Hlavní obsah

Patron hasičů

Foto: Ivana Vencová

Obrázek pochází z www.pixabay.com

Za patrona hasičů se uvádí svatý Frorian.

Článek

Svatý Frorian měl podle legendy smutný osud. Tento člověk se údajně narodil ve třetím století našeho letopočtu ve zemi Rakouska.

Stal se plukovníkem římského vojska v Cetii. V současné době se tato rakouská země jmenuje Zeiselmauer. Později se stal správcem římské provincie poblíž města Enns a kancléřem císařského místodržitelství v římském Laurinku. Svatý Frorian dostal příkaz, aby ze státních úřadů propustil všechny křesťany. Tento člověk to nedělal a tím dokonce rozhněval císaře Diokleciána. Radši odešel mezi posádky římských vojenských stanic. Pak zjistil, že jsou v celé provincii křesťané zatýkání a věznění.

Vydal se za nimi a snažil se dostat do jejich vězení. Díky tomu byl zatčen, mučen a popraven jako křesťan utopením. S mlýnským kamenem na krku ho hodili do řeky Enže. Pohřbili ho v Linci a díky tomu, že byl mučen, ho prohlásili za svatého. Přímo nad jeho hrobem byl v šestém století postaven v Lorchu klášter s kostelem Svatého Froriana. Malá část relikvií se později převezla do Chrámu Svatého Víta v Praze. Samotná relikviář má rovněž katedrálu v Olomouci, kostely se nacházejí v Kladně, v Havlíčkově Brodě a Jaroměřicích. Maličké kousky chránily města před požárem.

Svatý Frorian se zobrazuje jako římský voják s přílbou, mečem a korouhví vytékající z vědra vodu na hořící dům. Stal se patronem proti požárům a vodě. Frorianovo hasičstvi se chápe jako hašení lidské zloby a nenávisti. Proto se v jeho ruce nachází nádoba vody života, která hasí vyprahlost a zlobu.

Mimo hasičů se stal taky patronem zedníků, kominíků, bednářů, hrnčířů a všech, co pracují s ohněm. Svatého Froriana můžeme objevit ve výklencích domů. Sochy nalézáme např: na náměstí,v zámcích nebo v hradech. Na Svatého Froriana probíhají slavnostní mše. S tímto světcem jsou spojovány hasičské soutěže, objevuje se na hasičských praporech a v další hasičské symbolice. Samotná symbolika Svatého Froriana pronikla celým životem a prací českých hasičů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám