Článek
Zemědělská technika je bohužel často přehlédne. Výsledkem jsou zbytečné ztráty, kterým lze předejít.
Nejlepší čas je brzy ráno
Nejjistější způsob, jak srnčata zachránit, je odnést je z louky přímo v den sečení – co nejdřív ráno. A právě na to vyrážím s partou dobrovolníků. Scházíme se v pět hodin u mělnické benzinky. Přezouváme se do holinek, nohy omotáme igelitovou fólií a nastříkáme se repelentem. Vybaveni jsme podběráky a přepravkami na zvířata.
Dron s termovizí
Nejdůležitějším pomocníkem je dron s termovizí. Ve vzduchu působí tiše a přesně – dronař sleduje monitor a vyhlíží světlé tečky na poli. Ty ukazují místa, kde je teplo – tedy zvíře. Může to být zajíc, bažant nebo právě srnče.

Dron hledá mláďata v poli
„Když mám podezření, že je to mládě srny, slétnu níž, ale jen tolik, aby ho hlukem nevyplašil,“ vysvětluje mi Richard Mališka. Pak dron nechá viset ve výšce čtyř až pěti metrů a slouží jako maják pro ostatní. Dobrovolníci díky němu vědí, kam jít. Srnče snadno chytí a odnesou do bezpečí. Po pár minutách máme první mládě. Zavíráme ho do přepravky. Naříká. Brání se. Neví, že za chvíli sem přijedou sekačky a to by mohl být jeho konec.

Zachráněné srnče
Tak to už několik let funguje. Zemědělci dají na Facebook avízo, že se chystají sekat, a to je signál pro dobrovolníky. Od května do června vyrážejí brzy ráno na pole, srnčata odchytí a až se poseká, zase je vypustí. „V mnoha případech u přepravky čeká jeho máma,“ říká mi Lenka, hlavní organizátorka dobrovolníků.
I děti pomáhají
Nejmladšími účastnicemi dnešní záchranné akce jsou sedmiletá Adélka a o dva roky starší Nelinka. Jejich maminka Blanka je známá zachránkyně zvířat. Holky se nebojí, ví, co dělají.

Blanka se srnčetem
Opouštíme Kly a vydáváme se na pole v Chorušicích. Někteří už musí do práce. Loučí se s námi Eva, spěchá na poradu do Prahy. Dron brzy objeví další mládě. Dobrovolníci ho obklíčí, ale je mrštné a podaří se mu utéct. I to je výhra. Chvíli nato chytáme tři další srnčata. Pro jedno z nich skočí dobrovolnice ukázkovou šipku.
Jdeme dál. Vysoká tráva mi sahá do pasu. Parta se mi vzdaluje, zůstáváme s Adélkou pozadu. Je vidět, že se jí dál jít nechce, proto s ní zůstávám a čekáme, až se ostatní vrátí. Odjíždíme, srnčata čekají v přepravce, než se pole poseká. Pak dá zemědělec avízo a jeden dobrovolník se na místo vrací, aby mláďata vypustil na svobodu.

Ranní mlha
Sbírka na dron
Bez dronu by byla záchrana nemožná. Tráva srnčata zcela skryje a člověk by je jednoduše přehlédl. Právě proto vznikla sbírka na Doniu, kterou spustily holky z útulku DogPlanet v Mělníku. Cílem je pořídit vlastní dron s termovizí. Více informací najdete zde.
Pomoc nejen srnčatům
Dron by nesloužil jen k záchraně mláďat, ale i při hledání ztracených zvířat nebo lidí. „Letos si jedna paní všimla toulavého psa, tak nám zavolala. Naháněli ho tam asi tři týdny. Kdybychom měli dron, určitě by to bylo rychlejší. Zjistili bychom, kde se pohybuje, dávali bychom mu na to místo jídlo, později sklopec a bylo by to mnohem snazší,“ věří Jitka z útulku DogPlanet.

Mája hledá domov
Mája hledá domov
Fenka, kterou nakonec odchytili, dostala jméno Mája. Je to asi roční kříženec. Mám čas, a tak ji jdu na hodinku vyvenčit. Ze začátku si dělá, co chce, ale jsem přísná. Po pár metrech už si na sebe zvykáme. Je živá a skvělá pro někoho, kdo rád chodí ven.