Článek
Jak se ukázalo, fosilní gigant Energy Transfer byl shodou okolností jeden z významných sponzorů Trumpovy inaugurace.
Výstavba zmiňovaného ropovodu, kterým v současnosti proudí zhruba půl milionu barelů ropy denně z Bakkenské těžební oblasti do Illinois, téhož roku započala. Plánovaná trasa však procházela rezervací původních obyvatel Standing Rock, ohrožovala zásoby pitné vody a zasahovala do posvátné půdy kmene Siouxů, který tuto rezervaci obývá. Tento kmen inicioval za podpory ekologických aktivistů a spojenců z celého světa v roce 2016 hnutí za zablokování výstavby ropovodu. Protesty si rychle získaly celosvětovou pozornost a vyvrcholily rozsáhlou okupací území kolem zmiňované rezervace, kde měl být ropovod postaven. Navzdory intenzivním protestům, kterých se zúčastnili také aktivisté a aktivistky Greenpeace, byl ale ropovod v květnu 2017 uveden do provozu.
Společnost Energy Transfer následně podala žalobu na organizaci Greenpeace, kterou obvinila z organizace spiknutí a podněcování protestů, s cílem poškodit pověst společnosti a narušit její provoz. Zároveň požadovala náhradu škody ve výši téměř jedné miliardy dolarů. Ačkoliv byla žaloba federálním soudem v roce 2019 zamítnuta, společnost Energy Transfer ihned podala novou – soudní řízení je naplánováno na únor 2025. Třešničkou na dortu tohoto absurdního soudního sporu je fakt, že společnost zastupují stejná právní firma, která zastupuje v soudních přích i exprezidenta Donalda Trumpa.
„SLAPP“ žaloba šikanuje Greenpeace
Obě žaloby, podané společností Energy Transfer, jsou takzvané strategické žaloby proti účasti veřejnosti (SLAPP z anglického Strategic Lawsuit Against Public Participation). SLAPP žaloby obvykle iniciují korporace, vládní subjekty nebo mocní jednotlivci s cílem zastrašit, umlčet nebo finančně vysát kritiky, aktivisty a novináře. Cílem není nutně vyhrát u soudu, ale spíše zatížit žalovanou stranu právními náklady a odradit ji od dalšího boje. Slovy samotného Donalda Trumpa, když v roce 2006 prohrál soudní spor o pomluvu s novinářem Timothy L. O‘Brienem: „Utratil jsem pár babek za právní poplatky, oni utratili mnohem víc. Udělal jsem to, abych mu ztrpčil život, a to mě těší.“ SLAPP žaloby využívají právní systém jako zbraň a mění jej v nástroj k potlačení svobody projevu a práva na protest. Zaměřují se na jednotlivce nebo organizace, které hájí veřejný zájem, například v oblasti ochrany životního prostředí nebo lidských práv. Tím mohou mít na občanskou společnost ochromující účinek a odradit je od budoucího aktivismu strachem z právní odplaty.
V případě žaloby společnosti Energy Transfer proti Greenpeace byla obvinění velmi závažná - od vydírání a pomluvy až po terorismus. Žaloba samotná vytváří nebezpečný precedens pro to, jak by se korporace mohly v budoucnu pokoušet umlčet své kritiky. Pokud by takovéto žaloby nebyly kontrolovány, mohly by podkopat demokratické principy a omezit svobodu projevu a právo na pokojný protest. Strach z nákladných soudních sporů by mohl nevládní organizace ochromit a přinutit je přesunout své zdroje z aktivismu na právní obranu, což by výrazně omezilo jejich efektivitu. V krajním případě by to mohlo vést až k jejich zániku – jak nyní hrozí Greenpeace USA.
Zastrašovací soudní procesy, jaké sledujeme v USA, by mohly být pro naše korporace a politiky lákavou inspirací. Ostatně například takový Andrej Babiš již tuto taktiku využil v roce 2020 proti Deníku Referendum. Evropské právní systémy, včetně České republiky nebo Evropské komise, nyní usilují o lepší ochranu proti SLAPP žalobám. Hrozba však stále zůstává reálná – zejména pro aktivisty, neziskové organizace a novináře, kteří čelí mezinárodním korporacím, oligarchům či politikům s téměř neomezenými zdroji a vlivem. Žaloba společnosti Energy Transfer je tak jen špičkou ledovce, který by nás však rozhodně neměl nechat chladnými.