Hlavní obsah

Ekologické úspěchy roku 2024: uhlí končí a příroda se začíná lépe chránit a obnovovat

Foto: Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Instalace prvních solárních panelů na střeše školy v Horním Jiřetíně před pár lety symbolicky předznamenala konec těžby na nedalekém uhelném dole ČSA, který právě probíhá.

Rok 2024 přinesl řadu úspěchů. Podařilo se zabránit ničení vzácných starých lesů, vznikají nová chráněná území, uhelný byznys má čím dál větší problémy a příroda v Česku se začne nejenom více a lépe chránit, ale i obnovovat.

Článek

1. Vzácné lesy v Krušných horách se dočkají ochrany

Dlouhodobě se zasazujeme o ochranu starých lesů v Krušných horách, kde jsme účastí ve správních řízeních zamezily ká. Letošní rok přinesl v této oblasti velké věci. V současné době vzniká CHKO Krušné hory, kde mají I. a II. zóny překrýt místní vzácné staré lesy. Lesy ČR navíc oznámily, že chtějí vyhlásit 1250 hektarů bezzásahového území v EVL Východní Krušnohoří, a to především v porostech starších 120 let. To jsou skvělé zprávy, ale samozřejmě musíme dohlédnout, aby se tyto sliby přeměnily co nejdříve v realitu. Staré lesy jsou naším velkým spojencem proti klimatické krizi, protože do sebe vážou velké množství uhlíku.

Foto: Greenpeace - Ibra Ibrahimobič

Bučiny v Krušných horách

2. Konec uhlí v Česku se blíží

Rok 2024 přinesl důležitý krok směrem k čistší a udržitelnější budoucnosti v české energetice. Společnost ČEZ oznámila, že bude s těžbou a spalováním uhlí končit dříve, než původně předpokládala. Například těžba na dole Bílina, která měla pokračovat podle plánů společnosti do roku 2035, by měla skončit již kolem roku 2030. To znamená významný pokrok k ukončení těžby uhlí, které je hlavním zdrojem znečištění ovzduší v Česku. Tento krok vítají nejen ekologové, ale i někteří místní obyvatelé. Těm navíc těžební firma nadělila ještě jeden dárek - podařilo se totiž vyjednat omezení těžby v nočních hodinách v letních měsících, což znamená méně hluku a prachu v době, kdy mívají lidé otevřená okna.

3. Historické vítězství pro Horní Jiřetín

Po dvaceti letech odporu proti těžbě uhlí už konečně pomalu končí i těžba na dole ČSA. Majitel dolu totiž položil firmu, která zde uhlí těžila, a propustil téměř všechny zaměstnance. V současnosti do dolu dojíždí dotěžovat zbytky uhlí jen jedna parta z nedalekého dolu Vršany. Blížící se konec těžby na obřím velkolomu ČSA jsme oslavili společně s lidmi z města Horní Jiřetín, které mělo rozšiřujícímu se dolu ustoupit.

Foto: Greenpeace

Boj za limity těžby uhlí – vzpomínková akce na hraně lomu ČSA u Horního Jiřetína letos v listopadu. (c) Václav Vašků

4. Máme zákon o obnově přírody

V červnu 2024 byla přijata legislativa o obnově přírody, která má potenciál zvrátit pokles biodiverzity v Evropě. Tento zákon, pokud bude správně implementován, může pomoci obnovit krajinu, řeky, lesy a další přírodní prvky v Evropě, a to jak na zemědělské půdě, tak i ve městech a obcích.

5. Konec toxické rtuti z Počerad

Krajský soud v Ústí nad Labem díky naší žalobě zrušil emisní výjimku pro uhelnou elektrárnu Počerady, která jí umožňovala vypouštět nadměrné množství toxické rtuti. Tento rozsudek znamená krok k ochraně zdraví a zlepšení kvality ovzduší. Nyní je ovšem potřeba dohlédnout, aby úřady dělaly svou práci a aby Počerady začaly buď plnit emisní limity, nebo zastavily provoz.

6. Důl Turów přišel o povolení

Další naše žaloba směřovala k polským soudům a i ty nám daly za pravdu, že povolení k těžbě na polském dole Turów až do roku 2044 bylo vydáno na základě nedostatečného posouzení vlivů na životní prostředí. Soud tedy zrušil tzv. stanovisko EIA, které je k další těžbě nezbytné. Důl má tak nyní platné jen provizorní povolení k těžbě do roku 2026. Je stále jasnější, že těžit na tomto místě až do roku 2044 je nesmysl a brzy se snad od polské strany dočkáme rozumnějšího plánu na ukončení těžby a spravedlivou transformaci regionu.

7. Kapacitní platby pro uhelné elektrárny neprošly

Další skvělou zprávou je, že se i přes velkou snahu fosilního průmyslu nepodařilo prosadit tzv. kapacitní platby, které by dotovaly neefektivní a škodlivé uhelné elektrárny. To znamená, že se nebudou zbytečně utrácet peníze spotřebitelů na udržování starých, znečišťujících zdrojů energie a bude možné zaměřit se na investice do čistých a udržitelných zdrojů.

Foto: Karel Šimeček - Živý les pro živý region

Podpis memoranda o šetrnějším hospodaření ve Ždánickém lese

8. Plošné kácení ve Ždánickém lese skočilo

Po kritice nás, místních lidí i vědců se podařilo dotlačit Lesy ČR k podepsání memoranda o lepší ochraně a hospodaření ve Ždánickém lese na jihu Moravy. Chráněná území nově vzniknou na zhruba 10 % rozlohy, z toho bude přibližně třetina v bezzásahovém režimu. Na veškeré ostatní ploše (tedy na 90 % území) se připravuje zcela nový způsob hospodaření, který se skládá ze čtyř různorodých progresivních modelů přírodě blízkého lesního hospodaření.

Lukáš Hrábek a Marta Janko mají na starosti mediální komunikaci Greenpeace.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz