Hlavní obsah

Po babiččině smrti jsme uklízeli půdu. To, co jsme tam našli, nám převrátilo svět naruby

Když babička odešla, zůstalo po ní nejen ticho v domě, ale i hromady věcí, které bylo potřeba projít. Nikdy jsme si neuvědomili, kolik toho člověk za život nashromáždí – šály, hrníčky, dopisy, knížky, fotografie.

Článek

A taky vzpomínky. Spousta vzpomínek, které visí ve vzduchu, i když už tam ten člověk není.

Jedno sobotní dopoledne jsme se s rodiči pustili do půdy. Vždycky působila jako místo, kam babička odkládala vše, co už se do domu nevešlo, ale co nebylo schopná vyhodit. Byly tam kufry, krabice s porcelánem, starý šicí stroj, její maturitní šaty… a taky jedna stará dřevěná truhla. Byla zamčená, s nápisem „neotvírat“. Mysleli jsme si, že je to jen další sentimentální krabice. Ale nebyla.

Klíček jsme našli v malém šuplíku v kredenci, obalený stužkou. Seděl dokonale. Když jsme víko otevřeli, ucítili jsme vůni starého papíru, levandule a něčeho zvláštně známého – možná času. V truhle ležely dopisy. Tucty dopisů, svázaných stužkami, označené letopočty – 1953, 1954, 1955… a jméno, které jsme neznali.

Začali jsme číst. A čím víc jsme četli, tím víc nám tuhla krev v žilách.

Dopisy psal muž. Nebyl to náš dědeček. Psal babičce něžně, vášnivě, s láskou, která byla až bolestivě opravdová. Mluvil o útěcích, o naději, o zakázané lásce. Z jeho slov bylo zřejmé, že jejich vztah nemohl být veřejný – a že jejich láska nikdy nedostala šanci. Zmínky o tajných schůzkách, o těžkých rozhodnutích a nakonec i o těhotenství, které muselo zůstat skryté.

V jednom dopise stálo:

„Kdybych měl možnost, utekli bychom. Ale vím, že musíš zůstat. Kvůli dítěti. Kvůli jemu. Vím, že budeš tvrdit, že je jeho, a vím, že tě to zlomí. Ale možná jednoho dne pochopí.“

Dívali jsme se na sebe v naprostém tichu. V truhle byl také jeden zažloutlý rodný list – a jméno našeho otce. Jenže v kolonce „otec“ bylo jiné jméno, než jsme znali celý život.

Náš otec – muž, který celý život tvrdil, že je synem našeho dědečka – byl ve skutečnosti dítětem jiné lásky. Utajené. Zakázané. O které se nikdy nemluvilo. A teď, když už se babičky nemůžeme zeptat, jsme zůstali jen s dopisy, které nám převrátily rodinnou historii naruby.

Otec seděl v koutě, oči plné slz, a opakoval pořád dokola: „Ona mi to nikdy neřekla.“ A my jsme mu neměli co říct. Protože i pro nás to byla rána.

Ale s odstupem – byl to i dar. Protože to, co jsme našli na půdě, nebyla jen truhla s papíry. Byla to truhla s pravdou. A ta, jakkoli bolí, dává věcem smysl. Najednou jsme chápali babiččinu občasnou melancholii. Její touhu po starých filmech o zakázané lásce. Její zasněné pohledy z okna.

A možná jsme díky tomu začali vnímat i sami sebe jinak.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz