Článek
Hosty debaty byli:
Andrej Babiš, předseda, hnutí ANO
Lenka Veselá, předsedkyně, Sdružení nájemníků ČR
Jakub Vysocký, prezident, Asociace nájemního bydlení
Dostupné bydlení je především základní lidská potřeba – nutnost, které ovlivňuje kvalitu života každého z nás. Přesto se z této potřeby stává čím dál větší problém, protože ceny bytů letí vzhůru, nájmy rostou a čekání na nový domov připomíná dlouhý běh. Tento problém se netýká jen mladých rodin nebo seniorů, ale taky aktivních lidí a pracujících.
Řešení existují: zrychlení stavebního řízení i využití moderních technologií. Dále sociální bydlení pro zranitelné skupiny nebo regulace nájmů. Klíčová je spolupráce mezi státem, obcemi a soukromým sektorem, stejně jako odvaha měnit to, co nefunguje.
Co je to dostupné bydlení?
Dostupné bydlení je takové, které si lidé můžou dovolit zaplatit. Lenka Veselá, předsedkyně Sdružení nájemníků ČR, uvedla, že člověk musí zaplatit nájem, energie a všechny další mandatorní výdaje a ještě mu musí něco zbýt pro život. To pro ni představuje dostupné bydlení. „Dostupné bydlení je i bydlení v bytě, který má nějaké parametry, který nějak vypadá, je kvalitní a bezpečný a kde se o něj pronajímatel zkrátka dobře stará,“ vysvětlila svůj pohled.
Dostupné bydlení se pro Čechy stává stále větším problém, shodli se řečníci. A je třeba ho rychle řešit, přičemž je potřeba postupovat komplexně a dlouhodobě. Zatím sice nedochází k tomu, že by lidé neměli kde bydlet, je ale třeba hledat politická i obchodní řešení.
Veselá: Směřujeme k tomu, že ve velkých městech se bude bydlet v nájmu, protože vlastní bydlení si člověk nebude moci dovolit.
Je zřejmé, že éra vlastnického bydlení, na které byli Češi zvyklí z minulého století, končí. Společnost si bude zřejmě muset zvyknout na to, že většina lidí bude žít v nájmu. Prezident Asociace nájemního bydlení Jakub Vysocký uvedl čísla: „V České republice přibližně 80 % obyvatel bydlí ve vlastním bydlení. Přibližně 22 % lidí bydlí v nájmu. My jako si jako Asociace, že ten trend bude takový, že se budou lidé přesouvat do nájemního bydlení zhruba do roku 2030. Čekáme, že to bude okolo 25 % lidí žijících v nájemních bytech.“ Vzhledem k tomu je ale třeba zaměřit se na rychlou a efektivní výstavbu a taky legislativní změny v oblasti ochrany nájemníka a majitele.
Dostupné bydlení řeší především rychlá výstavba
Babiš: Náš cíl je, aby nájmy šly dolů, aby tady byla větší nabídka. Tím pádem ten trh by měl jít dolů.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš klade důraz na stavbu bytů pro vojáky a příslušníky záchranného integrovaného systému, ať už jde o hasiče, lékaře nebo taky zdravotní sestry. Stejně důležitá je podle něj i podpora vysokých škol a budování vysokoškolských kolejí. „Kdo tady postavil nějakou kolej od revoluce? zeptal se Babiš, „to jsou všechno staré koleje. Takže pokud bychom přišli s projektem, že vysoké školy můžou stavět koleje nebo nemocnice, můžou stavět byty pro sestřičky, tak samozřejmě by se ten trh změnil.“
Vysocký: Určitě je potřeba začít více stavět, abychom stabilizovali ceny nemovitostí a ceny nájmů.
Výstavbu nových bytů teď komplikuje mimo jiné stavební zákon a chyby v digitalizaci, kdy stavební povolení trvá i několik let, přičemž v ideálním případě by to mělo být šest měsíců. Nebo taky zákon o bydlení, který má podpořit vlastníky nemovitostí a motivovat je k tomu, aby jednotky nabízeli k pronájmu. Vysocký také vyzval k tomu, aby se udělala analýza obecních a městských bytů. „To nakládání s nimi není stejné, je to každá ves, a my nevíme, jestli ty města a obce nakládají s těmi byty tak, jak mají, respektive zdali plní ten účel, za kterým tady ty městské a obecní byty jsou,“ zdůraznil.
Legislativní ochrana nájemníků i pronajímatelů
Všichni účastníci debaty odmítli možnost umělé regulace trhu, tedy zásah státu. Opatření typu zastropování cen nájmů nebo cen nemovitostí chápou jako nesystémové. Andrej Babiš v této souvislosti uvedl, že žijeme v tržním prostředí a v každém městě jsou ceny jiné. Vysocký zase upozornil na to, že regulace tohoto typu by vedly k úplnému zastavení nové výstavby a opravám té stávající a jako příklad uvedl německé hlavní město Berlín.
Předsedkyně sdružení nájemníků akcentovala, že je třeba pozměnit legislativu tím směrem, aby se větších práv dostalo právě těm, kteří v bytě žijí. Jako hlavní problém zmínila smlouvy na dobu určitou, na jeden rok s možností prodloužení. Stejný problém vidí taky ve zvyšování nájemného po uplynutí smlouvy. „Pojďme ty majitele pozitivně motivovat, aby se tady vytvořilo předvídatelné prostředí. I pro ty nájemce, i pro ty pronajímatele, protože on ten pronajímatel nechce nic jiného, než tam mít toho nájemce delší dobu,“ dodal k tomu Vysocký.
Doporučení:
- Končí éra vlastnického bydlení a přichází doba nájemního bydlení. Podíl lidí žijících v nájmu bude narůstat.
- Ceny nájmů (případně nových bytů) zvyšuje nedostatek nabídky. Proto je třeba začít rychle a efektivně stavět. Upravit stavební zákon a zkrátit dobu pro stavební povolení, a taky digitalizaci státní správy.
- Je třeba upravit legislativu ve prospěch pronajímatelů, aby byli ochotní nabízet byty k pronájmu. Stejně tak je třeba lépe chránit nájemce.
- Stát by měl více podporovat výstavbu jednotek pro členy armády, IZS a vysokoškoláků. Je třeba zrevidovat situaci obecních a městských bytů.