Hlavní obsah
Finance

Chtěla jsem si jen koupit nový kabát. Z účtu zmizelo 200 tisíc

Foto: Freepik.com

Nešla jsem si koupit nic přepychového. Jen obyčejný kabát.

Článek

Teplý, jednoduchý, trochu jiný než ten starý, který nosím už třetí zimu a který se mi začal párat u kapsy. Nechtěla jsem změnit život. Jen jsem měla chuť udělat si malou radost. Po dlouhé době. Po týdnech práce, povinností, věčného šetření a odkládání věcí „na jindy“. Šla jsem do obchodu s tím, že si prostě něco vyberu, zaplatím a půjdu domů o pár stovek lehčí, ale o kousek spokojenější.

Jenže místo nového kabátu jsem si odnesla šok.

Když jsem vytáhla telefon a chtěla zaplatit kartou přes aplikaci, nešlo to. Zkoušela jsem to několikrát. Až jsem si otevřela mobilní bankovnictví – a tam to bylo. Z účtu zmizelo přes dvě stě tisíc. Zmizelo. Ne odteklo postupně. Ne bylo vybráno v několika transakcích. Prostě zmizelo naráz, jedním tahem, jako když vám někdo jedním pohybem stáhne koberec pod nohama.

Stála jsem v kabince s kabátem v ruce, který jsem si už ani nechtěla zkoušet. V hlavě mi hučelo. Dvě stě tisíc. Peníze, které jsem měla odložené na případ nouze. Na nový kotel. Na opravu auta. Na klid. A teď byly pryč. V jediném okamžiku.

Nevím, jak jsem došla domů. Nepamatuju si cestu. Vím jen, že jsem měla pocit, že se propadám. Ne kvůli těm penězům samotným – i když samozřejmě, to je částka, na kterou běžný člověk nedosáhne každý měsíc. Ale kvůli tomu pocitu zranitelnosti. Že žijete s představou, že máte něco jistého. A ono to ve skutečnosti jisté není vůbec. Jeden klik. Jedna chyba. Jedna chvíle nepozornosti – a všechno, co jste roky budovali, je pryč.

Začala jsem obvolávat banku. Tísňová linka, operátoři, bezpečnostní oddělení. Všichni byli milí, snažili se pomoci. Ale v jejich hlasech byla znát únava. Protože podobných případů mají každý den desítky. Možná stovky. „Podvodníci jsou čím dál chytřejší,“ řekl mi jeden z nich. „Napadlo vás v poslední době, že byste někomu dávala údaje z karty? Nebo instalovala nějakou aplikaci, kterou neznáte?“

A tehdy mi to došlo. Před pár dny mi volal někdo, kdo se představil jako pracovník banky. Řekl, že si všimli podezřelé aktivity a že mi chtějí pomoci zabezpečit účet. Působil přesvědčivě. Mluvil klidně. Věděl moje jméno, číslo účtu, dokonce i částky posledních plateb. A já mu věřila. Postupovala jsem podle instrukcí. Instalovala aplikaci. Odsouhlasila pár kroků. A pak zavěsila s tím, že mám vše pod kontrolou.

Neměla jsem. Měla jsem v ruce otevřená vrata k mému účtu. A někdo je bez váhání prošel.

Nejvíc mě na tom všem bolí, jak snadno se to stalo. Myslela jsem si, že jsem opatrná. Že nejsem ten typ, co naletí. Že si dám pozor. Ale pravda je, že ti lidé, co tyhle věci dělají, nejsou žádní amatéři. Vědí přesně, co říct, jak to říct, kdy zavolat. Vědí, že vás vyděsí. Že vás nachytají v běžném dni, kdy máte hlavu plnou jiných věcí. A hlavně – vědí, že většina lidí chce věřit, že když někdo tvrdí, že jim chce pomoct, myslí to vážně.

Po pár dnech mi banka oznámila, že zahajují šetření. Že bude trvat týdny, možná měsíce. A že není jisté, jestli mi peníze někdy vrátí. V tu chvíli jsem si sedla a rozbrečela se. Ne kvůli těm dvěma stům tisícům. Ale kvůli tomu, že člověk může udělat všechno správně – pracovat, spořit, být zodpovědný – a stejně může zůstat bez ničeho.

Od té chvíle sleduju každý detail. Každý e-mail. Každý telefonát. Každou aplikaci, kterou si stahuju. Ale něco ve mně už je jinak. Ztratila jsem kus důvěry. Ne jen k systému. K bankám. K technologiím. Ale k sobě. Protože když se jednou nachytáte, už si nejste jistí ničím. Nevíte, jestli příště neuděláte tu samou chybu. A taky víte, že na vás nikdo nečeká s nataženou rukou. Musíte si to ustát sami.

Občas se k tomu vracím. Ne s výčitkami, ale s otázkami. Co jsem mohla udělat jinak? Kde jsem měla tušit, že něco nesedí? Ale odpověď není tak jednoduchá. Protože v tomhle světě už nestačí být opatrný. Musíte být o krok napřed. A to je těžké, když jste jen obyčejný člověk, který si chtěl po letech koupit nový kabát.

A ten jsem si nakonec nekoupila. Ne protože bych na něj už neměla. Ale protože se mi najednou zdál zbytečný. Povrchní. Nepodstatný. Ale taky proto, že mi ten zážitek vzal chuť. Na radost. Na důvěru. Na tu jednoduchou lehkost, se kterou si člověk řekne „dneska si udělám hezký den“.

Možná si ho koupím později. Až se to celé dořeší. Až se v sobě znovu poskládám. Až si dovolím věřit, že můžu udělat něco hezkého, aniž bych se bála, co za to přijde.

Zatím si ale držím jedno – že to říkám nahlas. Protože jestli je něco horšího než ztráta peněz, pak je to ticho. Pocit viny, že jste něco pokazili. Stud, že jste „naletěli“. Ale není to ostuda. Je to realita. A může se to stát každému. I těm, co mají všechno pod kontrolou. I těm, co si jen chtěli koupit nový kabát.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz