Hlavní obsah
Cestování

Hledala jsem Cimrmanovo torzo a našla zvídavého Robika

Foto: Štěpánka Dreslerová

Torzo Járy Cimrmana

Úštěcké lesy skrývají torzo Járy Cimrmana i jeden silný příběh. Robik žil v ústavu, dokud mu někdo neotevřel dveře do života. Výlet s nečekaným koncem.

Článek

Nenápadná cedule s šipkou mě informuje, že po 200 metrech najdu torzo českého génia Járy Cimrmana. Jdu na sever, jdu na jih, ale nic nevidím. Povolávám si na pomoc děti mého kamaráda Honzy, Terezku a Filípka. Ani oni mě na posvátné místo nenavedou. Podaří se to až do třetice Pepkovi. Skvělému muzikantovi z dua Pepek a Námořník. Má to tu prochozené, takže jdeme na jisto.

Torzo Járy Cimrmana

Na torzu mi nesedí dvě věci: Proč má ňadra dmoucí a proč je hlavou dolů. Pak mi dojde, že génius byl vlastně vychováván jako dívka, aby donosil/a šaty po své sestře. Další záhadu mi vysvětluje pravnuk Járy Cimrmana: Po mnoha letech pátrání, téměř na sklonku mého života, podařilo se mi konečně nalézt toto vzácné dílo. Torzo představuje J. Cimrmana při hodině tělocviku v dívčí škole „Minerva“ ve Vodičkově ulici v Praze. Přesně v tento okamžik předváděl přemet. Stalo se tak dne 6.9.1882 v 10 hodin 31 minut Rakousko-uherského času.

Foto: Štěpánka Dreslerová

Torzo Járy Cimrmana

Cimrmanova rozhledna a obří houby

Pár metrů od torza se nachází Cimrmanova mini rozhledna. V roce 2015 na ni byla vypsána celonárodní sbírka a s přispěním „EU“ byla v červenci 2020 slavnostně otevřena pro širokou veřejnost. Za pěkného počasí uvidíte dalekohledem u rozhledny Cimrmanovy gigantické houby, nebo místo jeho skonání na Husí cestě.

Foto: Štěpánka Dreslerová

Rozhledna Járy Cimrmana

Boží muka

S Pepkem se vydáváme hlouběji do lesa, a kromě obřích hub narážíme na krmeliště. Šlapu po řepě a vidím kamennou sůl zaraženou do kmene stromu – důmyslný způsob, jak přilákat lesní zvěř. Ta si pak přichází pro svou porci minerálů. Zvířata je možné sledovat z nedalekého posedu, kterému se, podle Pepka, správně říká kazatelna. Stojíme pod ní chvíli v tichu. Odolávám pokušení na ni vylézt, jako děti jsme do dělaly běžně.

Pepek mě vede na další hezké místo. Zastaví se u něj pokaždé, když tudy prochází nebo jede na kole. Jsou to Boží muka. Kdyby nefoukal tak silný vítr, dokázala bych tu dlouho čerpat dobrou energii, kterou tady cítím.

Foto: Štěpánka Dreslerová

Cimrmanovy gigantické houby

Hřídelík

Ještě se nechceme rozloučit, a tak mně Pepek ukazuje skalní Hrádek Hřídelík. To je zřícenina skalního hradu na okraji obce Blíževedly. Hrad byl vybudovaný asi roku 1335 z podnětu pražského biskupa Jana IV. z Dražic pro ochranu církevního majetku. Od roku 1420 byl už ale zpustlý a občas ho využívaly loupežné tlupy. Dochované zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.

Foto: Štěpánka Dreslerová

Skalní hrádek Hřídelík

Robik. Dojemný příběh

„Možná potkáme Robika,“ říká mi Pepek cestou k autu. „Kdo je Robik?“ ptám se ho se zájmem. A slyším dojemný příběh, ze kterého mrazí. Robik je muž s mentálním znevýhodněním, který žil v ústavu. Našla se ale dobrá duše jménem Iveta, která se stala jeho opatrovníkem a umožnila mu přestěhovat se do domečku. Vše za pomoci ředitele ústavu, kde Robert pobýval. V domečku se Robert učí žít samostatně. V rámci možností, pochopitelně. Pravidelně na něj dohlíží Iveta s manželem a také Charita ČR.

Je to silný a dojemný příběh a já chci Robika poznat. Pepek proto zazvoní na zvonek. Vítá nás tělnatý chlápek s pusou od ucha k uchu a zve nás na čaj. Chlubí se nám, že mu tenhle týden přijdou nainstalovat internet. Zajímá se o dění doma i ve světě. Touží se setkat s prezidentem Pavlem a probrat s ním českou vládu, ale i dění na Ukrajině. Trápí ho i epidemie slintavky a kulhavky. Nedovedu si představit, že by tenhle vřelý a zvídavý člověk měl dožít v ústavu. Ivetu neznám, ale smekám klobouk. Její nezištná pomoc Robikovi mě opravdu dojala:)

Foto: Štěpánka Dreslerová

Robik a Pepek

Výlet je u konce. S Pepkem si slibujeme, že brzy vyrazíme zas a při tom si popovídáme třeba o muzice. Moc se těším.

Anketa

Vydáte se po stopách Járy Cimrmana?
ANO
66,7 %
NE
33,3 %
Celkem hlasovalo 15 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz