Hlavní obsah
Umění a zábava

Šťastný a trpící Franz Kafka, Nádhera života sleduje jeho poslední rok

Foto: Film Europe (oficiální plakát distributora), volně k užití

Oficiální plakát distributora

Film Nádhera života (Die Herrlichkeit des Lebens) zachycuje poslední rok života českého velikána Franze Kafky. Což je materiál jako dělaný pro hořkosladké, intimní drama.

Článek

Synopse

Během ozdravného pobytu na pobřeží Baltského moře Franz Kafka (Sabin Tambrea) potkává Doru Diamant (Henriette Confurius), která zde pracuje na židovském letním táboře. Sblíží se a o pár týdnů později se spolu odstěhují do Berlína. Kafka zažívá jedno z nejšťastnějších období svého života, zatímco jeho zdravotní stav se rychle zhoršuje.

Poslední a intenzivní rok života

Základní kontury Kafkova života pravděpodobně zná každý. Německo-rakouské životopisně-romantické drama s tímto předpokladem pracuje. Vždyť také tento německy píšící český spisovatel, jehož dílo definovalo nové žánry a styly, patří mezi nejznámější autory celosvětově.

Tvůrci se však nepokoušejí o komplexní životopis. Zaměřují se na necelý poslední rok jeho života. Občas zahlédneme odkazy na jeho díla či citace z dopisů, mihnou se postavy jako Max Brod nebo Kafkova sestra Otilie. Hlavní pozornost ale zůstává u vztahu s Dorou Diamant a u marného boje s tuberkulózou.

Skládačka ze střípků

Kontrast mezi protagonistovou zhoršující se nemocí a pocitem štěstí vytváří ideální půdu pro procítěné, intimní drama. Režiséři Georg Maas a Judith Kaufmann se vyhýbají odbočkám, historickým exkurzům i encyklopedickým detailům z Kafkova života. Hlavním prostředkem Nádhery života jsou spíš jednotlivé obrazy, střípky.

Ty se nevěnují primárně životopisným milníkům, ale spíš zprostředkovávají divákovi pocity obou hlavních postav a jejich vývoj. Tempo vyprávění se mění, a tak přesně nevíme, kolik času mezi nimi uběhlo. Snímání a soundtrack šikovně utváří atmosféru v tomto duchu a také se nepouští do velkých gest.

Oddělení životopisného filmu od jeho postavy

Je chvalitebné, že podobné „životopisné, ale z jiného úhlu“ filmy vznikají. A závěr Kafkova života je bezesporu materiál hodný zpracování. Nemůžu se ovšem zbavit dojmu, že tenhle film funguje do velké míry proto, že Kafku známe a část příběhu/pocitů si divák dotváří sám. Což možná spadá do enigmatické aury, která ho obklopuje, a možná s tím autoři pracovali a já to nezaznamenal.

Každopádně to nenaplňuje jakési pravidlo, že špičkový životopisný film by měl být natočený tak, aby fungoval, i kdyby postava, kterou zachycuje, byla fiktivní. V zástupu dramat na podobná témata Nádhera života nijak nevyčnívá. Jako zajímavé nahlédnutí do života Franze Kafky obstojí více než slušně.

Hodnocení: 7/10

Film má v českých kinech premiéru 5. 12. 2024.

Pokud mě chcete podpořit a máte profil na CSFD, sledujte mě také tam.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz