Hlavní obsah
Víra a náboženství

Náboženská rozmanitost ve Vietnamu: pohled na náboženství, ateismus a kult předků

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Canva.com
28. 12. 2022 10:00

Ve Vietnamu jsou hlavními náboženstvími buddhismus, konfuciánství a taoismus, která jsou často spojována a vyznávána společně. Buddhismus je nejrozšířenějším náboženstvím v zemi a mnoho Vietnamců se k němu hlásí jako své hlavní náboženství.

Článek

Konfuciánství a taoismus jsou také široce vyznávány v zemi a často jsou spojovány s buddhismem. Ve Vietnamu také existují menší komunity křesťanů, hinduistů a muslimů.

Podle některých odhadů může být přes 80 % Vietnamců nereligiózních nebo ateistických, což je vysoké procento ve srovnání s mnoha jinými zeměmi v regionu. Důvody pro vysoký počet ateistů ve Vietnamu mohou být různé a mohou zahrnovat historické, kulturní a sociální faktory.

Kult předků může být součástí kulturních tradic nebo náboženských praktik ve Vietnamu. Lidé mohou vyjadřovat úctu k předkům prostřednictvím různých rituálů nebo obřadů, například při oslavách rodinných svátků nebo při návštěvách hrobů. Kult předků může být také součástí některých náboženství, například konfuciánství nebo taoismu, ve kterých se věří, že předci mohou mít vliv na životy svých potomků a že je třeba je uctívat a oslavovat.

Je třeba mít na paměti, že náboženství, ateismus a kult předků mohou mít různé formy a záleží na individuálních zvyklostech nebo náboženských přesvědčeních každého jednotlivce nebo rodiny. Navíc může být kult předků odlišný v různých oblastech země nebo mezi různými náboženskými komunitami.

Ve Vietnamu je tedy široká škála náboženství a náboženských praktik, včetně buddhismu, konfuciánství, taoismu, křesťanství, hinduismu a islámu. Navíc v zemi existuje značný počet nereligiózních nebo ateistických lidí. Kult předků může být také důležitou součástí života mnoha Vietnamců a může se projevovat prostřednictvím různých rituálů nebo obřadů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz