Článek
Pojďme si to podrobněji rozebrat.
Vnímám to tak, že na naší politické scéně máme k výběru především strany z levého politického spektra, středopravicové a populistické. Chybí zde skutečně pravicová strana a přebývají zde extrémistické levicové strany a populisté.
Začneme zleva a budeme se věnovat spíše stranám které mají alespoň nějakou šanci ve volbách.
KSČM - za mě jasná levicová strana, která se nedokázala řádně vypořádat se svou minulostí. Jejich směšný pohled na fungování státní správy i představa omezení svobod na úkor máme se všichni stejně, v minulosti selhala a stála nás mnoho zničených životů šikovných a chytrých lidí. Zůstal nám po nich zničený a nekonkurenceschopný průmysl a pokřivené vnímání reality. Odkaz STB, která ničila životy, nutila lidi donášet a udávat jeden na druhého je to co by nás zřejmě opět čekalo, včetně dalšího ničení ekonomiky. Přesto se jejich lídr Kateřina Konečná dokáže bez uzardění ohánět úspěchy KSČ a dobu která neměla se svobodou nic společného nám předkládá jako úspěšné období. Ano, ona si žila dobře díky své rodině silně angažované v mocenské struktuře. Stačí si dohledat kdo byl její otec. Ne nechci.
ČSSD - Bývala to strana, která dokázala celkem slušně skloubit důraz na sociální jistoty, ale uměla i podpořit ekonomické subjekty. Pak se začaly ovšem ukazovat její nedostatky a systém klientelismu, který se podobal spíše době totalitní než moderní politice. Přes mnohé polické úspěchy se dopracovali k tomu, že jen pomáhali vládnout Hnutí ANO a nechali si ukrást jejich lídrem všechny politické úspěchy a co hůř, nechat na sebe navěsit jejich neúspěchy. Díky strachu o zbytek moci, je to dovedlo v dalším volebním období až na okraj politického významu a Hnutí ANO je využilo do poslední kapky, zmuchlalo je a zahodilo, což je jejich obvyklý přístup ke všem „partnerům“. Namísto probuzení se po takové facce, se nové vedení snaží spojit s Komunisty a opět se stavět do role užitečného idiota. Toto nevnímám vůbec dobře a mnohem více bych si této strany vážil, kdyby se konečně sami našli, vrátili se hrdě ke svým kořenům a postupně se nadechli k nové politické cestě silné levicové strany. I za cenu toho že by to mělo být postupné a úspěšné až v dalších volbách. Ve spojení se Stačilo (komunisty) jsou pro mě další nevolitelnou stranou. Samostatně by se jim asi dalo i fandit.
Piráti - Další silně levicová strana s liberálními názory. Jsou oblíbení především u mladší generace, ale prozatím nedokázali svůj potenciál řádně využít, spíš naopak. Zklamání z výsledků jejich práce a aféry některých jejich politiků naznačují že naplnit předvolební sliby není tak snadné, jak to prezentovali. Navíc jako podnikatel nemohu souhlasit s jejich názorem na autorská a jiná práva. Všechno zadarmo všem, bez ohledu na odměnu těm úspěšným, kteří za tím stojí, je opět cestou do pekla a nemůže být dlouhodobě perspektivní. Je mi jedno že uvnitř volí transparentně (i když dnes už také ne vždy) , pro mě jsou díky některým jejich extrémně levicovým názorům nevolitelnou stranou.
STAN - je první řekněme středopravicovou stranou z výběru. Silní lídři vzešlí z komunální politiky, to je velká deviza strany. Bohužel ani jim se nevyhnuly určité politické kauzy. Přesto všechno se jedná o stranu, která má poměrně velký potenciál, který také prozatím nedokázali plně využít ve svůj prospěch, a hlavně v prospěch občanů. Dlouhodobá důvěra v tuto stranu pomalu ale jistě padá, přitom by stačilo zvolit správné lídry a opravdu začít tvrdě makat. Kdybych uvěřil jejich kampani a viděl nové silné lídry vpředu, mohu začít o této straně i uvažovat. Bohužel je na mě stále příliš opatrná a držící se toho středu. O trochu více se posunout na pravé politické spektrum, by mohlo tuto stranu ve volebních průzkumech vystřelit víše než k překonání 5% hranice úspěšnosti. Zde vidím nevyužitý volební potenciál, který zadupávají do země politici, kteří soupeří o moc.
ODS - kdysi silná skutečně pravicová politická strana, která se propadla až na samé politické dno. Klientelismus jim voliči neodpustili a ukázali jim, že tato cesta se jim nelíbí. Dneska už nepatří mezi pravicové strany, ale k těm středopravicovým stranám, což je opravdu škoda. Nicméně ze dna se odrazili a politicky neznámý a do té doby nepříliš viditelný Petr Fiala dokázal to co se zdálo nemožné. Přes minulost, kterou si stále jako kouli na noze sebou tato strana vláčí, patří k těm úspěšnějším politickým stranám vpravo od středu. Bohužel jejich snaha spojovat se neustále do sdružení mi není úplně sympatická. Opět bych čekal že do voleb půjdou hrdě za sebe a svůj program, klidně s tím že dopředu budou avizovat spolupráci se stranami v jejich politickém spektru s mnoha průniky volebních programů. Prozatím je díky tomu vnímám jako nejisté, s problémem v komunikaci. Nedokáží využít sociálních sítí ani jiného druhu komunikace k tomu, aby prodali svůj volební program nebo dílčí politické úspěchy. Tím zbytečně ztrácí politický potenciál čili nedokáží přesvědčit dostatek voličů o tom, že se změnili a pracují pro ně. Opět platí to, že kdyby se vrátili ke svým kořenům a posunuli se více napravo, mohli by tím více získat než tratit, obzvláště kdyby se naučili včas a správně komunikovat se svými voliči. Navíc musím podtrhnout odvahu konečně začít řešit důchodovou reformu, bez ohledu na mnoho přešlapů, a to že je to politicky poškozuje. To považuji za moc dobré a politicky odvážné. Získali tím u mne mnoho plusových bodů.
Hnutí ANO - a jsme u stran, kde bez ohledu na jejich výroky, nelze mluvit o konkrétním politickém spektru, ale o takzvané populistické straně. Andrej Babiš, zakladatel tohoto hnutí, začal velmi dobře a přesvědčil snadno dostatek voličů o tom, že by mohl být dobrou volbou v ustálené „dinosauří“ politice. Skutečně rozvířil místní politické vody a ukázal že politika se dá dělat i jinak. Ukázal všem, že sociální sítě mohou být tím rozhodujícím ve volbách a že jimi opovrhovaný způsob komunikace s voliči je nevyužitým potenciálem. Dodnes jsou jejich političtí lídři na sociálních sítích velmi úspěšnými a nejsledovanějšími. Když pominu udavačskou minulost Andreje Babiše, vadí mi na této straně mnoho věcí. Jednak v honbě za voliči se rozkročili příliš zeširoka a tím jsou pro mě nečitelní=nevolitelní. Volební program se přizpůsobuje aktuální náladě voličů, a tedy není konzistentní. Vazba majitele Hnutí ANO mezi státem a jeho firmami, přináší mnoho kontroverzí a potřeba dotací je jasnou potřebou moci Andreje Babiše. Bez této moci se mu dostává jen malá část toho, co získával, když byl premiérem této země. Toto spojení mi je odporné, protože za peníze těch nejchudších, bohatne jeden z nejbohatších v této zemi. Navíc když pomocí médií a v rozporu s platnými zákony měl vliv na masmédia kterými ovlivňoval celý národ. Zaklekávání na konkurenční a nepohodlné firmy byla jen další ukázka STB metod ničení konkurentů a oponentů. Mnoho slibů, kterým v politice nedostál a mnoho neskutečných názorových obratů, mu nepochopitelně u jeho voličů prochází, což je až děsivé. Opět za peníze nás všech, které bude muset jednou zaplatit naše děti a za což platíme nyní problémy ve veřejných financích, si tyto hlasy koupil a drží si je nadále. Lidem je jedno že ničí veřejné finance, že lže a neplní sliby. Koukněte se kdo nejvíce bohatnul v době největší inflace a období kdy Andrej Babiš vykřikoval něco o Fialově drahotě. Pro mne je to však jasná STOPka pro tuto stranu patřící jedinému člověku. I proto že jeho voliči postrádají základní kritické myšlení a začnou na mne házet hnůj, bez toho, aniž by se podívali na data, která moje tvrzení mohou potvrdit a jim ukázat že tento člověk nedělá nic pro ně, ale vždycky dělal, dělá a bude dělat jen pro sebe a zisk jeho firem.
SPD - další strana bez směru, vezoucí se na vlně populismu. Tedy program opět reaguje na aktuální dění a snaží se podbízet určitému spektru voličů za každou cenu. Ve společnosti vyvolává strach a nenávist, třeba billboardy se silně rasistickými motivy, což vydává prý za nepochopený humor. Další populistická strana jednoho lídra, na kterém to celé stojí a padá. Jako většina populistů ve skutečnosti rozbíjí základy demokracie a omezuje práci parlamentu žvaněním a zdržováním jejich práce. V tom si nic nezadají s Hnutím ANO, občas když je Andrej Babiš mimo svou práci (tedy dost často) je dokáže i předčít. Jejich rétorika (stejně jako u Hnutí ANO) vykazuje znaky podpory ruského agresora a používání lží a nesmyslů ze serverů ruských trollích farem, posouvá v mých očích tyto populistické strany mezi vlastizrádce. Navíc nenabízejí vlastně nic jiného než rasizmus, špatně balený do kabátu patriotismu. Nechci být s takovými stranami nijak spojován = pro mě nevolitelní.
Motoristé - Pan Turek zvolený za úplně jinou stranu, nyní kope za novou politickou stranu, která zaznamenala nečekaný úspěch ve volbách do Evropského parlamentu. Turek vypadá dobře a dokáže dobře a uvěřitelně komunikovat i s médii. V tom je jeho velká síla, ale asi jediná. Nacista hajlující v autě, sbírající symboly nacistů z druhé světové války a opět používající ruské argumenty, je pro mě opět nevolitelnou stranou. Když jsem viděl fotku ze setkání mladých motoristů z rasistickými citacemi jejich lídra, kteří to vnímají jako skvělý vtip, je mi například z duše odporná. Nedá se mu upřít síla v diskusích nad stavem automobilového průmyslu v Evropě a odmítání Green dealu. Dokonce s ním v mnoha názorech v tomto ohledu mohu souhlasit, ale to je tak jediné v čem má sílu oslovit více voličů i v budoucnu. Za mě je to sakra málo, nácka volit nechci a nebudu.
Nevím, koho budu v následujících volbách podporovat, ale stále mi vyhází že nepůjde o volbu srdce a politického přesvědčení, jako spíše v poslední době o běžnější volbu menšího politického zla. Ve volebních průzkumech mi vyhází že cca 40 % voličů je jedno že jejich kandidáti lžou, podvádějí a fandí Rusku, pro které jsme jen další zemičkou na řadě v jejich touze po ovládnutí světa. Velká podpora rasistů a nácků mne také překvapuje. Vlastně je považuji přímo za vlastizrádce. Ne že bych s politikou USA a západu plně souhlasil, ale kdo poznal svobodu nemůže přece chtít zpět dobu, kdy se nesmělo ani špatně mluvit o našem bratrovi z východu, jinak to mělo nedozírné následky na nás samotné i naši rodinu. Raději budu patřit na západ než sloužit Moskvě.