Hlavní obsah
Umění a zábava

Kacířský a rozšafný horor, film Heretik se sám dostává na scestí

Foto: A24 (oficiální plakát distributora), volně k užití

Heretik, oficiální plakát distributora

Horor Heretik (Heretic) umně buduje napětí s využitím minimalistických kulis, dialogů a humoru. A pak tvůrci tento koncept přímo hereticky naruší.

Článek

Synopse

Dvě mormonské dívky (Chloe East, Sophie Thatcher) na běžné obchůzce šíří poselství svého proroka. Poslední zastávka je tentokrát u šarmantního pana Reeda (Hugh Grant). Protože projevuje zájem o jejich poselství a navíc se strhne slejvák, nechají se hrdinky pozvat do jeho domu. Zanedlouho jim dojde, že pan Reed nejen, že zpochybňuje jejich víru, ale dost možná má další nekalé úmysly.

Konverzační horor

Heretik je svým zasazením v podstatě únikový horor, kdy se protagonistky ocitají v uzavřeném prostoru, kde musí čelit zvrácenému padouchovi. Akorát zlo v něm představuje charismatický intelektuál. A nahánění je po velmi dlouhou dobu ryze v argumentační rovině. Což dvojice režisérů Scott Beck a Bryan Woods důmyslně využívá k táhlému a poctivému budování atmosféry.

Zápletka začíná doslova teologickou rozpravou, kdy hostitel konfrontuje dvě mormonky s jejich učením, potažmo vírou obecně. Sice je poměrně brzy zřejmé, že pan Reed s dívkami manipuluje. Nicméně Grantova postava díky jeho skvělému hereckému výkonu úspěšně lavíruje mezi vyloženým padouchem a pouhým jakýmsi zmateným antihrdinou, takže zanechává diváka v nejistotě, jaký bude jeho další krok.

Napětí prokládané humorem

V podstatě více než polovinu tohoto snímku jsou hrdinky „pouze“ držené v Reedově domě proti své vůli, ale jinak se žádné násilí neděje a film pracuje čistě s dialogy a monology, pár rekvizitami a temným interiérem domu. Když dívky zjistí, že pan Reed je nenechá odejít jen tak, dostáváme se k Reedově motivaci. Ta vyplývá zjednodušeně z jeho kritiky náboženství, kterou prokládá tu relevantními argumenty, tu humornými paralelami.

Potud jde bezesporu o nápaditý a značně napínavý horor. Většinu pozornosti na sebe v této části filmu strhává právě Hugh Grant, který zvládá i do hororu vnášet humor a je v podstatě jediným hybatelem děje. Ocenit je ovšem také potřeba představitelky obou misionářek, skrze které vnímáme houstnoucí atmosféru.

Scénáristická hereze

Jenže jakmile přichází dlouho očekávaná konfrontace a protagonistkám nezbývá, než se aktivně postavit svému vězniteli, scénář citelně přichází o dosavadní sebejistotu a originalitu. Jak se s blížícím finále vrství další a další zvraty, vytrácí se i úspěšně vybudovaná atmosféra na úkor mnohem méně napínavé naháněčky.

A možná se film ještě ke všemu snaží vyslat nějaká poselství, což v kontrastu s předcházejícím karikováním falešných proroků působí zvláštně. Závěr snímku není vyloženě nudný nebo hloupý. Nicméně je škoda, že se tvůrci najednou odkloní od toho, co dobře funguje, a nahradí to poněkud standardní, byť stále obstojnou hororovou podívanou.

Hodnocení: 7/10

Film měl v českých kinech premiéru 21. 11. 2024.

Pokud chcete vidět moje další recenze a máte profil na CSFD, sledujte mě zde.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz