Článek
Karlovy Vary patří jednoznačně mezi slavné české lázeňské město, které je proslulé svými léčivými prameny, nádhernou architekturou a bohatou historií. Karlovy Vary byly založeny ve 14. století a rychle získaly pověst významného lázeňského města díky svým skutečně jedinečným léčivým pramenům. Město se stalo oblíbeným místem evropské aristokracie a intelektuálů, což vedlo k jeho rozvoji a mezinárodnímu věhlasu. Karlovy Vary jsou proslulé především svými léčivými prameny, kterých je v oblasti více než deset.
Tyto prameny, společně s nádhernými lázeňskými domy a kolonádami, vytvářejí atmosféru klidu a relaxace. Město je obklopeno malebnou přírodou, která nabízí návštěvníkům nejen možnost léčení, ale i příležitost k procházkám a rekreaci. Město každoročně hostí Mezinárodní filmový festival, který přitahuje filmové tvůrce a filmové hvězdy z celého světa. Tento festival je jedním z nejprestižnějších filmových událostí ve střední Evropě a významně přispívá k mezinárodnímu věhlasu města a ekonomické stabilitě.
Americké Karlovy Vary. Místo, kde objevili české léčivé prameny
Na území Spojených států amerických, konktrétně v Novém Mexiku, se nachází město Carlsbad, které, ačkoli se může zdát na první pohled odlišné, má své unikátní kouzlo a nabízí návštěvníkům jedinečné přírodní krásy a zážitky. Carlsbad v Novém Mexiku může být považován za americkou verzi našich Karlových Varů. Proč tomu tak je? Obě tyto památky toho mají hodně společného. Není to však jen pouhý název, ale i samotná historie, která sahá až do 14. století. Před příchodem Evropanů bylo území dnešního Carlsbadu obýváno kmenem Luiseño. V roce 1769 obsadili tuto oblast pro Španělsko conquistador Don Gaspar de Portola a františkánský mnich Juan Crespi, kteří místo nazvali Agua Hedionda, což ve španělštině znamená zapáchající voda.
Naproti tomu Carlsbad v Novém Mexiku nesl původní jméno Eddy. Město vzniklo na konci 19. století. A proč se vlastně město Carlsbad jmenuje podle Karlových Varů? Osadníci totiž nedaleko objevili minerální prameny s prokazatelně léčebnými účinky. V roce 1880 John Frazier vyvrtal na území dnešního Carlsbadu zdroj minerální vody. Později bylo zjištěno, že tato voda má podobné složení a léčivé účinky jako voda z lázní Karlsbad (dnešní Karlovy Vary v Česku). Vztah mezi Carlsbadem a Karlovými Vary přetrvává dodnes, protože obě města pravidelně pořádají oficiální návštěvy, které posilují jejich vzájemné pouto. Carlsbad v Novém Mexiku je významným centrem těžby ropy a zemního plynu.
Místo láká na jeskyně, Národní park i další významné prostory
Hlavní atrakcí města Carlsbad v Novém Mexiku jsou Carlsbadské jeskyně, jedny z nejhlubších, nejrozlehlejších a nejúchvatnějších jeskynních systémů, které kdy byly objeveny. Nacházejí se v těsném sousedství Guadalupských hor v Národním parku Carlsbad Caverns a lákají turisty svou velkolepostí. Celý NP Carlsbad Caverns skrývá přes 119 jeskyní. Do přístupných částí jeskyní se dá slézt přirozeným vstupem nebo sjet výtahem neuvěřitelných 79 podlaží. V jeskyni se nachází mnoho dómů, z nichž Dóm gigantů patří mezi největší jeskynní prostory na světě. Další významné prostory jsou Velký dóm, Novomexický dóm, Králův palác, Královnina komnata, Dóm indiánského dítěte či Dóm zeleného ještěra.
Na tomto místě se nachází skutečný dechberoucí jeskynní svět, stalagmity, stalaktity, drapérie a krápníkové scenérie. Mezi nejznámější krápníky patří jednoznačně Totem a Prst čarodějnice. Nádherné vápencové jeskyně staré 250 miliónů let byly právem zařazeny na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1995. První průzkum na tomto místě provedl Jim White. White byl kovboj, speleontolog a později ranger národního parku. Národní park je poměrně vzdálen od civilizace, město Carlsbad leží zhruba 30 km daleko. Na dohled je rezervace Apačů Mescalero.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Carlsbad_(Kalifornie)
vlastní zážitek z cest po USA