Hlavní obsah
Názory a úvahy

O rozpadu Ruské propagandy, stavebního prvku ruského imperialismu a Ruské Federace

Foto: Fritz Zwicky

Rusko se některým lidem zdá neporazitelné a rádi tvrdí, že žádnou pozemní válku neprohráli, tak je důležité připomenout, že neprohráli díky pomoci „odporného“ západu, skrze smlouvu o půjčce a pronájmu.

Článek

Válku v Afghánistánu ale prohráli, protože stáli proti pomoci ze západu. SSSR se po téhle prohře rozpadl. Je to přece jenom pořád to samé, obr na hliněných nohou. Mohl by se tedy tento scénář opakovat? Mohl. Samotné písmeno Z bylo již kdysi použito ve válce s Japonským císařstvím. Znamenalo to poslední boj o samotnou existenci Japonska.

Co to ale říká o válce na Ukrajině? Jednoduše to, že máme v pomoci Ukrajině prostě setrvat a nepřestat, dokud se okupant nedostane do patové situace.

Od roku 2014, co na Ukrajině vraždí Rusové, to začalo, jak přiznal sám Putin, přepadením a zabráním ukrajinského Krymu a pokračovalo to vojenskou podporou separatistů na Doněcku a Luhansku.

Kolem roku 2010 byla nalezena velká ložiska plynu a ropy na Donbase a kolem Krymu. Pokud by Ukrajina začala těžit, snížilo by to vliv Kremlu, a to zejména v Evropě. Jeho investice do náklonnosti politiků typu Zeman, Orbán, Babiš, Le Pen a stran a hnuti jako jsou Stačilo!, AfD atd. by přišly vniveč.

Kreml tedy tehdy dosadil Janukoviče, aby zařídil proruské směřovaní Ukrajiny, a tím Ukrajinu přetavil na další Bělorusko. Lidé ale protestovali, Ukrajina chtěla na západ. Janukovič do protestujících nechal i střílet, přerostlo to v Euromajdan a prozápadní směřovaní Ukrajiny.

To ale Putin nemohl připustit a tak začal podporovat teroristy na Ukrajině, hlavně kolem Donbasu. A zabráním Krymu kde musel zničit veškerou těžební infrastrukturu, kterou tam investoři dovezli.

Nejde tedy o zdroje jako takové, ale o vliv který by tím Kreml ztratil. Rusko má sice zdrojů dost, ale vliv kterým může vydírat Evropu je důležitější. Ukrajina by totiž mohla plynem nahradit Rusko na minimálně třicet let.

Putin, krom toho, že financuje nacisty z Wagnerovy skupiny, financoval i teroristy na Donbase (např. sestřelení MH17 ruskými raketami odpálenými teroristy z Donbasu), což přerostlo až v otevřený konflikt mezi separatisty a Ukrajinskou armádou.

O tom, že Putinovi o ruskou menšinu opravdu nejde, svědčí i bombardování Charkova, kde je největší koncentrace Rusů na Ukrajině. Jde jen o kopírovaní praktik třetí říše s nadějí, že všichni na tuhle etapu historie zapomenuli, i když k tomu ruská propaganda neustále odkazuje.

Zde je jeden z mnohých odkazů zabývajících se touto tématikou. Není naprosto žádný problém dohledat i další.

Pomocí lži a propagandy pak Putin vytvořil záminku o „ochraně ruské populace na Ukrajině“. Navrch toho si jako ospravedlnění teroru paradoxně půjčuje narativ z archivu Adolfa Hitlera a německých nacistů, které bez skrupulí v Kremlu překrucují na denacifikaci Ukrajiny.

Ale jde jim jen a pouze o ekonomickou a morální devastaci Ukrajiny, ze které se vždycky Ukrajincům podařilo vzpamatovat i když s pomocí západu. Čím vším si jejich armáda musela projít. Transformacemi, výcvikem, co všechno zažili vojáci v r. 2014 a neodevzdali Donbas do rukou „separatistů“.

Po totální invazi, kterou Putin kvůli porušení budapešťských úmluv nazýval třídenní speciální operace, aby se nemluvilo o odevzdáni sovětského jaderného arzenálu Rusku za slib, že Rusko Ukrajinu nikdy nenapadne, dobyli velkou část svého území zpět a dokonce provedli i úspěšně invazi na ruské území.

Během této operace k puči už málem došlo. Bylo to když se s Wagnerovci Rusové fotili a vítali je v Rostově nad Donem. Takže by Rusové zas tak věrní Putinovi asi nezůstali, když by přišlo na změnu. V Rusku jsou na změny celkem zvyklí, pokud se nový vůdce zda dost silný. Tomu Rusové prostě rozumí.

Kdyby se totiž Ukrajincům začalo ekonomicky dařit a stoupla by jim životní úroveň, tak by za to mohl západ. A západ je přece důvod, proč se Rusům daří tak zle. Takže i poslední mužik, prolitý samohonkou by musel pochopit, že za to, jak se mají, si může samo Rusko, Kreml, mafie a oligarchové.

Jen příjem z ropy by Ruskou životní úroveň měl poslat na úroveň Spojených Arabských Emirátů nebo Saúdské Arábie. SAE nebo jiné země z organizace OPEC, jejíž smysl existence je konkurence Rusku. Jenže to dodnes Rusům nikdo nevysvětlil, že je systematicky oligarchie obírá, nebo spíš už jsou tak demoralizovaní, že je jim to jedno, i když by jim to jedno být nemělo.

Rusko má totiž srovnatelné HDP s HDP Itálie. I když jiné ekonomické ukazatele vykazují něco jiného. Ale šedá ekonomika v Rusku by vydala na samostatný seriál.

Tudíž kdyby za frustraci Rusů už nebyl zodpovědný západ, tak kdo tedy?

To je i důvod systematické devastace Ukrajiny raketovými útoky na nemocnice, školy a ničení obytných domů. Věrchušce jde totiž o hodně. Prakticky o všechno. Když se Ukrajincům bude dařit a podaří se jim využít přírodní zdroje a propojení se západní ekonomikou ke zlepšení životní úrovně, tak to znamená konec základního kamene ruské propagandy. „Za všechno může zlý západ.“

Západ co škrtí Rusko ale Ukrajinu ne?

Spojené státy jsou navíc blízko souhlasu s poskytnutím střel dlouhého doletu JASSM Ukrajině, která by jimi mohla zasahovat cíle hluboko v Rusku. Zařazení těchto střel vzduch-země do balíčku vojenské pomoci pro Kyjev by mělo být oznámeno letos, uvedly tři zdroje agentury Reuters s tím, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo. Jak to bude se souhlasem použití arzenálu USA na ruském území se taky zatím ještě neví, i když zapojení severokorejské armády k tomu jednoznačně vybízí.

Dodávka JASSM na Ukrajinu by mohla významně změnit strategické prostředí války Ruska proti Ukrajině tím, že by se velká část ruského území ocitla v dostřelu výkonné a přesně naváděné střely s plochou dráhou letu.

Ukrajina už dostala stíhačky F-16 a bude tak schopná bránit svůj vzdušný prostor mnohem efektivněji. I systémy PVO co fungují na UA se zdají být mnohem lepší než nejnovější ruské wunderwafen systémy PVO S-400. Pokud se uklidní situace v Izraeli Iron Dome by se určitě Ukrajině hodil.

Pokud se nám tedy podaří podporu Ukrajiny stabilně udržet a nepodlehnout vlivu Ruska jako Maďarsko nebo Slovensko, je dost možné, že Rusko čeká podobný scénář jako byl osud Sovětského svazu po prohře v Afghánistánu.

Ruská Federace drží po hromadě silou a pokud bude dost sil zaměstnáno bojem na Ukrajině, ztratí nejenom vliv ve svých koloniích a smlouvy na ochranu diktátorů, které zajišťují Wagnerovci, například ve Venezuele nebo Burkině Faso. Ale je proto v sázce i schopnost Ruska si udržet vlastní územní celistvost skrze nedostatek sil.

Existuje totiž nemálo separatistů v Ruské Federaci, což Kreml moc dobře ví, obecně vzato na tom funguje jejich propaganda, že pravda je největší nepřítel režimu.

Například na Sibiři a oblastech, kde Kreml vyčerpává přírodní zdroje ve svůj prospěch, obyvatelé téhle „periferie“, co z té těžby nikdy nic neviděli, vzpomínají na Československé legionáře a často tam mají od toho i pomník.

Tyto oblasti s odtržením od RF sympatizují pro zřejmé důvody. Někteří jejich zastupitelé a exulanti se totiž zapojili do hnutí k rozdělení RF. Bez armády by se RF totiž v celku neudržela. Proto každý náznak nebo známka jakéhokoliv osvoboditele je velký problém. A to momentálně představuje vstup Ukrajinců do Kurské oblasti.

Ono je to vlastně tak, že i pomníky Němců padlých v Rusku jsou vlastně pomníky ruskému vítězství. Za to například Československé legie jsou odkaz na ruskou porážku a to v Kremlu nesnesou. Hlavně způsob jakým se legionáři dostali zpátky domů je obzvláště irituje do dneška.

Ale to už je téma na samostatný článek o Československých legiích v Rusku a ukořistěném pokladu.

Dále je třeba ke kontextu dodat že ruské ztráty jsou stale mnohem vetší než ukrajinské a ruská vojenská doktrína „nás mnogo“ se stále od dob SSSR nezměnila. Ani zásoby techniky v bojeschopném stavu nejsou nekonečné jako Rusko. Rusko totiž evidentně končí tam, kde dostanou okupanti přes „hubu“.

Odkazy na kontext ke článku v angličtině:

O zdrojích plynu kolem Krymu coz je i součást trvalého plánu pro přiměří prezidenta Zelenského :

https://www.nato.int/docu/review/articles/2014/05/27/the-energy-dimensions-of-russias-annexation-of-crimea/index.html?origin=serp_auto

Kontext k rozpadu Ruské federace:

Původní článek na profilu Fritz Zwicky na Facebooku:

https://www.facebook.com/share/p/1AzED4uP9q/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz