Článek
Večer tříkrálový, který se slaví 6. ledna je pro většinu lidí spojován s ukončením vánočních svátků a odstrojováním stromečku. V nejstarších řecky psaných rukopisech se uvádí, že to ale byli mágové, a ne králové, kteří přišli z Východu a nesli nebeské proroctví včetně umu o hvězdách a nebeských úkazech.
V Matoušově evangeliu se pro změnu píše, že to byli mudrcové a přišli se poklonit Ježíši do Betléma po jeho narození a přinesli mu kadidlo, myrhu a zlato. Ale zda byli skutečně tři, se vlastně ani stoprocentně neví. Jejich počet se odvozuje od již zmíněných tří darů. Ale mohlo jich být o dost více, jen všichni nepřinesli dar.
V evangelním příběhu není zmínka o jejich počtu. O tom, že byli tři, se zmiňuje až církevní spisovatel Órigenés na počátku 3. století a usuzuje právě od oněch přinesených darů. Počet mudrců se však v různých výkladech neshodoval. Západní církev uváděla, že byli čtyři, východní se přikláněla k počtu 12.
V arménském evangeliu dětství asi z 6. století se také poprvé objevují jejich jména Melkon, Kašpar a Baltazar. Až potom ve středověku byly k těmto jménům přiřazeny jednotlivé dary. Tyto dary měly zastupovat všechnu hmotu - v té době známá tři skupenství a Tři králové samotní představovali tři období lidského života. Proto jsou také někde zobrazováni jako mladík, druhý jako dospělý muž a třetí jako stařec.
Tři králové byli také uctíváni jako patroni hříšníků a poutníků a asi proto také nebyli nikdy svatořečeni. Podle legendy jejich ostatky našla svatá Helena, která je přivezla do Konstantinopole neboli do Cařihradu. Po dobytí Milána byly ostatky převezeny do Kolína nad Rýnem, kde je kolínský arcibiskup uložil do chrámového pokladu Kolínského dómu. V katolických zemích se o svátku zjevení páně 6. 1. píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévu iniciály Třech králů K+M+B jako formule požehnání. Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tj., Otce, Syna a Ducha Svatého. Nejsou to tedy znaménka +, jak si mnozí myslí.
V první polovině 20. století vznikla myšlenka, že CMB znamená, Kristus, ať obydlí žehná – Christus mansionem benedicat. Tam, kde se píše KMB, se první písmeno vykládá jako Kýrios – řecky Pán. A proto se zavedla tradice psaní těchto tří písmen na dveře obydlí a chlévů jako ochrana před vším zlým.
Nám tedy tímto svátkem skončí období Vánoc, vyhodíme nebo uklidíme vánoční stromečky dle toho, jestli jsme měli pravé nebo umělé a budeme se těšit, že se opět za rok sejdeme u štědrovečerní večeře.