Článek
Praha má za sebou třetí protest zemědělců a sledovat vývoj těchto událostí je velmi poučné.
První akce byla izolovanou aktivitou, její průběh a její organizátoři byli nazýváni proruskými šváby a kremelskými agenty. Traktory nablýskané, proslovy už tolik ne. Všichni se okázale distancovali. Premiér Fiala tento tanec mezi vejci nezvládl, europoslanec Vondra se v tom přímo vyválel. Do diskreditace tohoto protestu a jeho organizátorů se zapojila i média. Vše zůstalo při starém, od dezolátů si nemůžeme nechat diktovat, že?
Profesní svazy zemědělců promptně přispěchaly se svojí variantou protestu, evropsky koordinovaného a organizovaného ve spoluzpráci s MZ. Celá taškařice se odehrála o týden později a bylo krásné sledovat souznění zemědělských a vládních pohlavárů. Sliby nelze zarmoutit, a proto se jimi nešetřilo. Uspokojení zemědělci se vrátili na své širé lány a zemědělský ministr pan Výborný si odčárkoval další demonstraci. Jenže sliby zůstaly zase jen sliby.
Uteklo trochu času a čekající zemědělci se nedočkali. Sliby zůstaly nenaplněny a stalo to, co nečekal ministr Výborný a už vůbec ne premiér Fiala. Praha zažila další protest, tentokrát už ne tak sametový. Zemědělci dokázali překonat názorové rozdíly a kupodivu přitvrdili i jejich oficiální představitelé. Například rétorika pana Pýchy se od prvního protestu radikálně změnila. Došlo i na hnůj před vládou a byla ho taková kopa, že ho museli hlídat policisté.
Přitvrdil ale i ministr Výborný, premiér Fiala a s nimi i PČR. Každý po svém. Ministr Výborný se rozhořčil nad vysypanou hromadou hnoje a nesplněným slibem o neblokování dopravy v Praze. Svoji dvouletou nečinnost se snaží svalit na nedostatečnou komunikaci mezi Agrární komorou a zemědělci. Ti mu ale přestávají věřit.
Pan premiér rovnou pohrozil odejmutím slíbených dvou miliard korun. Ihned také dal najevo svoji skutečnou prioritu, protože začal slavnostně oznamovat, že konečně sehnal granáty pro Ukrajinu. V tom mu statečně sekundoval i pan prezident. O zemědělcích ani muk.
Policisté hrdinně vyrazili mezi zemědělské mechanizmy a vyřádili se na telefonujících traktoristech. Šlo jim to od ruky, traktory na rozdíl od vytuněných automobilů jedou pomalu. Jejich nasazení krásně ukazuje foto hrdiny v zásahovém stejnokroji s rukou na pistoli. Jak se zdá, tak jim traktoristé posloužili jako obětní beránci za blamáž se srazem tuningářů a zablokovaným Nuselským mostem.
Vše zatím skončilo, zapomeňme. A zase tu máme osvědčené šlapání dolů a hrbení se vzhůru.