Článek
Gender znamená v češtině sociální pohlaví, někdy rod. Gender se používá pro označení sociální identity a společenské role jedince ve vztahu k maskulinitě a feminity. Gender jednotlivce v západní společnosti udává, do jaké míry se člověk cítí být mužem nebo ženou, které pohlaví je mu dáno okolím a jaké chování a povahové rysy se od něj očekávají. Za pojmem gender může být míněna jen genderova identita jedince nebo jen genderove stereotypy a role.
Na rozdíl od kategorie pohlaví, ze které samotný gender vychází a která se zakládá především na biologických základech. Proto bývá gender většinou chápan jako společenský konstrukt, tedy jako vytvoření soubor lidmi představ a pravidel. Tyto představy i pravidla se mohou lišit podle kultury a období, přičemž se mohou měnit počty přijímaných genderu, tak charakteristiky, podle nichž se gender jednotlivce určuje. Západní společnosti jsou v konceptu přijímání dva gendery (mužský a ženský). Vhodnost tohoto binárního pojetí bývá zpochybňována, stejně jako přesně oddělit pojmy pohlaví a genderu.
Gender jedince znamená klíčový prvek jeho společenského života, protože se podílí na utváření jeho mocenských pozic a emocionálních mezilidských vztazích. Existuje mnoho stereotypů a očekávaných projevů spojených s maskulinitou a feminitou, tak nejsou ve všech aspektech gendery vymezené. Chování, které se od jedince očekává či jen akceptuje, se nazývá genderova role. Souhrn těchto očekávání se označuje za ideologii genderovych rolí.
Genderove otázky zkoumají interdisciplinární obor využívají převážně sociologických,kulturologickych a literárněvědných východisek a zahrnují pod sebe jako podobory mužská studia tak ženská studia. V České republice máme odborné pracoviště Národní kontaktní centrum- gender a věda vychází v časopisu Gender a výzkum.