Článek
Medúza se vyskytuje téměř v každém moři, ale nejvíce jsou k vidění v Chorvatsku, Itálii a Bulharsku. Setkat se s nimi není na první pohled nebezpečné, protože pokud nedojde k přímému kontaktu, je medúza neškodná a neublíží. A co je vlastně ona medúza, které se všichni bojíme a se kterou se nikdo z nás nechce potkat? Medúza představuje jedno ze stádií v životním cyklu žahavců, které začíná stadiem polypa.
Medúza neumí plavat, proto se jí musíme vyhýbat my
Život medúzy funguje tak, že se sama nechává unést mořskými proudy a své pohyby neumí ovládat. Není to tedy tak, že by plavala, kam by se jí zachtělo. Proto se vždy doporučuje, aby se turisté dobře dívali, kde zrovna plavou. V moři se jim totiž musíte vyhnout vy, jelikož medúza neumí plavat. Nejčastěji se s tímto tvorem můžeme setkat v Chorvatsku, Řecku, Bulharsku, Itálii nebo Španělsku. V medúzovém stadiu dochází k výraznému rozšíření těla žahavců do šířky. Historicky byl v češtině termín medúza používán jako rodové označení pro některé žahavce. Ve vývoji skupin jako medúzovci a čtyřhranky má stadium medúzy dominantní úlohu. Má zvláštní tvar, zbarvení a na první pohled je zcela nenápadná. Medúza má průměr čepičky až 30 cm a její chapadla mohou dosahovat délky jednoho metru. Kontakt s chapadly může způsobit nepříjemné popáleniny.
Odstraňte jehličky, namažte krémem a ruku nikdy neledujte
Pokud jsme se s medúzou dostali do styku a ona na nás zaútočila, je třeba rychle jednat. Rozhodně nikdy nezmatkujte a neutíkejte z vody. Tím byste medúzu mohli vyprovokovat k dalšímu útoku. Nikdy na ní neútočte holýma rukama a snažte se od ní pomalu odstupovat. Na popálené místo si nikdy nesahejte holýma rukama, protože byste si jed roznesli do ostatních částí těla. Naopak použijte kreditní kartu nebo pinzetu, abyste si odstranili zbytek chapadel z těla. Nikdy, ale skutečně nikdy postižené místo neledujte. Tím byste si ránu ještě zhoršili a mohli byste si způsobit i další popáleniny. Ránu si opláchněte mořskou vodou nebo octovým roztokem.
Vyvarujte se naopak omývání rány sladkou vodou, která by mohla jed ještě více uvolnit. Pokud se dostaví silná bolest nebo závratě, ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Stejně tak se po útoku medúzou nevystavujte několik dní slunečnímu záření, které by postižené místo ještě více podráždilo. Hlídejte si také puchýře, aby nepraskly. Pokud by k tomu došlo, mohly by způsobit další poleptání. A jaké byly babské rady? Pokud se chcete koupat v moři, kde se vyskytují medúzy, můžete vyzkoušet ochranný trik s olejem. Aplikace oleje na kůži by mohla působit jako odpuzovač, protože olejový film ztíží medúzám přilnutí chapadel a uvolnění jedu.
Zdroje: verywellhealth.com, svetobeznik.info, nhs.uk