Článek
Když jsem do té firmy nastupovala, měla jsem pocit, že jsem konečně našla stabilitu. Místo, kde budu moct dělat práci, kterou zvládnu, budu mít řád, jasně dané úkoly, a když budu slušná, pečlivá a spolehlivá, bude to fungovat. Práce asistentky není žádné drama, není to ani prestiž, ani dno. Je to pozice, kde se prostě drží věci pohromadě. A já jsem to uměla. Byla jsem dochvilná, diskrétní, měla přehled, držela slovo, zvládala tlak. A hlavně – vždycky jsem si držela odstup. Protože jsem věděla, že v takové pozici je ten odstup potřeba.
Můj šéf byl ten typ muže, co působí přátelsky. Příliš přátelsky. Vtipný, charismatický, pořád s nějakou poznámkou. Uměl být příjemný, někdy až moc. Ale nikdy mě přímo neurazil. Nikdy neřekl nic, co by šlo rovnou nahlásit. Všechno to byly takové ty jemné, protahované poznámky, které když odmávnete, zníte přecitlivěle. A tak jsem je nechávala být. Usmála jsem se, změnila téma, dělala, že neslyším. Brala jsem to jako daň za práci, kterou mám ráda. Ale jednoho dne tu daň zvedl tak vysoko, že už to nešlo přehlížet.
Byli jsme spolu v kanceláři. Po poradě, když všichni odešli, on se posadil, trochu se usmíval a řekl: „Pojď si sednout ke mně na klín, dneska byl náročnej den.“ Myslela jsem, že se přeslechl. Jenže on se dál díval tím zvláštním způsobem, jakým se dospělý muž nedívá na svoji asistentku, ale na ženu, kterou si myslí, že má „na háku“. A já jsem v tu chvíli cítila, jak se ve mně všechno zvedá. Nejen odpor. Ale hlavně stud. Protože jsem si uvědomila, že jsem to celé měsíce tolerovala. Dělala jsem, že nevidím, že jeho „přátelské“ poznámky nejsou přátelské. Že jsem mlčela, abych měla klid. A teď už nebylo kam uhnout.
Řekla jsem „ne“. Rázně, bez smíchu, bez omluvy. Zvedla jsem se a odešla z místnosti. Ještě v ten den jsem věděla, že tu práci budu muset opustit. Ne protože bych to přehnala. Ale protože on to přehnal. A když člověk jednou vidí někoho v pravém světle, už to zpátky nezatemní.
Jenže tím to neskončilo. Kdyby ano, možná bych to prostě uzavřela, šla dál, vzpamatovala se. Ale on to nenechal být. Místo toho, aby se stáhl, místo aby se omluvil, začal mezi kolegy vykládat, že „jsem po něm jela“, že „mě musel odmítnout“, že „to bylo trapný“. A já najednou stála v kuchyňce s pohledy za zády. Nikdo nic neřekl. Ale to ticho bylo hlasité. A já věděla, že pokud neodejdu sama, vyštípou mě. Tiše. Postupně. Úkoly začaly mizet, e-maily končily mimo mě, pozvání na porady se „zapomněla“.
Dala jsem výpověď. Bez velkých slov. Jen s jedním papírem a vnitřním rozhodnutím, že nejsem ta, co bude dál předstírat, že je všechno v pořádku. A možná mi to nebude nikdo věřit. Možná si budou dál myslet, že jsem byla ta, co se snažila zviditelnit. Že jsem si to vymyslela. Ale já to vím. A to mi musí stačit. I když to bolí.
Nejhorší na tomhle typu zkušenosti není jen ta chvíle, kdy se to stane. Ale to, co přijde potom. Pocit, že kdybyste křičela, nikdo by neposlouchal. Že když mluví muž s postavením a vlivem, jeho slova mají váhu. A vaše ne. Jenže moje „ne“ mělo všechno. Mělo sílu, pravdu, i důstojnost. A já si ho nevezmu zpátky.
Dneska jsem jinde. Pracuju jinde. A stále se z toho všeho trochu sbírám. Ne z té jedné věty. Ale z toho dlouhého ticha, které po ní následovalo. Z toho, jak rychle se lidi dokážou otočit zády. Z toho, jak vás i ti, co se tvářili jako přátelé, nechají padnout, protože nechtějí mít problémy.
Ale přesto nelituju. Nechtěla jsem být ženou, která si sedne na klín a pak mlčí. A taky jsem jí nebyla. Byla jsem ženou, která vstala. A odešla. A někde uvnitř mě to zůstane jako důkaz, že moje „ne“ mělo cenu. I kdyby ho nikdo jiný neslyšel. Já ho slyšela. A to mi zachránilo víc než práci. Zachránilo mi sebe.