Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Ohňostrojové dilema

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Ivana M.

Ohňostroj

3. 9. 17:51

Úvaha o tom, jaký vliv má ohňostroj na životní prostředí.

Článek

Vždycky se mi líbily ohňostroje. S potěšením jsem se nechávala unášet jiskřivými obrazci na obloze i tím hlukem, který k tomu patří. O nepříznivých dopadech na přírodu jsem toho moc nevěděla, vlastně jsem to nevnímala jako důležité.

Nedávno jsem byla na ohňostroji, odpalovali ho z řeky a ve mně úplně zatrnulo, když se v tom dýmu objevila kachna, která se zřejmě v panice snažila odletět pryč od toho náhlého a pro ni nepochopitelného hluku a světel. Za chvíli se v kouři objevil další pták. To, co je pro nás úchvatnou podívanou, to musí být pro ptáky, zvířata nebo ryby děsivý zážitek, kdy jde o život.

Přimělo mě to trochu se dovzdělat a nestačila jsem se divit.

Ohňostroj představuje značné znečištění ovzduší a to právě v místech, kde se zdržuje hodně lidí. To jsem zkusila i sama na vlastní kůži, když jsem se jednou nadýchala kouře z ohňostroje a odmarodila jsem to. Co nevdechneme, to se dostane do půdy nebo do vody. Za silvestrovskou noc to mohou být desítky tun různých látek, které rozhodně nejsou neškodné pro živé organismy.

Hluk a výbuchy děsí zvířata a ptáky, ti pak často utíkají, opouští mláďata nebo se v panice zraní či zabijí. Zvířata mívají citlivější sluch, takže to, co my ještě sneseme, to už je pro ně utrpením. Dost by k tomu mohli říct majitelé psů, někteří psi jsou i z novoročního ohňostroje natolik vyděšení, že jim jejich páníčci raději dají nějaké ty oblbující léky. Navíc ohňostroje se odpalují v noci, kdy je tma, a ptáci a zvířata se hůř orientují. Představte si, že vám někdo nad hlavou začne z ničeho nic střílet a vy v panice ve tmě utíkáte.

Další věc je výroba ohňostrojů. Často se vozí z Asie, těží se kvůli nim nerosty a o pracovních podmínkách lidí při těžbě a výrobě si taky iluze nedělám.

Ohňostroj může být i nebezpečný. Každý rok se díky zábavné pyrotechnice lidé zraní a to i těžce. Ne každý je dostatečně opatrný a rachejtle se dají koupit všude, někde je prodají i dětem. Při slavnostních příležitostech, jako je třeba konec roku, se taky rádi napijeme a to k bezpečnosti zábavní pyrotechniky fakt nepřispívá.

Ještě jeden argument mluví proti ohňostrojům - jejich cena. Hledala jsem na internetu a zjsitila jsem, že takový pořádný ohňostoj určitě bude stát 200 tisíc. To už jsou nemalé peníze, které by šlo utratit smysluplněji.

Jaké jsou alternativy? Třeba videomapping, kdy se obří obrazy promítají na nějakou budovu. Laserová show. Dronová show - s drony se dají vytvořit úchvatné obrazy. Nebo můžete zvolit ohňovou show.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz