Hlavní obsah
Názory a úvahy

Česká Soda o zálohování PET lahví, recyklaci a velké levé na lidi od českých nápojářských firem

Foto: Fritz Zwicky

Budou Češi nosit takové pytle PET lahvi k zálohovacím automatům do supermarketu?

Satirická Česká Soda o zlatém prasátku ministra Hladíka. Pojďme si promluvit o zákonu o zálohováni PETek a jaká úskalí na nás čekají. I když moje slova můžou znít satiricky, realita tolik vtipná není.

Článek

Chcete vidět zlaté prasátko?

Pamatujete si na tuhle reklamu na Kofolu? Pokud ne, určitě ji teď o Vánocích uvidíte víc než dost.

„Když vydržíš celý den nepapat, tak uvidíš zlatý prasátko.“ - povídá dceři tatínek. „A bude mít taky takový zahnuty zuby nahoru?“ ptá se dcera. “ Já nemusím, já už ho vidím…“ S dceřiným voláním „Jeeeee…!!!“ se tatínek dá s dcerou v podpaží na útěk.

Takhle nebudete utíkat s dcerou vy před kancem v lese, ale s nůšemi na zádech cestou do supermarketu zkratkou přes les.

S těmi nůšemi na zádech budete běhat kvůli lobbingu Kofoly a několika dalších velkých nápojářských firem a korýtku ministra životního prostředí Hladíka.

Ale abych vám ukázal alespoň jedno zlaté prasátko, musím vám ukázat to korýtko. Tím korýtkem, je zavedení záloh na PET lahve a plechovky.  Když totiž korýtko není, tak je ho třeba udělat, aneb kdo nekrade, okrádá rodinu.

To je moto čecháčsví od Rakouska-Uherska, až doteď.  Nejvíc tohle heslo ale nabylo na významu za éry komunismu.

Korýtko si vytvořil ministr Hladík a tým na ministerstvu životního prostředí, jenom tedy za éry našeho klientelistického kapitalismu. Tohle korýtko vypadá naprosto skvěle.  Je zelené, splňuje normy EU a je z recyklovaného materiálu.

Jen na to ale doplatí kraje, města a obce, malí obchodníci, ale hlavně občané. Úplně nejvíc to asi naštve lidi jako já, co poctivě recyklují a malé obchodníky, kteří budou muset na zálohy vynaložit další kapacity, protože spotřebitel má právo dostat svou zálohu zpět v místě prodeje. Jde ale hlavně o plastový recyklát z plastových lahví - rPET.  PET lahve, co se místo vašeho poctivého recyklování budou zálohovat. Právě nám, Čechům, co podle Evropských průměrů, nastavují svojí zodpovědností k recyklaci laťku hodně vysoko.

Tak abych se dostal k meritu věci, ministerstvo dostalo lobbingovou pobídku na zavedení systému zálohování, který bude stát miliardy. A i když se miliardy už investovaly právě do recyklační infrastruktury a ministerstvo životního prostředí avizovalo, že chce na recyklaci PET lahví setrvat, „náhle“ změnila „prasátka“ názor a ministr Hladík všechno šikovně svádí na směrnice EU. Tahle změna názoru ministerstva poškodí investice krajů, měst a obcí, které fabriky na recyklaci už postavily a fungují s profitem, nebo se už na recyklaci přizpůsobily a eventuálně jim hrozí i vracení dotací na zavedené systémy. Zájmy a fondy EU jsou tak tímto, jak je tomu už v Česku zvykem, zneužívány a kráceny. Investice měst a obcí přijdou na zmar.

Výsledky studií a řady analytických materiálů vychází, že pro zavedení záloh na PET lahve není důvod. Mimo to už to bylo dříve zavedeno u 1,5 L PET lahve Coly, od čehož se upustilo. Dokonce EU už vydala pro země jako je Česko výjimku u regulace, kterou ministr Hladík chytře přehlíží. Další věc je důvodná obava ze snížení objemu recyklace u ostatních plastů po zavedení zálohováni.

Jaký důvod je tedy pro změnu a přechod na zálohování? No jde o vytvoření toho korýtka, přece! Z recyklovaného PET materiálu je totiž teď cenná komodita s cennou okolo 1500 Euro za tunu.  Světové společnosti a nadnárodní koncerny jako je Coca-Cola totiž oznámily, že nahradí 1/4 svojí produkce z nového PET materiálu, materiálem z recyklovaného rPET.

Takže, když bychom se teda mohli konečně dočkat i toho, že by se nám naše snahy a zodpovědnost vrátily v penězích na rozvoj pro kraje na výnosu té naší mravenčí práce, tak ne! Ministerstvo životního prostředí a pan Hladík rozhodl, že raději pošle zpracovatele recyklovaného odpadu do konkurzu a erár zatáhne miliardové náklady na infrastrukturu a provoz zálohování.

Tak nějak, jak chodí ti mravenečci skrz mraveniště a neustále nosí ty kukly nebo listy a jinou potravu, co je několikrát větší než oni sami, budete vy chodit celou cestu zpátky do obchodu s prázdnými PET lahvemi, místo toho, abychom za tu mravenčí práci něco dostali, dostaneme víc práce.  Tohle je ještě lepší, než když můžete zdarma pracovat pro supermarkety u samoobslužných pokladen.

Tak si hezky pořídíme tašky na kolečkách, které se budou stejně na důchod hodit. Já osobně zkusím investovat do výborných zelených proutěných nůší, abyste to těch pár kilometrů do supermarketu ze vsi, do nejbližšího města dotáhli. Nebo to tam odvezli autem na svoje vlastní náklady. Inženýři z NDR naštěstí neudělali chybu v tom, že plasty jsou lehké, ale aby lahve a plech zálohovací automat akceptoval, nesmí se zmuchlat ani sešlapat. I když tedy nevím, kde budou lidi co bydlí v 1KK ve městě ty PET lahve a plechovky skladovat. Takže bohužel budeme všichni šlapat z obchodu a zas do obchodu jako Šerpové v Himalájích, ale sešlapávat ne! Můžete to brát jako kyslíkovou zásobu do výšek ze svého základního tábora v 400 m. n. mořem, pokud teda nežijete zrovna v Beskydech. Například Peruánci užívají v Andách koku aby vyrovnali nedostatek kyslíku a přidalo jim to i do kroku. Ale vy lahve se vzduchem už ponesete s sebou takže takové starosti mít nemusíte, pokud si už lahev s kyslíkem s sebou nenosíte kvůli civilizačním chorobám a stáří. Koku můžete jako Peruánci používat na frustraci ze vzniklých problémů nebo s dosud legálním kratomem poslat do obchodu děti, jak už to v zemích třetího světa bývá.

Je třeba myslet pozitivně! Práci čest, mraveneczkové!

Zvítězí tedy hloupost ministerstva životního prostředí a lest lobbingu z iniciativy za zálohování - Jdeme o krok dal, Coca-Coly CZ/SK, Heinekenu, Prazdroje, Kofoly a Mattonky nad pílí zlatých českých ručiček a láskou k životnímu prostředí? Na Slovensku je system zálohování 7× dražší. Budeme tedy i v tomto směru následovat Slovensko?

Pokud korýtko ministra Hladíka a zákon o zálohování PET lahvi a plechovek projde sněmovnou, tak ano!  Nápojářské firmy totiž takhle shrábnou jak zisky z nevrácených záloh, tak i z kvalitních nesešlapaných PET lahví, ale ušetří například i za poplatky které platí EKO-KOMU za financování provozu třídících kontejnerů. Anglosasové pro to mají výraz - „Double Dipping“. Akorát, že tohle je spíš „triple dipping“, protože náklady na zavedení zálohování nesete VY!  A vy navíc ponesete do obchodu i ty PET lahve a plechovky s tou zásobou vzduchu na cestu.

Tak přeji šťastnou a pohodovou cestu a kupředu levá!  Protože tohle je hezká levá od našich nápojářů.  Zisky z nevyplacených záloh nevrácených lahví jdou totiž výrobci a stejně tak i profit z materiálu. Nejde totiž o vymývání použitých lahví, ale o recyklát jako takový. Počítá se s tím, že zisk provozovateli zálohovacího systému bude 1 - 2 miliardy korun a PET lahve se jako u piva vymývat nebudou. Dokonce i logisticky je podle výsledků studii zálohování nákladnější a zanechává i vyšší uhlíkovou stopu, ale podle ministerstva životního prostředí je to „oukej“.  Zisk obcím navíc sebere soukromník, pokud tedy rovnou na materiál ze zálohováni PET lahví nezíská exkluzivitu nějakým nesportovním „dopingem“ rovnou dceřiná firma nápojářů z iniciativy jdemeokrokdal.cz a nebude z „triple dippingu“ nějaký „quadruple dipping“ nebo možná i víc, protože v české kotlině se klientelistickému kapitalismu rozhodně meze nekladou. Náš Antimonopolní úřad by mohl vyprávět.

PS: Odkaz na koupi proutěných nůší poskytnu na požádání po schválení zákona o zálohování. Tady je ale zatím odkaz na můj profil na Facebook, kde si podobných příběhů můžete přečíst víc.

Autor: Fritz Zwicky

alias #sphericalbastard

Material z kterého jsem čerpal najdete zde:

Odkaz k pořadu Nedej se!

Odkaz k iniciativě Jdeme o krok dal.

Zálohování PET lahví v ČR očima odborníků z České Asociace Odpadových Hospodářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz