Článek
Jak nám radí lékaři, měli bychom mít zeleninu nebo ovoce jako součást každého jídla. Jak na to mít čerstvou zeleninu po ruce - i když třeba nevlastníte zahrádku? Já si letos pořídila truhlíky s cibulovou zeleninou, kterou mohu sklízet celý rok - i třeba v zimě.
Pokud nemáme zahrádku, lze tyto truhlíky umístit na okenní parapety, případně na balkon.
Abych měla průběžný přísun zelené natě, osázela jsem větší množství těchto truhlíků.
A jak jsem si tyto minizahrádky založila? Využila jsem samozavlažovací truhlíky tak, aby měla zelenina průběžně dostatek vláhy - stejně jako výrobci propagují u pěstování květin. Abych měla průběžně pestrou nabídku cibulové zeleniny, do každého truhlíku jsem vysadila: cibuli zimní, patrovou cibuli, pažitku čínskou, česnek ořešec a vytrvalý pórek. Plánuji sklízet pouze nať (u česneku ořešce a patrové cibule i pacibulky) tak, aby rostlina mohla pokračovat v růstu a nemusela jsem se piplat s novými sazeničkami. Na začátku pěstování samozřejmě mohu sklízet i celé rostliny - probírat hustěji vysazené rostliny tak, aby sklizené uvolnily místo pro růst těm menším.
A jak na hnojení? Jak půda sléhává, můžeme přihnojovat například lógrem z kávovaru, případně kompostem z vermikompostéru z našich kuchyňských zbytků (pokud nemáme možnost udělat si kompost na zahradě).
A v momentě, kdy je půda vyčerpaná, přesadíme cibule do kompostu a původní vyčerpanou hlínu promísíme s kuchyňským i zahradními zbytky a necháme proležet tak, aby vznikl substrát pro příští obměnu půdy v truhlících.
Truhlíky si plánuji brát i v průběhu zimy do tepla a využívat rychlené natě jako zdroj vitamínů v zimě a předjaří.