Hlavní obsah
Nakupování

V Rusku můžete koupit máslo za 14,50 Kč

Foto: František Karel Ladislav

Velmi levné máslo

Hodně lidí v Česku se domnívá, že v Rusku nemáme splachovací záchody, žijeme v zemljankách a ani netušíme, co je to máslo. Pokud ho náhodou seženeme, tak si ho koupíme pouze se sebezapřením…

Článek

...protože za něj utratíme celou výplatu. A jestli je levné, není vyrobené ze smetany, ale z kozích bobků.

Foto: František Karel Ladislav

Paštika Hamé

Ruské obchody jsou dostatečně zásobené. To je první věc, kterou zjistíte, když do nějakého vejdete. Převažuje zboží vlastní výroby, potraviny nevyjímaje. Přes halasně vytrubované sankce se tu normálně prodává západní produkce, včetně české. Nejvíce je to vidět u piva, import je v tomto směru dobře fungující. Zrovna včera jsem si všiml piva Holba /jen doufám, že teď tento pivovar nebude čelit v Česku trestnímu stíhání/. I Fialova Nutella je tu k mání, jen je dražší, než v Německu. Bohužel Putin neslíbil Rusům za čtyři roky stejné platy jako v Německu, v tom je za panem profesorem hodně pozadu.

Foto: František Karel Ladislav

Polička s másly

Smetanové máslo /ruština říká i oleji máslo/ není v Rusku nedostatkovým zbožím a ani není nijak zvlášť drahé. Stejně jako jiné podukty je jeho cena závislá na mnoha faktorech. Na místě výroby, na konkrétním obchodě, na místě prodeje /jiná bude cena v Petrohradu a jiná ve Vladivostoku/, na výrobní značce /výrobky v televizních reklamách jsou dražší, aniž by byly kvalitnější/ a zvláště na akci. Akční zboží bývá ve slevě až o 40 procent levnější, k tomu se musí připočítat zákaznická sleva, pokud máte kartičku daného obchodu. Plus kešbek z bankovní karty, který někdy dosahuje až 100 procent ceny, takže leccos koupíte zcela zdarma. Vy to sice zaplatíte, ale na kartu se vám suma zase vrátí. Proto je dobré mít platebních karet, nejen bankovních, více. Zajímavostí je, že lidem nechodí akční letáky do schránek, vše je na internetu nebo v mobilních aplikacích. Kupoval jsem například jeden měsíc vždy po dvou půllitrová piva Baltika 8 pšeničné, jedno jsem měl pokaždé zdarma.

Foto: František Karel Ladislav

Vývoj kursu rublu ke koruně, za poslední rok

Přepočet ceny na českou korunu je ideální v kursu 4:1, vzhledem k dlouhodobému vývoji. Přesto jsem neodolal a poslední máslo jsem přepočetl v kursu aktuálním a vyšlo mi 14 korun a 50 haléřů za čtvrtku, jak říkaly naše babičky, tj. za 1/4 kg. Kurs ten den, 30. listopadu, byl 4,46 rublů za jednu korunu. Jedno balení másla 450 g stálo 116,20 rublů. 250 gramové balení by stálo 64,56 rublů, což ten den činilo 14,48 Kč středního kursu ČNB.

Foto: František Karel Ladislav

Máslo 30. listopadu

Ani v běžném kursu 1:4 by nebylo drahé. Na další fotce vidíte máslo v balení půl kg, také v diskontu Semafor. Pro neznalé musím vysvětlit, že máslo je sice na paletách, ale ve velikém chladícím boxu.

Foto: František Karel Ladislav

Máslo 19. října

Můžete namítnout, že obyčejně je máslo v Rusku dražší a prodává se po 180 gramech. To je samozřejmě pravda. Mohu potvrdit, že chuťově se másla moc neliší a to ze Semaforu je stejně dobré, jako super drahé máslo, které můžete vidět na krátkém videu z obchodní sítě Pjaťoročka, kde ostatně nakupuji nejraději, protože mi, v mnohém, připomíná Jednotu. Včetně prodavaček.

Anketa

Kde nejlevněji kupujete máslo?
V Česku
72 %
Na Slovensku
8 %
V Polsku
16 %
V Německu
4 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 25 čtenářů.

Napište mi, co si myslíte o vývoji ceny másla na světových trzích? Pomohlo by, k jeho zlevnění, zakázat kravám prdět?

Foto: František Karel Ladislav

Máslo a já obchodě Светофор

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz