě velmi pobavilo, každý volič asi nějakému politikovi nebo nějaké straně uvěří, když se rozhodne k volbám jít. Podle této logiky „nesenioři“ tedy volí ty, kteří neslibují. Zažil snad někdo z nás před volbami stranu, která voličům na rovinu řekne, že radši nebude nic slibovat, protože stejně nic nesplní, a že její kandidáti se dali na politiku jenom proto, že se jinak nedovedou uživit? Nebo se aspoň nedovedou uživit tak dobře, jak by to mohlo být v politice.

Prý také senioři bez rozmyslu nakupují bitcoiny a tím připravují vnoučata o majetek, který by eventuálně mohla zdědit. Tak to je ještě legračnější než předchozí tvrzení. Sama jsem seniorka a žádný bitcoin jsem si ještě nekoupila a ani se na to nechystám. A kromě toho neznám žádného seniora, který bitcoiny nakupuje. Mimochodem, k dnešnímu dni stojí jeden bitcoin 580 tisíc korun. Nevylučuji, že existují senioři, kteří v tomto oboru obchodují, ale i kdyby tak dělali, je to přece jejich věc. Proč bych najednou, když dosáhnu určitého věku, neměla mít právo sama si rozhodovat o svém životě a o svém majetku? A kde je řečeno, že mladí lidé nikomu nenaletí, že nedělají špatná rozhodnutí, že se nenechají obalamutit?

Několik let jsem učila ve vězení a poznala tam hodně lidí, kteří někomu naletěli, fatálně špatně se rozhodli a způsobili katastrofu nejen sobě, ale celé rodině. Často svým rodičům a prarodičům, kteří by ale na rozdíl od nich nikdy nic podobného neudělali. A senioři většinu mých žáků opravdu netvořili.

Připadá mi to nesmírně trapné a hloupé takovým způsobem uvažovat a hlavně paušalizovat. Jak by se asi o zbavení svéprávnosti rozhodovalo? Prostě třeba ve věku osmdesáti let by naše svéprávnost končila, povinně bychom se museli dostavit na úřad a tam odevzdat občanský průkaz? Nevím, jak to cítí ostatní, ale mě z takových nápadů mrazí a mám z nich strach. I naši předkové se dopouštěli v různých částech světa těžko pochopitelných zrůdností, za které se potom celé generace styděly.

Útok na seniory má ale přece jenom jakési světlo na konci tunelu. I „kolega“, který na těchto stránkách opakovaně do seniorů kope, jednou také zestárne a docela by mě zajímalo, jestli se za své dnešní nápady bude stydět. Uvítám, když mi to přijde říct na rozptylovou loučku. Ovšem, bude-li zbaven svéprávnosti, tak ho tam asi nikdo nepustí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz