Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Vzdělání jako nutnost ve světě umělé inteligence

Foto: Pexels - Tara Winstead

Umělá inteligence a vzdělání.

Spousta lidí má pocit, že s využitím umělé inteligence již není vzdělání potřeba. V následujícím textu se vás ale pokusím přesvědčit, proč je tomu právě naopak.

Článek

Umělá inteligence může být poměrně kontroverzní téma napříč všemi věkovými skupinami lidí. Je to opravdu rozsáhlé téma, které by vydalo na spoustu článků a jen tak se nevyčerpá. Využívání umělé inteligence má své výhody, ale i úskalí. I proto tak nejen na mezinárodní úrovni již vznikají právní předpisy upravující etiku a obecně pravidla pro její využití v různých oblastech.

Pojďme se ale podívat na hlavní téma, kterým je nutnost vzdělání v době umělé inteligence, která se navíc neskutečně rychle posouvá ve svém vývoji kupředu. Je jisté, že i zde mezi čtenáři se objeví velká část zastánců názoru, že díky využití umělé inteligence toho člověk již nebude muset zdaleka tolik vědět, a tudíž nebude třeba jít na vysokou školu.

Příklad účetní profese

Výše zmíněný názorový proud bych rád zkritizoval a vyvrátil na příkladu účetní profese, která prochází zvláště v posledních letech dramatickým vývojem. Nejprve si řekněme, jaká je největší motivace firem v jejich podnikání. Ať už je to maximalizace zisku či maximalizace tržní hodnoty podniku, k dosažení tohoto cíle je nutné využívat co nejefektivněji zdroje. Pokud si zde vezmeme podnik, který platí každý měsíc služby zpracování účetnictví, chce, aby za vydané zdroje získal co nejvíce užitku. Pokud si platí levnou účetní firmu, která ovšem používá metody a technologie dvacet let staré, asi by se peníze daly vynaložit efektivněji. Zároveň ani daná účetní firma nemůže čekat velké zisky a dobré vyhlídky v dlouhodobém horizontu.

Tuto situaci porovnejme s účetně-poradenskou firmou, která využívá nejnovější software s využitím AI, který vše zpracovává digitálně a dokáže například zaúčtovat přijatou fakturu na základě pokročilých technologií. K tomuto základu přijde zaměstnanec, který již jen zkontroluje výstupy a potvrdí zaúčtování. V konečném důsledku personálu účetní firmy odpadne velká spousta rutinních prací, kterou by ještě před patnácti lety strávil většinu času.

Nezoufejte ale, tento posun nutně neznamená to, že umělá inteligence bude nahrazovat lidský pracovní kapitál, a to ani v účetnictví, ani v jiných oborech. Lidé ale postupně budou muset zaujmout jiná místa s vyšší kvalifikační náročností. A tím se v této souvislosti dostáváme k nutnosti vzdělání. Řadová účetní, která doteď dělala rutinní práce a nemusela toho tolik umět, je nahrazena umělou inteligencí a její pozice by se měla posunout více k poradenské činnosti. Tato účetní již spíše jen kontroluje práci AI-based softwarů a může se více věnovat reportingu a radám vedení klientů v řízení jejich podnikání. Může pravidelně poskytovat přehledné výkazy, konzultovat byznys s klienty, dávat doporučení a tak dále. Jenže k tomu již opravdu je potřeba vysokoškolské vzdělání nebo jiná alternativa, kde je možné potřebnou kvalifikaci získat.

A proto doufám, že pokud jste byli doteď přesvědčeni, že umělá inteligence je jen pomocník, který nám napíše všechny úkoly ve škole, diplomku a zpracuje za nás polovinu práce, začnete nad tím alespoň přemýšlet trošku jinak. A ano, vzdělání a vysoká kvalifikace pracovní síly bude klíčová v konkurenceschopnosti v době technologií a umělé inteligence. Inu, svět jde vpřed. Můžeme jen polemizovat nad tím, jestli je to dobře anebo jestli jde všechno spíše „do kytek“, ale je třeba si přiznat, že nic není černobílé.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám