Článek
A to nemluvím o kašli nebo kýchání. Tam už preventivně překřížím nohy, protože přesně vím, co nastane.
Děje se mi to tak často, že už o tom mluvím nahlas, beze studu. A nedávná SMS od kamaráda je výsledek, který nepotřebuje další komentář: Ty ses zase počůrala, Štěpi?
Choulostivý problém jsem začala řešit už před padesátkou. Svěřila jsem se nejprve svému obvoďákovi. To jsem se ještě styděla a v ordinaci jsem to spíš jen pantomimicky naznačila /ne tak, jak si teď myslíte/. Pochopil a nahlas se mě zeptal, jestli chci předepsat Tena vložky, tedy inkontinenční potřeby? To mě urazilo. A navíc - slyšeli to všichni v čekárně, protože byly otevřené dveře. Taková potupa! Pasoval mě na důchodkyni! A já od něj přitom chtěla jen doporučení na urologii.
V práci o svém problému mluvit nemůžu. Mám kolegy o generaci mladší. Takže jsem to nechala na sraz s kamarádkami. Zjistila jsem, že „TO“ řeší taky, i když jsou mladší než já. Problémy s únikem moči jim začaly po porodech. Některé už podstoupily miniinvazivní zákrok, při němž je močová trubice podepřena tzv. tahuprostou páskou, která zabrání úniku moči při zvýšení tlaku v břiše. A zabralo to. Holky se můžou zase smát, tančit a kýchat bez jediné kapičky. Já se k tomu ještě neodhodlala. Zatím posiluju břišní svaly a zobu prášky na snížení aktivity hyperaktivního močového měchýře.
Každopádně cvičení je určitě ten nejsnadnější způsob, jak problému předejít a když už je na světě, tak jak ho odstranit. Rad na posílení pánevního dna je plný internet, třeba tady
Aby tohle téma bylo aspoň trochu sexy, dají se použít Venušiny kuličky. Zabijí se tak dvě mouchy jednou ranou. Mrkněte tady
Se zajímavý řešením úniku moči nedávno přišla i jedna česká firma. Vyvinula přístroj, který je - jednoduše řečeno - schopen přeučit mozek. A to díky speciálním elektrodám, které umí najít optimální stimulační bod. Je umístěn pod kolenem a jmenuje se peroneální nerv. Díky němu stimulují struktury mozku, které mají na starost kontrolu močení. Uf, tak to jsou věci. Více info najdete ve videu:
Na stránkách České urologické společnosti se dočítám, že jsou dva typy inkontinence: urgentní a stresová. Urgentní je únik moči při náhlém a neodolatelném pocitu nucení na močení. Člověk trpící tímto typem často nestihne doběhnout na toaletu. Stresová je únik moči při zvýšení nitrobřišního tlaku například při kašli, kýchnutí nebo při ohnutí. Problém se týká žen i mužů. Ti jsou ohroženi po operaci prostaty a škodí jim prý bublinky, kafe a tloušťka.
Nejsem žádný odborník. Článkem jdu s kůží na trh. Snažím se zbourat jedno velké tabu. Budu ráda, když mi do komentářů napíšete, jestli máte stejný problém i vy, případně jak ho řešíte.
Anketa
Zdroj: Česká urologická společnost: https://www.cus.cz/pro-pacienty/, Stream.cz, NZIP.cz