Článek
Synopse
Během ozdravného pobytu na pobřeží Baltského moře Franz Kafka (Sabin Tambrea) potkává Doru Diamant (Henriette Confurius), která zde pracuje na židovském letním táboře. Sblíží se a o pár týdnů později se spolu odstěhují do Berlína. Kafka zažívá jedno z nejšťastnějších období svého života, zatímco jeho zdravotní stav se rychle zhoršuje.
Poslední a intenzivní rok života
Základní kontury Kafkova života pravděpodobně zná každý. Německo-rakouské životopisně-romantické drama s tímto předpokladem pracuje. Vždyť také tento německy píšící český spisovatel, jehož dílo definovalo nové žánry a styly, patří mezi nejznámější autory celosvětově.
Tvůrci se však nepokoušejí o komplexní životopis. Zaměřují se na necelý poslední rok jeho života. Občas zahlédneme odkazy na jeho díla či citace z dopisů, mihnou se postavy jako Max Brod nebo Kafkova sestra Otilie. Hlavní pozornost ale zůstává u vztahu s Dorou Diamant a u marného boje s tuberkulózou.
Skládačka ze střípků
Kontrast mezi protagonistovou zhoršující se nemocí a pocitem štěstí vytváří ideální půdu pro procítěné, intimní drama. Režiséři Georg Maas a Judith Kaufmann se vyhýbají odbočkám, historickým exkurzům i encyklopedickým detailům z Kafkova života. Hlavním prostředkem Nádhery života jsou spíš jednotlivé obrazy, střípky.
Ty se nevěnují primárně životopisným milníkům, ale spíš zprostředkovávají divákovi pocity obou hlavních postav a jejich vývoj. Tempo vyprávění se mění, a tak přesně nevíme, kolik času mezi nimi uběhlo. Snímání a soundtrack šikovně utváří atmosféru v tomto duchu a také se nepouští do velkých gest.
Oddělení životopisného filmu od jeho postavy
Je chvalitebné, že podobné „životopisné, ale z jiného úhlu“ filmy vznikají. A závěr Kafkova života je bezesporu materiál hodný zpracování. Nemůžu se ovšem zbavit dojmu, že tenhle film funguje do velké míry proto, že Kafku známe a část příběhu/pocitů si divák dotváří sám. Což možná spadá do enigmatické aury, která ho obklopuje, a možná s tím autoři pracovali a já to nezaznamenal.
Každopádně to nenaplňuje jakési pravidlo, že špičkový životopisný film by měl být natočený tak, aby fungoval, i kdyby postava, kterou zachycuje, byla fiktivní. V zástupu dramat na podobná témata Nádhera života nijak nevyčnívá. Jako zajímavé nahlédnutí do života Franze Kafky obstojí více než slušně.
Hodnocení: 7/10
Film má v českých kinech premiéru 5. 12. 2024.
Pokud mě chcete podpořit a máte profil na CSFD, sledujte mě také tam.