Hlavní obsah

Venčila jsem Makyho. Strach v něm stále dřímá

Foto: Štěpánka Dreslerová

Makyho jsem vzala do zatopeného lomu

Tentokrát jsem ve Voříškově vyfasovala na procházku Makyho. Osmiletého louisiánského leopardího psa, který má - i díky vám - individuální výcvik dělaný na míru jeho potřebám.

Článek

Maky byl přivázaný řetězem k boudě a do Voříškova přišel před čtyřmi lety jako vystrašené zvíře. Trpěl strachovou agresí, nesnesl jakoukoliv manipulaci a měl problém s přítomností jiných psů. Díky sbírce, do které jste přispěli i vy, milí čtenáři, se mohl zapojit do výcviku s trenérem specializovaným na problémové chování. Připomenout si Makův příběh můžete zde.

Několik tréninků už má Maky za sebou. Dnes vyrážíme na společnou procházku. Jde s námi i Stáňa, Makyho ošetřovatelka a bere s sebou mladého, ještě nevycválaného Rona.

Foto: www.voriskov.cz, se svolením

Maky

Procházka začíná dramaticky – Ron na Makyho vystartuje. Maky se ale jen tiše vzdálí a konfliktu se vyhne. Za mě krásná reakce.

Nechám Makyho očichat a označkovat vše, co potřebuje a občas mu dám pamlsek. Na povel Sedni! reaguje hned. Mám pocit, že mám vedle sebe vyrovnaného psího parťáka. „Působí na mě jako moudrý psí pán, kterého nic nerozhází,“ říkám Stáně. Její odpověď mě překvapí:

Ty vidíš jednu jeho tvář. Ale kdyby se dostal do stresu, nebo bys s ním chtěla manipulovat- vytáhnout klíště, nebo mu cokoli ošetřit – změnil by se k nepoznání a mohl by ti i ublížit,“ říká mi pracovnice Voříškova. Dodává, že přesně na tohle je zaměřen jeho trénink nácviku manipulace se souhlasem. Díky němu už Maky od „svého člověka“, zvládá nasazování košíku, do kterého si sám strčí hlavu, manipulaci s obojkem a mnoho dalších věcí. „Jde nám o to, aby pes nabídnul požadované chování sám od sebe. Potom se i věci, které pro něj byly před tím stresující, můžou stát naopak něčím, na co se bude těšit“, vysvětluje Stáňa.

Foto: Štěpánka Dreslerová

S Makym

Mám rozporuplné pocity. Zatímco já vnímám Makyho jako dobráka, Stáňa, dle mého, mluví o agresivním psovi. Zná ale jeho stinné stránky a musí na ně případné zájemce upozornit. „Tady často narazíme. Lidi si myslí, že si tu psa chceme za každou cenu nechat. Ale to je hloupost,“ kroutí hlavou. Kdyby na problémové chování neupozornili, mohl by se pes za pár dnů do útulku vrátit s dalšími šrámy na duši, nebo někomu ublížit. Proto holky z útulku pečlivě prověřují každého zájemce a psa dávají k adopci až tehdy, když si jsou jisté, že to společně zvládnou. Pokud jim zájemci nebudou důvěřovat, můžou na to doplatit oni i pes. „Maky má velkou šanci být úžasným psím parťákem pro někoho, kdo bude vnímat celou jeho osobnost. Dělá neuvěřitelné pokroky“, dodává Stáňa.

Foto: www.voriskov.cz, se svolením

Bat

Individuální výcvik potřebuje i útulkáč Bat

Podobný výcvik jako Maky teď potřebuje i „velký mazel a nenažranec“ Bat. Je to pětiletý kříženec a tak trochu bojínek. Ale lidi, které zná, má rád. Původní majitelé ho chtěli nechat utratit, ale ve Voříškově dostal ještě šanci. Je učenlivý a touží po domově. Milující rodině ukáže, že umí být velký mazel:-)

Foto: www.voriskov.cz, se svolením

Bat

Práce s trenérem by Batovi mohla otevřít dveře k novému domovu. Sbírka na jeho výcvik běží zde.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz